Bylinky a léčivé rostliny, kterými si posílíte imunitu

26. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Lidstvo se po staletí spoléhalo na tradiční a léčivé rostliny. Pomáhaly zmírnit příznaky, ale i léčit celou řadu různých onemocnění. Není divu, že právě v tomto těžkém období se mnozí z nás vracejí k přírodním lékům.

Potřebujete-li podpořit imunitní systém či podporu v léčbě příznaků, pomohou vám tyto léčivé rostliny.

foto: istock

Tymián obecný

Thymus vulgaris známe především v podobě koření. Tato bylina pochází z oblasti v okolí Středozemního moře. Je nedocenitelná při léčbě infekcí dýchacích cest, na uklidnění bolesti v krku a zmírnění ucpaného nosu. Podporuje vykašlávání. Esenciální olej v listech má protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž je užitečný při ústní hygieně, při zánětech krku a též při angíně.

Tymián obecný můžete pěstovat v zahrádce nebo v květináči, podobně jako většinu bylinek. Potřebuje dostatek slunce, dobře odvodněnou lehkou půdu a pravidelné přiměřené zavlažování.

foto: istock

foto: istock

Šalvěj lékařská

Salvia officinalis obsahuje antimikrobiální, antifungální a antivirové látky, taktéž má protizánětlivý efekt. Žvýkání několika listů uklidní bolest v krku. Čaje použijte jako kloktadlo při bolesti v hrdle. Přípravek proti kašli si z ní připravíte tak, že do poloviny hrnku nasekaných listů šalvěje přidáte dvě lžíce čerstvé citrónové šťávy a čtyři lžíce medu. Vše spolu rozmixujte.

Šalvěj potřebuje dostatek slunce a mírně zásaditou, dobře odvodněnou půdu.

foto: istock

Lichořeřišnice větší

Tropaeolum majus se považuje za poměrně běžnou a snadno pěstitelnou rostlinu. Ani tak bychom ovšem neměli přehlížet její léčivé vlastnosti. Listy lichořeřišnice totiž obsahují přírodní antibiotikum a velké množství vitamínu C. Když vás najednou začne bolet v krku, stačí žvýkat listy této rostliny. Opakujte co hodinu. Lichořeřišnice chrání i před kašlem, nachlazením a chřipkou.

Tato léčivá a zároveň estetická rostlina je jednoletá. Pěstuje se ze semen, obvykle na podzim. Potřebuje hodně světla.

foto: istock

Měsíček lékařský

Jednoletá Calendula officinalis zkrášluje mnoho zahrad a předzahrádek. Vyplatí se však pěstovat nejen kvůli světlým, veselým květům. Má uklidňující, léčivé a protizánětlivé vlastnosti. Oleje a krémy z měsíčku léčí suchou pokožku, popraskané paty.

Měsíček, podobně jako lichořeřišnici, je třeba zasadit na podzim, ale v prodejnách zahradnických potřeb ho najdete určitě i na jaře – už vyrostlý a připravený k sázení.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinky lecive rostliny měsíček lékařský rady a tipy šalvěj lékařská Tymián obecný Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze