7 tipů na ohraničení záhonu nebo trávníku

08. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Ohraničení trávníku či záhonu má nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Používá se k vytyčení a snadnému přechodu mezi chodníkem, cestou, trávníkem nebo záhony.

Trávníkový lem a trávníkové obruby

Nejjednodušší způsob ohraničení je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

FOTO HORNBACH

Palisády

Palisády vizuálně vyčlení záhon z okolního prostoru a tím zvýrazní jeho krásu. Vybrat si můžete z více typů – plastové, dřevěné nebo kamenné a můžete je zakoupit jednotlivě nebo v blocích, přičemž blokový tvar má samozřejmě výhody. Palisády lze také svázat do záhonových lemů pomocí drátů. Oblíbené jsou i minipalisády, jejichž montáž je velmi jednoduchá. Rýčem se vykope mělká brázda, do které se jednotlivé palisády pouze zatlačí.

NÁŠ TIP

K ohraničení záhonů a zabránění prorůstání lze použít i zámkovou dlažbu, obzvlášť pokud vám zbyde po budování cestiček.

FOTO HORNBACH

Lávový mulč

Lávový mulč se vyrábí z vulkanických hornin. Představuje minerální alternativu k běžným záhonovým prvkům. Vysoký podíl minerálů zajišťuje zlepšení půdní struktury a půda zůstává déle vlhká. Zrnitá struktura lávového mulče udržuje záhon odolný proti pošlapání a snižuje riziko napadení slimáky. Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek je lávový mulč zcela bez zápachu a nehnije. Záhon tak zůstává stále pěkný a odpadá i namáhavé udržování. Lávový mulč je možné použít kdekoliv, a to i jako posyp cest.

FOTO ISTOCK

Mulčovací kůra

Mulčovací kůra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná část stromové kůry. Patří k organickým záhonovým pokrývkám a díky ní se v místě usídlují nejdrobnější živočichové, kteří zvyšují úrodnost půdy. Mulčovací kůra ze stromů začne po určité době hnít. To má za následek odčerpávání dusíku z půdy, proto je dobré je smíchat se zrohovatělými pilinami. Mulčovací kůra není vhodná pro všechny rostliny, do zeleninových a květinových záhonů není ideální.

FOTO HORNBACH

Kameny

Jsou z pravého přírodního kamene větších tvarů, jako jsou lomové kameny, skály, bludné balvany, pramenné kameny, desky a dlažba z přírodního kamene. U menších variant se hovoří spíše o dekorativním štěrku a drti. V obchodě se běžně prodávají kameny a kamínky s přírodně a uměle zakulacenými tvary. Vybrat si můžete z různých barev. U přírodních kamenů je nutné mít na vědomí, že nelze vyloučit rozdíly v barvách a také odlamování při pohybu kamenů.

FOTO ISTOCK

Dekorativní štěrk a drť

Okrasný štěrk vytváří v zahradě výrazný efekt. Pro použití je ale potřeba dodržet pevně daný postup, se kterým vám pomohou odborníci v Hornbachu. Drť se hodí zejména pro vytváření cest, vjezdů nebo parkovišť, hranaté kameny se totiž mohou zapřít a při zatížení méně sesedávají než zaoblený štěrk.

FOTO HORNBACH

Gabiony

Gabiony jsou drátěné koše nebo klece, které se jednoduše vyplní kameny. Vytváří tak praktickou a cenově zajímavou možnost oplocení objektů nebo rafinované zařízení zahrady. Gabiony lze postavit rychle a jednoduše. Skládají z jednotlivých stavebních částí, které se dohromady spojí několika úchopy bez použití nářadí. Drát je vyroben buď z nerezové oceli, nebo nerezového legovaného kovu. Kameny by měly být mrazuvzdorné a větší než velikost jednotlivých ok košíku.

Připravila: Martina Paulová
Foto: Hornbach, istock.com Odborné podklady: Hornbach
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: gabiony Lávový mulč Mulčovací kůra Od partnerů ohraničení záhonu ohraničení zahrady Palisády Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze