Obaleč jablečný

Jak bojovat s nejničivějším škůdcem jabloní

19. 09. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) se nachází ve všech oblastech světa, kde se pěstují jablka. Stále ho považujeme za jednoho z nejničivějších škůdců jabloní, ale ničí i hrušky, meruňky, ořechy a jiné ovocné stromy.

Dospělí jedinci jsou motýli, můry šedohnědé barvy s tmavší skvrnou na křídlech. Rozpětí křídel má téměř dva centimetry, létají v noci. Spíše si tedy všimneme nakladených vajíček nebo housenek. Jak je rozeznat a co proti obaleči zabírá?

Housenky obaleče jablečného mají světlé krémové nebo žluté tělo s tmavou hlavičkou. Zavrtávají se přímo do jádra jablek, přičemž zanechávají za sebou hromádky hnědého či rezavého trusu. Tím poškodí plod, který se stává prakticky nevhodný pro konzumaci. Na jaře můry kladou vajíčka na listy a větvičky ve velkém množství – padesát až šedesát najednou. Vylíhnou se z nich larvy. Ty se přibližně tři týdny krmí, dokud se nezakuklí. Ročně obaleči vytvoří dvě generace, v posledních letech se na jižním Slovensku dokonce začíná objevovat už i třetí generace. Je to kvůli vyšším teplotám a delšímu létu.

Obaleč jablečný

foto istock

Jak ochránit jabloně před obalečem?

Na začátku jara seškrábejte uvolněnou kůru stromu, abyste odstranili přezimující škůdce v zakuklených stádiích. Uvidíte-li vajíčka, nezapomeňte odstranit i ta. I když nevidíte větší poškození, poctivě škůdce odstraňujte, sbírejte a likvidujte napadené plody a listy.

Dobrými biologickými pomocníky jsou mikroskopičtí, červovití paraziti – parazitické hlístice Steinernema feltiae, které aktivně ničí nezralá stádia obaleče. Podle statistik jsou schopny zničit 60 až 90 % přezimujících obalečů v půdě i na stromě.

Obaleč jablečný

foto istock

Vosy, pasti, lapače, bakterie

Dalším biologickým nepřítelem obaleče jablečného jsou trichogramové vosy. Pomáhají i feromonové lapače a pasti, díky nimž budete vědět, kdy je přesná doba pro biologický postřik. Larvy totiž tráví venku na listech jen krátkou dobu a přesně tehdy je třeba zasáhnout. Účinné jsou především postřiky s obsahem bakterií Bacillus thuringiensis ssp. Kurstaki.

Obaleč jablečný

foto istock

Kaolínová hlína: Znáte její účinky?

Na ochranu před širokým spektrem škůdců a chorob ovocných stromů můžete použít i smáčitelnou kaolínovou hlínu. Označuje se též jako čínská hlína, protože se používá při výrobě jemného porcelánu. Na stromech vytváří bariérový film – pokrývá listy a plody bílým práškem, který přilne a dráždí hmyz.

Tak omezuje jeho zachytávání se na ovoci nebo listech. Díky použití kaolínové hlíny na ovocných stromech a rostlinách odeženete nejen můry, ale i roztoče, různé druhy brouků, mšice. Hlínu je třeba na stromy nanést dřív, než se objeví můry, a potom pokračujte v šestitýdenních až osmitýdenních intervalech, do vymizení škůdce.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: choroby ovocných stromů Obaleč jablečný
Sdílejte článek

Diskuze