Sloupkové osvětlení
Zdroj: Hornbach

Jak vybrat ideální venkovní osvětlení pro váš domov

10. 06. 2024 Sdílet

Plánujete vybírat venkovní osvětlení? Dříve, než se do toho pustíte, seznamte se s potřebnými parametry. Výběr vám pak půjde mnohem lépe. Odborníci z Hornbach prozradí, jaké termíny byste před nákupem měli znát a jak si pomocí správného osvětlení usnadnit život.

Přitom neznalost neomlouvá a rozhodně nešetří peníze. Nejprve je proto dobré nahlédnout do světa zkratek, které lemují cestu k dokonalému venkovnímu osvětlení právě pro váš domov.

IP

Jednu věc mají různé typy osvětlení společnou. Při výběru světel byste neměli přehlédnout údaj o stupni ochrany. Ten ukazuje, jak vysoká je ochrana před poškozením vniknutím cizích předmětů, jako je prach či voda.

Označuje se IP kódem – například IP44. „První číslice za písmeny IP udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí vody. Čím vyšší dvojčíslí, tím větší voděodolnost,“ vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník z oddělení elektra v projektových marketech Hornbach.

CRI

CRI neboli Color Rendering Index lze přeložit jako index podání barev. CRI hodnotí to, jak je uměle světlo věrohodné v porovnání s realitou. Tedy s denním světlem. Tato škála se pohybuje na stupnice od 0 do 100. Platí zde přímá úměra: čím je CRI vyšší, tím se světlo více podobá pestrému dennímu světlu.

Zahradní osvětlení

Zahradní osvětlení Zdroj: Hornbach

Watt

Počet wattů vám prozradí, jaké množství energie vaše nové světlo spotřebuje. Přitom v této informaci skrývají dva výkony – světelný a tepelný. Abyste vyčíslili spotřebu energie přesněji, zapátrejte po zkratce lm (lumen). Jde o Intenzitu osvětlení. „Pak už jen stačí, abyste lm vydělili celkovým příkonem ve wattech a rázem víte, kolik wattu ze svítidla skutečně získáte. Platí zde další jednoduchá rovnice: čím vyšší číslo vám vyjde, tím méně peněz za svícení utratíte,“ vysvětluje Zlatko Slebodník z Hornbach.

Nástěnné a závěsné venkovní osvětlení

Nyní se už můžete pustit do samotného výběru typu osvětlení. V případě nástěnného a závěsného venkovního osvětlení vybírejte nejlépe takové, které má pohybové čidlo nebo soumrakový senzor. Světlo tak sepne ve chvíli, kdy ho opravdu potřebujete. Svítidla mají LEDkový zdroj, jsou úsporná a dokážou svítit i na několik metrů a do několika směrů. Venkovní osvětlení obecně skvěle poslouží jako bezpečnostní prvek při osvětlení vchodu a příjezdové cesty, garáže nebo terasy.

Solární osvětlení

Takové osvětlení se přes den na zahradě, balkóně nebo terase nabije a po soumraku prostor dobře osvětlí. A to každý den až do vybití baterie. Je sice levnější a velmi úspornou variantou venkovního osvětlení, neovlivníte ale chvíli, kdy opravdu potřebujete mít zahradu osvětlenou. V sortimentu najdete solární osvětlení ve variantě zapichovací, nástěnné, sloupkové, vestavné nebo jako LED pásek.

Zahradní osvětlení

Zdroj: Hornbach

Sloupkové osvětlení

Sloupky potěší ty z vás, kteří chtějí mít narozdíl od solárních systémů, funkčnost pod kontrolou. Sloupky na zahradu vybírejte podle toho, jakou plochu chcete mít osvětlenou. Vysoké se budou hodit na příjezdové cesty a nízké jako lemování záhonů a vzdálených zákoutí. „Sloupky je možné zapojit do systému zahradního osvětlení. I v tomto případě platí, že čas a peníze vám ušetří pohybová čidla a LED světla,“ doplňuje Zlatko Slebodník z Hornbach.

Sloupky potěší ty z vás, kteří chtějí mít narozdíl od solárních systémů, funkčnost pod kontrolou.

Sloupky potěší ty z vás, kteří chtějí mít narozdíl od solárních systémů, funkčnost pod kontrolou. Zdroj: Hornbach

I na zahradě se dá svítit chytře

Ušetřit elektřinu lze díky SMART zařízením také venku. Potřebujete k tomu jen tu správnou ovládací jednotku pro světla, lampy nebo detektory pohybu. Pomocí aplikace Smart Home by HORNBACH můžete ovládat světlo z domova nebo na cestách, měnit barvu světla a vytvářet časové plány, abyste ušetřili náklady na energii.

Pomocí aplikace Smart Home by HORNBACH můžete ovládat světlo z domova nebo na cestách

Pomocí aplikace Smart Home by HORNBACH můžete ovládat světlo z domova nebo na cestách. Zdroj: Hornbach

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Hornbach osvetleni zahrada
Sdílejte článek