3 oblíbené interiérové rostliny, které vás mohou dostat do nemocnice

20. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Jsou majestátní, nenáročné, v prostoru tvoří nepřehlédnutelnou dominantu a hodí se k téměř všem interiérovým stylům. Na jedno však dejte pozor! Jsou více či méně jedovaté a po jejich požití můžete skončit i v nemocnici.

MONSTERA

Majestátní monstera je dekorativní svými jedinečnými listy, na kterých se postupem času, jak rostlina stárne, vytvářejí atraktivní zářezy. Dorůstá do výšky tří až pěti metrů, a proto si předem rozvažte, kde ji umístíte. Ideálně se hodí do moderních minimalistických interiérů, do hal, zimních zahrad či na schodiště, kde vynikne. Umístěte ji nejlépe k oknu, ne však na přímé slunce. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, vlažnou měkkou vodu a v létě časté zalévání.

Je mírně jedovatá. Její listy, stonky a květy jsou toxické pro lidi i domácí zvířata. Pokud se zkonzumuje ve větším množství, způsobuje pálení v okolí úst, podráždění žaludku a zažívací problémy.

Monstera

Monstera u okna vpravo, Foto DFS

DOBRÁ RADA

Vzdušné kořeny monstery se nesmí odřezávat.

Monstera

Monstera na schůdku – vpravo ve skupině s dracénou, Foto Pinterest

FILODENDRON

Tento rod zahrnuje velké množství druhů keříkovitého, popínavého nebo převislého vzrůstu s listy různého tvaru. Filodendron je nenáročná rostlina vhodná do polostínu, vyžadující vysokou vzdušnou vlhkost. V létě je nutná vydatná zálivka. V interiéru jsou oblíbené především tři druhy: Philodendron erubescens, Philodendron scandens a Philodendron bipinnatifolium. Vyniknou na různých stanovištích jako solitéry, ale též ve skupinách s dalšími rostlinami. Hodí se jak do moderních, tak i venkovských interiérů.

Všechny druhy obsahují šťavelan vápenatý, který může nepříjemně poškodit pokožku a sliznice. I když je jeho toxicita nižší, může být zvlášť nebezpečná pro děti, kočky a ostatní domácí zvířata.

TIP

Filodendron lze pěstovat i ve vodě, nesnáší však přechod z jednoho média do druhého.

Philodendron bipinnatifolium,

Philodendron bipinnatifolium, Foto ISIFA SHUTTERSTOCK

Philodendron xanadu

Philodendron xanadu, Foto crocus.co.uk

Philodendron scandens,

Philodendron scandens, Foto crocus.co.uk

DIFENBACHIE

Difenbachie je dekorativní rostlina ozdobná listy, které jsou různě mramorově panašované. Podle druhu dorůstá do výšky od půl metru do metru a půl. Proto je vhodná nejen jako solitér, ale i do menších skupinek s jinými rostlinami. Je nenáročná na stanoviště – potřebuje dostatek světla, nejlépe polostín, ne však přímé slunce. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost podobně jako monstera a nesnáší průvan. Zalévejte ji rovnoměrně, vydatně vlažnou měkkou vodou.

Je prudce jedovatá a po požití listů může způsobit až smrtelnou otravu. U citlivých lidí způsobuje alergické vyrážky. Šťáva z této rostliny dráždí sliznici, po požití způsobuje pálení a výrazný otok v ústní dutině. Určitě si ji nekupujte, máte-li malé děti a domácí zvířata. Při manipulaci s ní používejte rukavice.

Difenbachie na konferenčním stolku,

Difenbachie na konferenčním stolku, Foto knoxnews.com

Difenbachie jako solitér

Difenbachie jako solitér, Foto Jacob Fox

Difenbachie ve skupince rostlin – druhá zleva,

Difenbachie ve skupince rostlin – druhá zleva, Foto ISIFA SHUTTERSTOCK

Text: Miroslava Maceková
Foto: Archiv firem

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: difenbachie filodendron interiérové rostliny jedovaté rostliny monstera Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze