Duben v zahradě

05. 03. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Jaro je cítit na každém kroku. Slunečních paprsků přibývá. Zahrady se mění k nepoznání – den ode dne jsou barevnější a voňavější. V dubnu je příhodná doba pro výběr těch nejkrásnějších rostlin do zahrady a s jejich pomocí vytvoření snových míst.

Rozkvétají řebčíky

Řebčíky královské (Fritillaria imperialis) patří mezi nejkrásnější jarní cibuloviny. Na vrcholech květních stonků bývají červené, hnědočervené, oranžové nebo žluté květy a nad nimi chochol menších listů. Na jednom stonku často vyroste šest až osm zvonkovitých květů širokých přibližně 6 cm. Květy jsou trvalé, to znamená, že se hodí i k aranžování. Řebčíky potřebují mírně vlhkou a výživnou půdu a slunečné stanoviště. Cibule se vysazují v srpnu do hloubky 20 až 30 cm. Z půdy by se měly vybírat jednou za pět let. Pěstitelsky jsou nenáročné a každoročně nádherně oživí jarní zahradu. Můžete je kombinovat s dalšími jarními cibulovinami. Vynikají na trvalkových záhonech (alespoň tři kusy z jednoho druhu), v předzahrádkách či vedle udržovaného trávníku.

Nářadí začátečníků

Jaro je obdobím obnovy. V zahradě se to týká i koupě nového či výměny staršího zahradního nářadí. Pokud se chystáte zahradničit letos poprvé, budete potřebovat kvalitní rýč, motyku, lopatu, klasické i vějířovité hrábě a vidle. Taktéž se vám hodí kvalitní zahradnické nůžky, pilka a žebřík (uvažujete-li o pěstování stromů), sekačka (bude-li součástí zahrady trávník). Z drobného nářadí je výborným pomocníkem kolík na výsadbu předsadeb, sázecí lopatka a menší motyčka či kypřič. Rozhodně byste neměli zapomenout ani na pevný motouz, nůž a konev. Ruční nářadí by mělo mít hladké a pevně sedící násady a pracovní část z kvalitní oceli. Praktickými pomocníky jsou také teleskopické násady.

Kovová studna
V poslední době přicházejí do zahradní módy různé kovové dělicí desky, ploty, schody, treláže či přechody. V moderní městské zahradě, v níž převládá minimalismus, je efektní kovová studna. Kam ji umístit, aby vynikla? Vhodné je situovat ji v přední části zahrady, kde je přívod vody. Ke kovovým prvkům se hodí spíše modernější výsadby – trvalky s netradičně zbarvenými listy (například funkie, okrasné trávy, dlužichy) či tvarované zimostrázy a podobně. Do studny s nádrží (na obrázku) můžete umístit vodní rostliny.
Noblesní tupoušek
K atraktivním a honosně působícím kvetoucím pokojovým rostlinám patří tupoušek (Medinilla magnifica). V nabídce květinářství se objevila teprve před několika lety a okamžitě si získala mnoho příznivců. V interiéru vynikne jako solitér. Na této rostlině jsou působivé velké kožovité tmavě zelené listy a převislé stonky s růžovými lístky a malými růžovými poupátky. Rostlina kvete od konce zimy, během celého jara až do začátku léta. Vyhovuje jí světlé místo (ne však slunečné), teplota nad 20 °C a vyšší vzdušná vlhkost. Panelákové byty pro ni nejsou vhodné. Výborně se cítí v chodbách a halách. Rostlinu zalévejte měkkou vodou – kořenový bal musí být vždy mírně vlhký. Aby pěkně kvetla, od dubna do srpna ji každý týden přihnojte. Během květu s rostlinou nehýbejte.
Veselé jarní květináče

Jaro je barevné, voňavé, energické… A díky prvním jarním květinám – tulipánům, narcisům, sedmikráskám, hyacintům či maceškám – může být ještě barevnější. Jak? Vysaďte je do několika stejných (nejlépe hliněných) květináčů, mohou být i sytě barevné, a umístěte je na balkóny, terasy a před vchodové dveře. Místo musí být chráněno. Výsadbám dopřejte pravidelnou zálivku, hlavně během teplejších jarních dní. Po odkvětu můžete rostliny přesadit do zahrady či předzahrádky.

TEXT: Daniel Koštál
FOTO: archiv autora
Zdroj: HOME
Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: funkie řebčík rostliny starostlivost zahrada
Sdílejte článek

Diskuze