Hořepník (Exacum affine), lidově známý i jako perská fialka, je jednoletá rostlina, která kvete šest až osm týdnů (od června do listopadu). Jeho květy jsou voňavé a mohou být modré, fialové, bílé nebo růžové.

Jakými rostlinami dotvořit chodbu?

29. 10. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Vstupní prostory, chodby či schodiště jsou poměrně často stísněné a na umístění zeleně v nich nezbývá moc místa. To však neznamená, že musí zůstat úplně bez ní.

Vstupní prostory domů a bytů jsou dokonce ideální pro pěstování několika zajímavých rostlin, které by na jiném místě nevynikly. Důležitý je především precizní výběr rostlin, při němž je třeba zohlednit všechna specifika těchto prostorů. Vybírejte druhy, které dobře snášejí časté střídání teplot (otevírání a zavírání dveří), nevyrovnané klima a nedostatek, resp. minimum světla. Obecně se doporučuje umístit sem nenáročné a ne moc nákladné druhy s atraktivní růstovou formou. Rostliny vždy situujte co nejvíce do té časti, kde jsou podmínky nejstálejší.

Kam je umístit

Zeleň může dekorovat věšákovou sestavu, okenní výklenky, parapety, skříňky, případně schodiště. Umístit ji lze i k oknu, což samozřejmě není úplně ideální. Zajímavé je i spojení rostlin a zrcadel. Zeleň ve vstupních prostorách nikdy nesmí překážet, proto bude lepší, když se jí v příliš malých chodbách úplně vzdáte. Zvolit můžete i trendové vertikální pěstování, které je vhodné hlavně do moderních světlých interiérů. Jeho instalaci a zakládání však přenechejte specializované firmě.

Vděčnou volbou do vstupních prostor jsou i různé druhy bromélií.

Vděčnou volbou do vstupních prostor jsou i různé druhy bromélií. FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Důraz na reprezentativnost

Do menších vstupních prostorů nikdy nevolte rychle rostoucí nebo mohutně působící druhy. Vhodnými adepty jsou vzpřímeně rostoucí (štíhlé), resp. kompaktní a hustě olistěné rostliny bez trnů a dlouhých výhonků. Nepatří sem ani druhy citlivé na průvan, střídání teplot nebo mechanické poškození. Vhodné jsou rostliny okrasné listem, ale příjemným oživením mohou být i kvetoucí (trvalé nebo sezonní) druhy. Důležitou zásadou je chodby rostlinami nepřeplňovat. Před pestrou směsí různých rostlin raději dejte přednost jednomu až dvěma reprezentativním exemplářům s rafinovaným vzhledem nebo výrazným detailem – s barevnými listy nebo propleteným kmenem. Může to být rostlina, která příjemně dotvoří atmosféru uvítání, prostor zútulní a oživí, případně pročistí nebo provoní vzduch. Do větších vstupních prostorů a na rozlehlejší schodiště umístěte spíše větší rostliny s určitým architektonickým efektem. Rozhodně zde však nerozkládejte mnoho malých květináčků s rozmanitou výsadbou, což je u nás poměrně častý zvyk. Nepodceňte ani výběr vhodné vegetační nádoby, která by měla svým stylem, barevností i materiálem do daného prostoru zapadnout.

Do vstupních prostor, chodeb a na schodiště nikdy neumisťujte rostliny s dlouhými výhonky, které by bránily při procházení a mohly by se tímto způsobem poškodit.

Výběr druhů

Pokud to prostorové danosti umožní, vyberte si jednu trvalou přitažlivou rostlinu a tu doplňte jedním drobnějším nebo sezonním druhem. Z větších rostlin jsou vhodné druhy pěstované ve tvaru menšího stromku nebo popínavé druhy na konstrukci. Prostředí chodeb vyhovuje například dracéně (Dracena marginata), šefleře (Schefflera elegantissima) a fíkovníku (Ficus elastica a lyrata). Má-li chodba stálejší podmínky, dá se v ní pěstovat juka, pachira, pandán, prodara, diffenbachie, blahočet nebo zamiokulkas. Z dalších rostlin se tu mohou uplatnit tradiční voskovky, asparágy, břečťan, ledviníky, žumeny, řemenatky nebo aglaonemy. Z ostatních kvetoucích druhů to může být kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana), gerbery (Gerbera jamesonii), různé druhy bromélií, na jaře rychlené cibuloviny, během adventu pryšec (vánoční růže), azalky, bramboříky, hvězdníky nebo vánoční kaktus. Zajímavou možností je i exoticky působící kurkuma (Curcuma alismatifolia), která vyniká především svým štíhlejším vzrůstem. Jinou možnost představuje zeleň v závěsných nádobách, která ale vyžaduje více světla. Takto lze pěstovat podeňku, kolumneu, šplhavník nebo filodendron.

FOTO DANO VESELSKÝ

FOTO DANO VESELSKÝ

Jakými rostlinami dotvořit chodbu?

1 KVĚTINOVÉ PŘEKVAPENÍ
Skříňka je ideální pro umístění kvetoucí trvalé nebo sezonní rostliny v efektním květináči. Upoutala by tu některá bromélie, například guzmánie nebo i netradiční hořepník, v zimě chlad milující azalka. Pěkní by mohli být i tři stejní jedinci v identických nádobách. Rostlina by neměla být příliš velká ani nápadná, odpoutávala by totiž pozornost od obrazu.

2 SYMPATICKÉ PŘIVÍTÁNÍ
Prostor u skříňové sestavy je poměrně světlý a vhodný k umístění zajímavé vyšší, užší rostliny, která by ho oživila. Hezká by byla tradiční dracéna, netradiční volbou by mohla být pachira, kurkuma nebo šeflera. Atraktivitu by sem mohl vnést i nějaký sloupovitě rostoucí sukulent, například pryšec.

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO DANIEL KOŠŤÁL, DANO VESELSKÝ
ZDROJ časopis HOME 9/2016

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: azalka brambořík břečťan chodba dracéna fíkovník hořepník popínavé růže vstupni prostor zahrada
Sdílejte článek

Diskuze