Epsomská sůl v zahradě
Zdroj: iStock

Jak můžete v zahradě využít epsomskou sůl

03. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Epsomská sůl, jež se používá do koupele, je cenným zdrojem hořčíku. Právě proto se koupele s touto solí užívají pro regeneraci a uvolnění svalů po náročném tréninku či jiné fyzické aktivitě. Stejně je oblíbena i v kosmetice. Tušili jste však, že prospívá i rostlinám? Proč a jak ji použít v zahradě?

Epsomská sůl v zahradnictví není ničím novým, i když dnes její výhody při pěstování rostlin zná jen málokdo. Je nejvyšší čas připomenout si je! Ve skutečnosti toto dobře hlídané tajemství existuje už po mnoho generací a opravdu funguje.

Přečtěte si také:
Tyto rostliny v zahradě nevysazujte, chováte-li psa

Proč je epsomská sůl dobrá pro rostliny

Existují relevantní důvody, proč dopřát pozitiva z epsomské soli i rostlinám. Epsomská sůl podporuje kvetení květů a zlepšuje zdravé zbarvení rostlin. Podporuje též bohatší a hustější růst. Epsomská sůl se skládá z hydratovaného síranu hořečnatého (hořčík a síra), který je důležitý pro zdravý růst rostlin. Hořčík umožňuje rostlinám lépe přijímat cenné živiny, především dusík a fosfor. Pomáhá též při tvorbě chlorofylu, který je životně důležitý pro fotosyntézu. Kromě toho hořčík výrazně zlepšuje schopnost rostliny tvořit květy a plody.

Epsomská sůl

Zdroj: iStock

Jak použít epsomskou sůl v zahradě

Máte-li půdu chudou na hořčík, přidáním epsomské soli zlepšíte její kvalitu. Na rozdíl od většiny komerčních hnojiv při použití epsomské soli hrozí jen minimální nebezpečí, že byste to s jejím použitím přehnali. Epsomskou sůl je bezpečné použít na téměř všechny zahradní rostliny.

Které rostliny potřebují více hořčíku a pro které není důležitý?

Před aplikací epsomské soli je dobré nechat půdu otestovat, abyste zjistili, jaké hodnoty hořčíku jsou ve vaší zahradě. Také si musíte uvědomit, že některým rostlinám vyhovuje půda s nízkým obsahem hořčíku. Jsou to například fazole a listová zelenina.

Přečtěte si také:
Nevylévejte vodu, ve které jste vařili brambory! Má své využití v zahradě

Naopak růže, rajčata a papriky vyžadují mnoho hořčíku, a proto se roztokem s epsomskou solí rosí nebo zalévají častěji. Po zředění vodou je epsomská sůl pro rostliny lehce použitelná, především když ji aplikujete ve formě postřiku na listy.

Epsomská sůl

Zdroj: iStock

Jak si připravit roztok s epsomskou solí

Většině rostlin prospěje, když je jednou za měsíc zarosíte roztokem ze dvou polévkových lžic (30 ml) epsomské soli na 3,8 l vody. Chcete-li roztok použít častěji, každý druhý týden, do stejného množství vody přidejte jen jednu polévkovou lžíci epsomské soli.

Přečtěte si také:
4 přirozené metody, jak zvítězit nad padlím v zahradě

Růže ocení postřik na jaře, když se objeví listy, a potom znovu po odkvětu. V případě rajčat a paprik postřik roztokem s epsomskou solí aplikujte během přesazování a znovu po prvním květu a nasazení plodů.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: Epsomská sůl pěstování rostlin rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze