Jak udržet vodu v zahradě
Je velká škoda, když necháváme dešťovou vodu ze zahrady jen tak odtéct. Stále častěji nás sucha střídající se s přívalovými dešti nutí přemýšlet, jak s vodou lépe hospodařit a využívat ji tak, aby neskončila nevyužitá v kanalizaci.
Období sucha a přívalové deště
Klimatická změna se projevuje i tím, že srážky jsou v průběhu roku rozložené stále méně rovnoměrně. Nemusí to nutně znamenat, že ročně spadne méně vláhy. Stále častěji se však vyskytují přívalové srážky, které jsou natolik intenzivní, že půda a rostliny nestihnou všechnu vláhu vstřebat, a tak většina vody z krajiny odteče.
Nejenže krajina zůstává i po takovémto vydatném dešti suchá, často ještě přijdou týdny beze srážek. Proto má u rodinných domů a v zahradách smysl přemýšlet nad řešeními, jak vodu zadržet. Vyplatí se o tom uvažovat i těm, kteří mají na zahradě studnu, protože množství a kvalita podzemních vod jsou do budoucnosti sporné a nejlevnější voda je ta, která spadne sama.
Proč vůbec sbírat dešťovou vodu?
- je zadarmo, zbytečně nezatěžujete rodinný rozpočet
- je to ekologické, dešťová voda není chemicky upravená a negativně neovlivňuje půdní vlastnosti jako v případě chlorované vody z veřejného vodovodu
- má ideální složení s nízkým množstvím minerálů a solí, čímž prospívá rostlinám
- odlehčíte kanalizační systém, jelikož část dešťové vody se uchová na pozdější použití, při přívalových deštích se sníží riziko záplav
Nadzemní nádoba
Nejjednodušším řešením, jak dešťovou vodu zadržovat, je nadzemní nádoba. Sudy na sběr a uchovávání dešťové vody se nejčastěji umisťují přímo k okapu. Jelikož jde o nadzemní řešení, dá se využít gravitace a není potřebné řešit čerpadlo. Stačí postavit nádobu zadržující srážky na nízký podstavec tak, aby se pod ventil ve spodní části nádoby dal vsunout kbelík či připojit hadice, a voda z nádoby je k dispozici. Je vhodné vyřešit i přepad nadbytečné vody, případně k horní časti nádoby umístit okap, který přebytečnou vodu odvede k přepadu v jiné části zahrady. Přepad se doporučuje vyřešit přes vsakovací jámy, resp. vsakovací bloky.
Podzemní nádrž
Podzemní zásobníky vody jsou ideální pro novostavby nebo rozsáhlé přestavby domů, protože výkopové práce je nejlepší vykonat ještě před zahradními úpravami. Objem nádrží závisí na velikosti střechy, resp. plochy, ze které chceme dešťovou vodu zadržovat, a také na tom, na co ji chceme využít – zda jí chceme jen zavlažovat zahradu během suchého období nebo během celého roku, resp. zda vodu z nádrže chceme využít i jinak, například na splachování WC v domě.
K podzemní nádrži je zároveň potřebné přivést elektřinu (pro ponorné čerpadlo) a přívod na dopouštění vody – ideálně studnové, pokud není k dispozici, tak pitné. Je to proto, že podzemní nádrž je centrem zavlažování zahrady, a pokud je prázdná, protože velmi dlouho nepršelo, musí se doplnit.
Jak zabránit vypařovaní z půdy
Důležité je, aby se voda, která spadne na pozemek včetně zpevněných ploch i střech, do něj také vsákla. V záhonech, ať už okrasných, nebo užitkových, je potřebné během léta snižovat odpařování vody z půdy. Abyste vodu v záhonech nenechali jen tak zbytečně vysychat, je důležité na nich kypřit půdu. Pravidelným rozrušováním půdního přísušku dosáhnete toho, že se půda nemusí tolik zalévat. Voda si totiž přes otvory v půdě mnohem snáze najde cestu ke kořenům rostlin a z povrchu půdy se nebude rychle odpařovat. Takto dokážete ušetřit každou druhou zálivku. Mulčování má podobný účinek. Pomoci si můžete překrytím půdy tenkou vrstvou nasekané trávy, která ji udrží vlhkou mnohem déle. Na každý typ výsadby jsou vhodné odlišné druhy mulče.
VĚDELI JSTE?
Okrasné kameny a štěrk vytvářejí na kořeny rostlin zbytečný tlak, na slunci se přehřívají a následně přehřívají i své okolí – tedy i půdu, na které jsou položené.
Dešťová zahrada
Méně známým řešením, jak zadržet vodu na zahradě, je dešťová zahrada. Jde vlastně o prohlubeň, která z pozemku zachycuje dešťovou vodu, proto je vhodné umístit ji blízko okapu, resp. tak, aby voda během dešťů stékala rovnou tam. Výkop je naplněný štěrkem a v jeho okolí jsou vysazené odolné rostliny – takové, které snesou sušší období i intenzivní přívaly vody.
Dešťová zahrada zpomaluje odtok vody a podporuje její vsakování. Jde o nejpřirozenější řešení zadržení vody. Na druhé straně, voda odvedená do dešťové zahrady se nedá využít například na zalévání. Dešťovou zahradu lze kombinovat s předcházejícími řešeními, protože je vhodnou alternativou i na odvod přebytečné dešťové vody ze sběrných nádob.
Tipy, jak šetřit vodou v zahradě
- Zahradu zalévejte v době menšího vypařování – večer, případně brzy ráno.
- Zadržujte co nejvíce vody na svém pozemku. Dešťovou vodu zachycujte do velkoobjemových nádrží.
- Mulčujte okrasné i zeleninové záhony. Nastýlání udržuje záhony v chladu a redukuje odpařování během horkých dnů.
- Využívejte kapkovou závlahu, minimalizuje se tím vypařování.
- Pokud máte automatickou závlahu, podle potřeby a průběhu počasí optimalizujte zálivku, a to i pomocí senzorů.
- Kypřete záhony, na kterých nemáte mulč.
- V zahradě ve svahu založte remízky z hluboko kořenících dřevin.
- Stromy s košatou korunou zabezpečují stín, proto porosty pod nimi tolik nevysychají.
- Zeleninu pěstujte v hustších rozestupech, případně kombinujte vyšší druhy s nižšími, aby se snížilo vypařování.
- Trávník během sucha nesekejte příliš nízko a nechte ho trochu narůst, bude odolnější
Připravila: Katarína Paukeje ve spolupráci s K2LANDSCAPE
Foto: Shutterstock/Isifa, iStock
Zdroj: Časopis HOME