Feng-shui pro vaši zahradu
Feng-shui (feng-šuej) neboli vítr a voda. Tradiční čínské učení, které se snaží o harmonii prostoru tak, aby mohla plynout energie čchi. Často se mluví o uspořádání bytu nebo domu podle feng-shui, ale my se dnes zaměříme na zahrady. Proč? Protože energie do domu proudí právě z venku a úprava okolí domu je tak v tomto učení klíčová. Ideální je, pokud navíc exteriér s interiérem propojíte.
Zahrada tradičně symbolizuje napojení člověka na přírodu, je zásobárnou kyslíku, filtruje prach, umožňuje chování zvířat a pokud jsou na ní stromy, poskytuje stín. Podívejme se nyní na některá základní pravidla, kterými se může řídit prakticky každý.
Aktivní zahrada
Zásadním prvkem je aktivní zahrada, jejíž součástí jsou zvířata. A nemáme na mysli jen domácí mazlíčky. Mnohdy jsou to i nevítaní návštěvníci jako krtek nebo hmyz. Zahrada si žádá též vodní prvek například v podobě jezírka či fontánky. „Pokud nechcete, aby vzhled jezírka kazila černá fólie, můžete využít přírodních oblázků. Kamenný koberec břehy nejen zpevní, ale díky vodopropustnosti a protiskluzovému povrchu nebude okraj jezírka nebezpečně kluzký,” doporučuje Marek Ondra ze společnosti TOPSTONE. Dle zásad feng-shui je vhodné sem umístit i element ohně – ohniště či gril. Ovšem pozor, tyto dva prvky bychom neměli mít v těsné blízkosti vedle sebe.
Volný a světlý přístup k domu
„Obecně je v exteriéru z hlediska feng shui nejdůležitější přístupová cesta, která do domu symbolicky přivádí energii. Rychlým tipem ke zlepšení je ale také třeba výrazné vyznačení vchodu, ideálně květináči, kameny nebo soškami umístěnými po stranách vchodových dveří,“ prozrazuje designérka a odbornice na feng-shui Kristýna Vysloužilová. Pozadu by nicméně nemělo zůstávat ani další okolí domu. To by mělo být prosvětlené, uklizené, umožňující volný přístup k domu. Výhled od vchodu domu směrem ven, tedy do zahrady, by neměl být ničím násilně “přerušený“. To znamená, že ideálně by tam neměl stát ani sloup nebo strom.
Oblé tvary
Současná architektura příliš nefandí oblým tvarům, což je pro feng shui škoda. Způsobem, jak tyto prvky nahradit mohou být například oblázky. Například povrch TopStone splňuje i další požadavek feng-shui, aby materiály a povrchy byly neklouzavé a aby zbytečně nezadržovaly vlhkost, tedy nebyly původcem nebezpečných plísní. Podobně uvažujte při koupi zahradního nábytku, zaoblené tvary židlí se již dají poměrně snadno sehnat. U stolů se pak doporučuje obdélník nebo čtverec se zabroušenými rohy. Ideálním materiálem je pak dřevo, může být ale i kov. A nezapomeňte, že podle feng-shui je správný počet židlí vždy sudý.
Tipy na závěr
Co doporučit na závěr? Udělejte si zahradu podle svých představ. Když se Vám něco líbí, tak si to pořiďte. Co je hezké, to přitahuje pozornost a pozornost s sebou přináší energii. To je podstatou feng-shui.
ZDROJ: PR článek společnosti TOPSTONE