FOTO THINKSTOCK

Jak uchovat příznivé tepelné podmínky ve skleníku

30. 10. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Možností, jak uchovat příznivé tepelné podmínky ve skleníku, je celá řada. Záleží samozřejmě na skladbě druhů, které v něm pěstujete. Některým stačí pouze to, když zamezíte teplotám pod nulou, jiné vyžadují aktivní přitápění během celé zimy.

Pokud řešíte, jak udržet ve skleníku co nejvíc tepla co nejdéle, primárně je nutné se zaměřit na samotnou konstrukci a umístění skleníku. Tak totiž můžete maximalizovat solární zisky a snížit tepelné ztráty.

Přenosná kamna na olej Zibro Moonlighter pracují na principu spalování tekutého paliva − speciálního minerálního oleje.

Přenosná kamna na olej Zibro Moonlighter pracují na principu spalování tekutého paliva − speciálního minerálního oleje. Kamna v sobě kombinují výhody konvenčního a radiačního (sálavého) vytápění. Jsou nezávislá na přívodu energie a díky systému dokonalého spalování nepotřebují ani komín. Díky konstrukci a infračervené složce je můžete používat i ve venkovních prostorách. Prodává www.procalor.cz. 7 900 Kč FOTO ZIBRO

Zamezte tepelným ztrátám

Skleník by měl stát na místě, kde na něj dopadá dostatek slunečního záření, zaizolovat ho můžete třeba bublinkovou folií. Dnes existuje také řada polykarbonátových komůrkových profilů s dobrými izolačními vlastnostmi, pro stavbu skleníku lze uvažovat o troj- až čtyřvrstvém profilu. Dbát byste měli rovněž na těsnost mezi jednotlivými součástmi konstrukce. Další konstrukční variantou snižující tepelné ztráty může být výměna tradiční sedlové střechy za pultovou. Zamezit tepelným ztrátám pomohou třeba také žaluzie nebo podobné prvky, které přes noc zabrání vyzařování tepla skrze stěny. Přes den je však nutné je opět roztáhnout. Nezanedbatelné jsou i tepelné ztráty větráním, část z nich způsobuje odpařující se voda. Tyto ztráty může výrazně snížit rekuperační větrání s pomocí tepelného čerpadla (které nakonec může sloužit i k aktivnímu přitápění), což je ovšem poměrně nákladná varianta.

Multifunkční elektrické vytápění Phoenix s nerezovým pláštěm je určené právě do skleníků či zimních zahrad.

Multifunkční elektrické vytápění Phoenix s nerezovým pláštěm je určené právě do skleníků či zimních zahrad. Zajišťuje jak přitápění v jarním období, tak i nucené větrání v letním období. Příkon ventilátoru je 53 W. Můžete jej buď postavit na zem na dodávané „nožky“, nebo zavěsit na řetízek do prostoru. Termostat umožňuje nastavení teploty v rozsahu 0–26 °C. Prodává www.a-z-obchod.cz. 9 250 Kč FOTO PHOENIX

Chytejte teplo

Pokud chcete jít ještě dál, můžete do konstrukce zapojit akumulační prvek, např. severní stěnu z masivního materiálu (kamene či betonu izolovaného třeba polystyrenem atp.). Nebo skleník jednou stěnou přistavit ke stěně domu. Teplo však lze uložit nejen ve zdivu, ale také ve vodě nebo půdě. Řešením tedy může být i částečné zapuštění skleníku pod zem. „Teplo je také možné ukládat do zeminy pod skleníkem, pokud si tam uděláte kanály pro cirkulaci vzduchu. Přidanou hodnotou je, že se při ukládání tepla ukládá (kondenzuje) i voda a při odběru tepla se zase vypařuje,“ radí František Macholda ze společnosti Ekowatt.

Další možností, jak ve skleníku akumulovat teplo, je Trombeho stěna. Je to jednoduchý systém umožňující přitápění solární energií, který se využívá v rodinných domech. Stěna natřená černou barvou absorbuje teplo z dopadajících slunečních paprsků a tím se zahřívá. V noci, kdy se ochladí, je teplo vyzařováno do okolí, tedy i dovnitř domu či právě skleníku. „U skleníků se dá tento systém použít úplně jednoduše, protož celý skleník vlastně funguje jako Trombeho stěna. Zděná stěna pomáhá zvyšovat teplotu ve skleníku a zároveň v noci vyzařuje naakumulované teplo, takže se zmenšují výkyvy tepla,“ přibližuje odborník na energetickou náročnost budov Václav Šváb (ENVIC).

Trombeho stěna. Pokud je před černě natřenou zdí předsazena skleněná plocha, v prostoru mezi ní a sklem se pak přes den ohřívá vzduch, který proudí do interiéru. ZDROJ ENVIC

Trombeho stěna. Pokud je před černě natřenou zdí předsazena skleněná plocha, v prostoru mezi ní a sklem se pak přes den ohřívá vzduch, který proudí do interiéru. ZDROJ ENVIC

Možnosti vytápění

Možností, jak vytápět skleník, je celá řada. Můžete ho napojit na vytápěcí systém rodinného domu, využít solární energie či tepelného čerpadla. To vše je však finančně poměrně náročné. Existují samozřejmě jednoduchá topidla a agregáty na elektřinu, olej či zemní plyn. Další variantou pak je kotel či kamna na dřevo.

TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO THINKSTOCK, ARCHIV FIREM, ENVIC
ZDROJ časopis HOME speciál podzim 2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: sklenik vytapeni zahrada
Sdílejte článek

Diskuze