Údržba okrasné zahrady je časově náročná.

Důležité otázky při plánování zahrady

07. 07. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Zahradu mnohdy vytváříme pouze s tím účelem, aby byla především krásná, estetické hledisko tedy stavíme před stránku praktickou a užitnou. Jenže právě tento přístup může brzy připravit nemalé překvapení v podobě nezvládnutelné údržby.

Při plánování zahrady je třeba odpovědět na více otázek, které vám pomohou rozhodnout, jak bude budoucí zahrada vypadat.

Zahradní díla u historických budov mnohdy vznikala po dlouhá staletí. V porovnání s těmito architektonickými lahůdkami dnes vznikají rodinné zahrady nesrovnatelně rychle. Samozřejmě je třeba brát v úvahu i velikost pozemku, která je v porovnání s rozlehlými pozemky šlechtických zahrad nesrovnatelná. Přesto je ta dnešní rychlost veškerého dění mnohdy na škodu.

Dostatek času bychom si měli dopřát alespoň při tom plánování, kdy se rodí první myšlenky a podoba naší krásné zahrady. Opak ovšem bývá skutečností, projekt se často zcela přeskočí, a to z časových i finančních důvodů. Ne každému se zrovna chce do projektové dokumentace investovat částka v rámci několika desítek tisíc korun. Peníze jsou přeci třeba na realizaci a nákup materiálů. Jenže právě projekt dokáže sám o sobě odpovědět na naprostou většinu neznámých, které vznik zelené oázy běžně doprovázejí.

Užitková zahrada nemusí pokrývat celý pozemek, pro menší rodinu postačí jen několik malých záhonů.

Užitková zahrada nemusí pokrývat celý pozemek, pro menší rodinu postačí jen několik malých záhonů.

1. Co vlastně od zahrady chceme?

Tato otázka by měla stát na úplném začátku. Nenechte se vždy snadno chytit do sítí perfektního vzhledu okrasných zahrad, jejichž fotografie najdete v každé knize nebo na internetu. Krása něco stojí, a nejsou to jenom peníze. Je za tím skrytá neskutečná práce a odbornost. Profesionální zahradní firma tyto zahrady samozřejmě s velkou pravděpodobností dokáže udržet v dobrém stavu (i tato otázka je dnes ožehavá, ne v každé firmě objevíte odborníky, péče o zeleň má dnes zcela jinou povahu než třeba za první republiky), ale dokážete to i vy? Pro většinu majitelů pozemků je správná cesta někde uprostřed.

Okrasná zahrada je samozřejmě možná, ale v rozumné míře. Jinými slovy, naložte si tolik, kolik sami nebo s pomocí odborníků unesete. Chtěli byste si na zahradě vypěstovat bylinky, ovoce a zdravou zeleninu? Pak popřemýšlejte nad založením užitkové zahrady. Ta nemusí představovat velkoplošnou plantáž, menší rodině postačí pouze několik záhonů. Díky střídání plodin si i na malé ploše můžete zajistit velkou sklizeň, v některých plodinách můžete být dokonce samostatní. Stejně tak se zamyslete nad tím, jestli chcete mít část zahrady vyčleněnou pro odpočinek, uskladnění materiálů či zahradního nářadí.

Pokud budete chtít na zahradě odpočívat, pak nezapomeňte naplánovat klidný odpočinkový kout.

Pokud budete chtít na zahradě odpočívat, pak nezapomeňte naplánovat klidný odpočinkový kout.

2. Kolik času mohu investovat do údržby?

Otázku údržby berte vážně. Jak už bylo v odpovědi na první otázku naznačeno, krása něco stojí, ale stejně tak se budete muset věnovat i zeleninovým záhonům. Obrázek každodenního života průměrného člověka vypadá asi takto: budíček v brzkých ranních hodinách, cesta do práce, zaměstnání do odpoledních nebo pozdních odpoledních hodin, cesta domů popřípadě pro děti do školky či do školy. Mnohdy máme do dne natěsnané ještě další aktivity svoje nebo svých dětí. Vejde se vám do takového dne sečení trávníku, zálivka nebo třeba pletí?

Nebo budete údržbu zajišťovat o víkendech a dnech volna? Abychom jenom nestrašili, dobře založená zahrada může být klíčem ke snížení potřeby údržby. Zálivku omezíte mulčováním výsadeb, stejně tak i vývoj plevelů. Pravidelnou péči ovšem vyžadují nízce sečené intenzivní trávníky, právě u tohoto vegetačního prvku mnohdy narážíme na intenzivní údržbu, která vyžaduje již jisté znalosti a také finanční prostředky.

3. Zvládnu péči o zahradu sám nebo povolám odbornou firmu?

Na zahradu samozřejmě nemusíte být sami. O některé zahrady se starají pouze najatí zahradníci. Jenže běžný majitel zahrady na tento luxus nemá k dispozici finanční prostředky. Pak je možné zvolit kompromis v podobě částečné odborné údržby. O zahradu se můžete během roku starat sami, běžnou údržbu si zajistíte svépomocí. Odborná firma ovšem provede zahajovací jarní údržbu, která spočívá ve vertikutaci a hnojení trávníku a v celkovém úklidu pozemku včetně řezu ovocných a okrasných dřevin. Podobně vás mohou odborníci navštívit ještě na podzim, kdy se provádí generální údržba před zimou.

Údržba okrasné zahrady je časově náročná.

Údržba okrasné zahrady je časově náročná.

4. Kolik peněz mohu investovat do péče o zahradu?

Péče o zahradu svépomocí vás na velké peníze nepřijde. Pohon sekačky a jiné zahradní techniky samozřejmě zadarmo není, přesto jsou to náklady minimální. Péče odborné firmy už ale něco stojí, počítejte s cenou okolo 250 Kč za hodinu práce. K tomu připočtěte dopravu, odvoz odpadu ze zahrady a případnou cenu za materiály, které se do zahrady doplňují, což jsou substráty nebo například mulčovací borka a mnoho dalšího. Udělejte si tedy dopředu finanční přehled, kolik jste schopní do péče o zahradu za rok investovat.

Jistá opatření budou třeba i při tvorbě zahrady pro děti.

Jistá opatření budou třeba i při tvorbě zahrady pro děti.

5. Budou mi po zahradě běhat děti?

Nechceme vám zahradu představovat jako prostředí plné nástrah, dnešní trend výchovy dětí je poněkud jiný než před několika lety zpět, přesto je dobré se i nad otázkou pobytu dětí na zahradě dopředu zamyslet. Pokud víte, že plánujete děti, nebo už nějaké máte, určitě stojí za to zcela vynechat v sortimentu prudce jedovaté rostliny s atraktivními plody a květy, které by mohly být především pro děti předškolního věku velkým lákadlem. Svým ratolestem také dopřejte trochu volného prostoru, takový trávník dětem nabídne přírodní hřiště.

Na větších zahradách můžete také nechat mírně zdivočet některé kouty. Mnohdy postačí absence prořezávky okrasných keřů, takové přírodní domečky jsou skvělým místem pro hry dětí. Jen opět pamatujte na to, že by neměly být trnité nebo silně alergenní. Zahrada bývá pro mnohé pečlivé maminky velký strašák, ve kterém vidí jen samé nebezpečí. Zkuste se od obav odpoutat. Nejmenší děti stejně bez dozoru nechat nemůžeme a ty větší zkuste do některých věcí spojených se zahradou naopak zasvětit. Zahrada je skvělý prostor, který dokáže děti zabavit, poučit, ale také jim přirozenou cestou představit přírodní koloběh.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Zahrada
Tagy: návrh zahrady rady a tipy zahrada svépomocí
Sdílejte článek

Diskuze