Zdroj: iStock

Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

31. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Nikdo nemá rád krtky a hlodavce ve vlastní zahradě. Ačkoliv krtci jsou hmyzožraví a rostliny nejedí, budováním tunelů v půdě dokáží způsobit pořádnou smršť. Pokud byste jejich přítomnost neřešili, vytvoří dlouhé tunely prakticky pod celou zahradou. Tyto tunely však nepoužívají jen krtci, ale i hlodavci, kteří si na vašich rostlinách pochutnají.

Hledáte-li způsob, jak ochránit zahrádku před krtky a hlodavci, máme pro vás levný a ekologický tip – vysaďte rostliny, které jim „nevoní“. Tyto rostliny fungují jako domácí repelenty a navíc jsou i dekorativní.

Přečtěte si také:
9 způsobů, jak se osvěžit v zahradě

Čemeřice východní

Helleborus orientalis je jednou z nejkrásnějších rostlin, které si můžete do zahrady zasadit. Kromě toho, že je jednou z prvních rostlin, které na jaře rozkvetou, krtci ji nemají v lásce. Snadno se udržuje, nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost, květy vydrží dlouho. Kromě nich má rostlina též dekorativní lesklé listy.

Čemeřice východní

Zdroj: iStock

Kandík americký

Odborný název této rostliny je Erythronium americanum. Sice není moc známá, ale tvoří nádherné žluté květy. Pochází ze Severní Ameriky a krtci a hlodavci od ní utíkají co nejdále.

Kandík americký

Zdroj: iStock

Narcisy

Také populární květ narcisu je skvělým pomocníkem proti hlodavcům a krtkům. Narcisy se snadno pěstují, potřebují jen základní péči, ale též dobře a rychle odvodněnou půdu.

Přečtěte si také:
Osm krásných a osvědčených rostlin k vytvoření soukromí v zahradě a na terase

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu narcisu je podzim. Výborným trikem, jak si můžete udržet celou zahradu bez hlodavců, je vysadit celé série narcisů kolem své zahrady.

Narcisy

Zdroj: iStock

Měsíček lékařský

Další fantastickou květinou, kterou můžete bez námahy pěstovat v zahradě, je měsíček. Rostlinky měsíčku lékařského zasaďte na jaře.

Měsíček lékařský

Zdroj: iStock

Umísťujte je s mírou a trošku dále od ostatních rostlin, protože v některých případech mohou oslabit růst jiných rostlin v okolí. Avšak krtky a jiné hlodavce spolehlivě odpudí.

Přečtěte si také:
8 kroků k nové zahradě: na co si dát pozor a co všechno může ztížit následnou údržbu

Skočec obecný

Vysadit ricinus communis na několika místech zahrady je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak krtky odehnat. Rostlina je mírně jedovatá kvůli šťávě, kterou produkuje (pozor, máte-li malé děti a domácí zvířata!). Seje nebo sadí se na jaře. Daří se jí na plném slunci.

Skočec obecný

Zdroj: iStock

Aksamitník rozkladitý

„Afrikán“ (Tagetes patula) je výborný nejen k odpuzení hlodavců, odpuzuje i nepříjemný hmyz, především komáry. Ven se vysévá nebo vysazuje od poloviny dubna. Vyžaduje slunné místo a přežije i chvilkové sucho či dočasně více vody.

Aksamitník rozkladitýPattern of orange flowers tagetes between green leaves

Zdroj: iStock

Laskavec krvavý

Amaranthus cruentus je působivý díky převislým metlatým červeným květům a hranatému stonku. Ačkoliv je nenáročný na půdu, potřebuje hodně vody.

Laskavec krvavý

Zdroj: iStock

Řebčík královský

Řebčíky (Fritillaria) jsou velmi atraktivní rostliny s širokými zvonkovitými květy. Mají různé barvy, velikosti, některé dosahují výšky až metru a půl. Patří k jarním cibulovinám, ocení výživnou a mírně vlhkou půdu.

Řebčík královský

Zdroj: iStock

Proti krtkům a hlodavcům fungují i užitkové rostliny, především česnek nebo máta. Doporučujeme použít i přírodní, podomácky vyrobené repelenty.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hlodavce Péče o zahradu skodci zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze