Březen v zahradě

Březen v zahradě

02. 02. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Březen je měsíc, v němž se už ohlašuje jaro. Roztávající sníh vystřídají první jarní květy. Tento měsíc je ideální na výsadbu dřevin, trvalek, okrasných trav a skalniček. Když pominou silné mrazy, můžete odstranit zimní přikrývku. Je vhodná doba na řezání okrasných a popínavých dřevin. V březnu byste měli myslet i na výsev letniček, zeleniny a bylinek. Také nezapomeňte sestříhat suchá stébla okrasných trav a očistit trávník.

Interiér: Citrusy v bytě

Nevíte, jak na ně? Citrusům v zimním a brzkém jarním období vyhovuje teplota kolem 10 ºC, pokud však nemáte takové možnosti na pěstování, vhodná je i místnost s teplotou od 15 do 18 ºC. Všechny citrusy vyžadují dostatečně světlé místo. Tyto subtropické dřeviny špatně snášejí nejen přemisťování, ale i průvan, proto během chladných dnů v místnosti, v níž jsou umístěny, často nevětrejte. Kromě toho nesnášejí přemokření a přeschnutí kořenového balu. Je zapotřebí zalévat je přímo na zeminu odstátou (měkkou nebo dešťovou) vodou, a to nejlépe v dopoledních hodinách. Růst citrusů podpoří, když je alespoň jednou týdně budete postřikovat odstátou měkkou vodou. Nejlépe se jim daří v mírně kyselé a propustné půdě s pH od 5,5 do 6,0, do níž přidáte i hlinitý granulát (keramzit). Citrusy je třeba přesazovat na začátku jara jednou za dva roky, starší exempláře každé čtyři roky.

Zahrada: Objevte krásu kamélií

Kamélie jsou známé pokojové rostliny, které jsou během kvetení skutečně okouzlující. Milovníkům těchto zajímavých květin pocházejících z východní Asie svítá na lepší časy – postupně se dostávají z interiérů a zimních zahrad i do okrasných zahrad. Nově vyšlechtěné kultivary totiž snesou i silnější mrazy (až do –18 ºC), a když i omrznou, rychle se zase zregenerují. V ideálních podmínkách může kamélie dorůst až do výšky dvou metrů, samozřejmě nejlepší předpoklady má ve vinohradnických oblastech.

Do zahrady se doporučuje vysazovat nejméně tři roky staré kamélie, a to vždy k severozápadní stěně chráněné před východním větrem. Tyto rostliny mají rády kyselou půdu. Na dno jámy je vhodné při výsadbě nasypat vrstvu štěrku. Vápenité a těžké půdy je lepší vyměnit úplně. Kamélie nerostou ani tam, kde je vysoká hladina spodní vody.

Rostlina měsíce: Pohádkové sasanky

V zahradě to už začíná pomalu ožívat. Objevují se první jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny. V druhé polovině března začínají kvést bergénie (Bergenia cordifolia), škornice (Epimedium rubrum), jaterníky (Hepatica nobilis), jakož i sasanky půvabné (Anemone blanda). Ty budou až do dubna vaši zahradu zdobit bílými, růžovými, modrými a fialovými květy. Sasankám vyhovuje slunné místo i polostín. Nejlépe vyniknou ve skalce nebo v záhonech s tulipány a narcisy, ale pěstovat je lze i na balkóně v nízkých květináčích. Jejich hlízy vysazujte na podzim do hloubky pět centimetrů.

Zahrada: Domky z vrby

Mezi nenáročné okrasné dřeviny patří i některé druhy vrb, které se při tvorbě moderní zahrady začaly využívat tak trochu netradičně – jako živý stavební materiál. Nastříhané větvičky ve vlhké půdě velmi rychle a snadno zakoření a stejně rychle z nich vyrostou mladé výhonky. Aby si zelený domek udržel požadovaný tvar, je třeba výhonky pravidelně zastřihávat, případně úplně odstranit. Takovým způsobem lze vytvořit v zahradě altánky, živé ploty, stínící oblouky, místo vhodné na hraní pro děti či na posezení s přáteli. Právě nyní je nejlepší období na přípravu vrbových prutů. Po rozmrznutí půdy je můžete zapíchnout na určené místo.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor a archiv autora

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: kamélie kvetiny okrasni zahrada sasanka zahrada
Sdílejte článek

Diskuze