Jak mít pod kontrolou drátovce, kteří ničí brambory, mrkev, cibuli a salát?

10. 09. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Všimli jste si ve vaší zeleninové zahrádce štíhlých dlouhých červů žluté, oranžové nebo hnědočervené barvy? Těmto škůdcům, kteří mají tři páry nohou těsně za hlavou, říkáme drátovci. Žijí v půdě a nejvíce si pochutnají na bramborách, mrkvi, řepě, ale chutná jim též kukuřice, cibule, cukrová řepa a salát.

Drátovci jsou dlouzí přibližně 3 až 4 centimetry, jejich tělo se leskne. Protože žijí v půdě, nejčastěji útočí na klíčící semena, kořeny, cibule a hlízy rostlin. V kořenech či hlízách vytvářejí chodbičky. Poškozené plodiny zpozorujete snadno – krátce po napadení drátovcem vadnou a hynou. Tyto rostliny ihned vyberte. Je pravděpodobné, že v nich najdete i škůdce. Při výraznějším zamoření si všímejte nerovnoměrně rostoucích, slabých a tenkých plodin. Pak je nejlepším řešením rostliny vytrhat, škůdce zničit a vysadit rostliny nové.

Červi – drátovci

foto istock

Životní cyklus drátovce

Červi – drátovci jsou larválním stádiem černých kulovitých brouků – kovaříků, dlouhých 1,5 centimetru i více. Mají obdivuhodnou schopnost: když se dostanou do polohy na zádech, umí se bez pomoci převrátit nazpět, do správné polohy. Larvy drátovců a dospělí jedinci přezimují v půdě. Na jaře se samičky vynoří z půdy a kladou vajíčka. Za dva až čtyři týdny se vylíhnou mladé larvy, které hledají v půdě potravu. Larvy takto žijí neuvěřitelné dva roky až šest let. Většinu plodin ničí brzy na jaře. Koncem léta se objevují dospělí brouci, kteří se vyvinou ze zakuklených larev. Tvoří jednu generaci ročně, přičemž jejich životní cyklus je jeden rok až šest let.

Červi – drátovci

foto istock

Jak mít drátovce pod kontrolou?

Existuje několik ekologických způsobů, jak bojovat proti drátovcům. Zde jsou základní rady.

  • Důkladné okopávání, případně rytí půdy do hloubky 15 až 20 centimetrů vytváří nepříznivé podmínky pro kladení vajíček drátovců. Navíc všechna stádia tohoto škůdce vystavuje pro něj nepříznivým povětrnostním podmínkám a přírodním nepřátelům.
  • Podpořte krmítky ptactvo v zahradě. Ptáci jsou schopni v půdě zlikvidovat velké množství škodlivých červů.
  • Střídejte plodiny. Střídání plodin je hlavní taktikou ekologického pěstitele zeleniny, protože pomáhá přirozeně snížit množství problémů se škůdci i nemocemi, které vedou k používání pesticidů.
  • Skvělou pastí na drátovce jsou brambory. Překrojte brambory na polovinu a středem prostrčte hůlku. Brambory vložte asi 2,5 centimetru do půdy tak, že hůlka bude stát svisle jako rukojeť. Po jednom nebo dvou dnech pasti vytáhněte a drátovce zneškodněte.
  • Když při výsadbě plodin do půdy aplikujete prospěšné hlístice ENTONEM, napadnou a zničí vyvíjející se škůdce v půdě. Existují i další práškové či tekuté biologické přípravky, které zabírají proti tomuto nepříjemnému škůdci.
Červi – drátovci

foto istock

  • Dobrým zvykem je před sázením do půdy přidat startovací hnojivo, které podpoří tvorbu kořenového systému. Podporuje kvalitu půdy, tím pádem i úrodu, navíc má vliv i na půdní škůdce.
  • Půdní smáčedla obsahující insekticid pyretrin bychom měli používat jen jako poslední možnost, navíc je účinný jen do jisté míry.

Náš tip: Je-li to možné, plodiny, především hlízy, vysazujte do půdy až tehdy, když se půda prohřeje. Larvy dávají přednost chladné půdě, a když teplota stoupá, zahrabávají se hlouběji do země.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: drátovci
Sdílejte článek

Diskuze