5 originálních řešení zpevnění svahu

02. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Zahrada bude v letošním létě požehnáním. Abyste se ale mohli spokojeně rozložit do stinného kouta, je potřeba si ji pěkně připravit. Podíváme se, jak se vyrovnat se svažitým terénem.

Pokud má vaše zahrada ostřejší spád, je na místě zvážit zajištění svahu pomocí různých zídek. Kromě toho, že se na strmých svazích těžko pohybuje, může vlivem nepříznivého počasí hrozit také sesuv půdy. Výstavbou opěrné zídky nejen že zabráníte erozi půdy, ale získáte i funkční prostor pro výsadbu vegetace. Volba správného řešení závisí na sklonu, velikosti a výšce svahu. Možností je hned několik a často je ideálním řešením kombinace několika z nich.

sterk kremenny oblazkovy

FOTO HORNBACH

Suchá zídka

Jde o nižší opěrnou zídku, vytvořenou bez použití malty – tedy nasucho. Maltu nahrazuje směs zeminy, štěrku a písku, která slouží jako drenáž. Na stavbu můžete použít různé druhy lomového kamene, skály, bludné balvany, pramenné kameny nebo kamenné desky. Jelikož kámen je přírodní materiál, hodí se tento typ zídky především do rustikálních či ekologicky laděných zahrad. Výhodou tohoto zpevnění je jednoduchá realizace a nenáročnost na použité materiály. Chcete-li potlačit strohost zídky, do mezer můžete vysadit různé rostliny.

Přečtěte si také:
Výhody a úskalí vyvýšených záhonů
Svahova tvarnice

FOTO HORNBACH

Svahové tvárnice

Tento druh tvárnic se vyznačuje svou jednoduchou manipulací, mrazuvzdorností a odolností proti solím. „Svahové tvárnice plní v zahradě nejen praktickou, ale i dekorativní funkci. Jsou vhodné pro zpevňování svahů, ozdobné ohraničení výškových rozdílů pozemků nebo slouží jako nízké ozdobné květináče, v nichž můžete pěstovat vaše oblíbené květiny nebo léčivé bylinky,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. Výsadba zeleně do tvárnic je možná hned po realizaci. Použít můžete okrasné trávy, bylinky, rostoucí dřeviny či táhlé rostliny.

betonové tvárnice

Zdroj shutterstock

Bednicí betonové tvárnice

Jsou ideálním materiálem při tvorbě zahrady a zpevnění svahu. Můžete je použít i při zpevňování vyšších svahů, protože se dají zpevnit ocelovými pruty. „Bednicí tvárnice se prodávají ve více velikostech a díky zámkovému systému do sebe při kladení snadno zapadnou. Velkou výhodou je, že jejich použitím se nespotřebuje tolik betonu jako při klasickém bednění,“ vysvětluje Richard Klička. Na bednicí tvárnice můžete lepit i obklad, a tím přizpůsobit design zídky prvkem použitým v zahradě nebo na domě.

gabion

FOTO HORNBACH

Gabiony čili kámen v pletivu

Gabiony jsou drátěné koše nebo klece, které nabízejí praktickou a cenově zajímavou možnost oplocení objektů nebo rafinované zařízení zahrady. Spojují se několika úchopy bez nutnosti použití nářadí. Oproti jiným řešením však vyžadují více místa, proto jsou vhodné zejména pro středně velké až velké zahrady. Drátěné koše na kameny jsou dostupné v různých velikostech a skládají se přímo na místě. Ideální náplní jsou kameny, které by měly být mrazuvzdorné a větší než oko košíku. Na viditelnou plochu se používají přírodní kameny a dovnitř se často sype recyklovaná stavební suť.

palisády

FOTO HORNBACH

Palisády

Obecně se používají k překonání malých výškových rozdílů, ale mají široké uplatnění i v zahradní architektuře. Možnosti návrhů jsou téměř nekonečné, protože palisády jsou dostupné v různých výškách, barvách a tvarech. Palisády jsou kulaté, půlkruhové, hranaté, špičaté nebo zkosené, jednořadé či dvouřadé. Pokud se rozhodnete pro dřevěné palisády, musíte je před zpracováním naimpregnovat nebo aplikovat jiný vhodný materiál na ochranu dřeva. „Palisády můžete zakoupit jednotlivě i v blocích. Blokový tvar je výhodnější. Umožňuje rychlé a ekonomické použití, protože sloupky se nemusí narovnávat jednotlivě, ale jsou zcela přesně v jednom směru,“ doplňuje Richard Klička z Hornbachu.

Text a foto: Hornbach, shutterstock
Redakčně upravila: Martina Paulová
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: gabiony Od partnerů zpevnění svahu
Sdílejte článek

Diskuze