I během léta potřebuje trávník péči
Ne nadarmo řadíme okrasný intenzivně udržovaný trávník mezi nejnáročnější vegetační prvky, které si na své zahradě můžeme založit. Zcela bez péče to nebude ani v létě.
Náročnost údržby se odvíjí hlavně od typu trávníku, zatímco u květnatých luk vás bude čekat pouze jediná seč, u trávníku intenzivně udržovaného už bude třeba zásahů o něco více.
V našich zeměpisných šířkách není trávníku zrovna dvakrát přáno, zelený koberec je totiž náročný nejen na dešťové srážky, tak i na vlhkost vzduchu, která u nás není ani v jiném ročním období nejvyšší. Hlavně v létě je to tedy boj s větrnými mlýny.
Problémy bývají v posledních letech také se zálivkou, protože vody je poměrně málo a ne každý zahrádkář zachytává dešťovou vodu do podzemních jímek v takovém množství, aby si s ní při zálivce vystačil. V létě vás kromě zálivky bude čekat samozřejmě také seč, která je úplným základem péče, ale pro perfektní vzhled trávníku toho můžete dělat mnohem více.
Při seči se musí přemýšlet
Na seči trávníku není samozřejmě nic složitého, ale i zde je třeba si některých věcí všímat. Během léta většinou intenzivně udržovaný trávník sečeme tak jednou týdně, pouze výjimečně, pokud udržujeme opravdu nízký porost, se seče i dvakrát do týdne. Jakmile nastanou intenzivní sucha, je třeba trochu od svých zvyků polevit a trávník nechat více narůst, nebude tak náchylný na vysychání.
Živiny jsou důležité
Samostatnou kapitolou péče o trávník je také hnojení, zvláště pokud trávou nemulčujete, ale sbíráte ji při seči do sběrného koše. Dokonce ani v létě bychom na dodání živin porostu neměli zapomínat. V tomto období bude trávník náročný hlavně na dusík a draslík.
Pokud nemusíte na hnojivech šetřit a navíc nechcete ani riskovat popálení porostu, určitě zvolte speciální trávníkové pomalu rozpustné hnojivo, které díky povrchové úpravě granulí dodává živiny do půdy pozvolna, což je efektivní i z toho důvodu, že se živiny nadměrně nevyplavují do podzemí, kde je už kořeny třeba ani nevyužijí.
Poměrně důležitá je po aplikaci zálivka, voda totiž dostane granule k půdnímu povrchu a rovnou ke kořenům distribuuje i samotné živiny. Aplikace hnojiva by samozřejmě měla být rovnoměrná, čehož se dosáhne například pomocí speciálních strojků na hnojení, které lze využít také na výsev trávníkového osiva. Dobrým pomocníkem jsou také ruční rozmetadla, a pokud se na to cítíte, tak i vaše ruce, zde je ale rovnoměrná aplikace záležitostí cviku.
Co s plevelem?
Dvouděložné byliny jsou vítány v květnatých loukách nebo v bylinném trávníku. V obou porostech tvoří nedílnou součást. Oceňujeme je nejen z toho důvodu, že jsou důležité pro opylovače, ale mnohdy si je můžeme zařadit do jídelníčku nebo zdravého životního stylu i my sami. Jenže v intenzivně udržovaném trávníku je situace jiná, pro někoho je noční můrou i výskyt zcela běžné rostliny jako je sedmikráska chudobka nebo pampeliška.
Sem mají vstup všechny rostliny kromě kulturních druhů trav zakázán. Bezplevelný stav je brán jako základ a pokud dodržujeme pravidelné hnojení a seč, tak je trávník mnohdy i natolik zahuštěný, že vzcházení plevelů téměř nepřipadá v úvahu. Pokud přeci jen něco vyklíčí, přichází na řadu selektivní herbicidy, které jsou určeny pro likvidaci dvouděložných plevelů.
Mnoho obtížných plevelů pochází ze stejné skupiny jako kulturní trávy, jedná se totiž o rostliny jednoděložné. S těmi boj jen tak nevyhrajete, ačkoli právě pýr plazivý nebo lipnice roční se rády zabydlují v nízce sečených trávnících a jejich velkou výhodou je vysoká adaptabilita. Dobře si totiž poradí s již zmiňovanou nízkou sečí, při které dokonce dokáží vykvést a svá semena tak rozšířit geometrickou řadou.
Co ještě můžete dělat
Během léta lze dohnat i některé práce, na které jsme během hektického jara neměli čas. Stále je ještě možné dorovnat terén trávníku v místě, kde během zimy hlodavci vytvořili propadající se nory. Dorovnáváme pomocí křemičitého písku nebo směsi písku a trávníkového substrátu, který do porostu zapravíme v potřebném množství švédským typem hrábí. V případě, že jste v místě kontaktu trávníku s výsadbami nenainstalovali obrubník, bude třeba během letních měsíců okraj trávníku zarovnat pomocí rýče nebo techniky k tomu určené.
Nebo si rovnou nainstalujte obruby. Mezi nejkvalitnější typy patří ocelová pásovina navařená na roxory nebo hliníkové lišty kotvené pomocí ocelových hřebů. Obě varianty jsou téměř neviditelné, protože jsou pokládány v úrovni terénu a prakticky vůbec neomezují ani seč, nůž sekačky na ně nikdy nenarazí.
Jak je to s tou zálivkou?
Zálivka okrasné zahrady je zvláště v posledních letech, kdy jsou dlouhodobá sucha běžnou součástí letních měsíců, hodně diskutovaná a musíme si sami odpovědět, jestli je etická. Velká část zahrad je totiž stále i v dnešní době zalévána kvalitní vodou, které je přeci jen škoda. Dostatečně objemné podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody bývají sice už častější, ale stále na nich šetříme nebo se omezujeme na malý objem, který na zálivku zahrady nikdy nevystačí.
Pokud vám není lhostejný úbytek kvalitní vody nebo její znehodnocení, zvažte možnost instalace nádrže na dešťovou vodu. Nešetřete na jejím objemu, dešťovou vodu lze využívat i jinak než na zálivku. Trávník se bez vody neobejde, zvláště ne ten nízce sečený a udržovaný v bezplevelném stavu. Důležitým aspektem je také rovnoměrná distribuce vody, kterou zajistí jedině automatický závlahový systém. Manuální závlahou se spotřebuje mnohem více vody a rovnoměrná aplikace není ani možná.
Text a foto: Lucie Peukertová
My o trávník také pečujeme. Je to paráda, když se může člověk projít bosíma nohama po krásně měkkém trávníku. Pravidelně ho zaléváme a hnojíme. Jinak by pěkný nebyl. Celkově se o naši zahradu snažíme starat. Je to pro mě radost i příjemný odpočinek.