Jarní péče o krásný trávník

08. 04. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Na jaře každý zahrádkář neví do čeho se dřív pustit. Je nutné po zimě ořezat dřeviny, ošetřit trvalky, zasít první zeleninu a v neposlední řadě také dopřát kvalitní péči okrasnému trávníku. Pokud na své zahradě hospodaříte přírodním způsobem a místo pečlivě udržovaného trávníku vlastníte květnatou louku, žádná péče vás prakticky nečeká. Jinak tomu ovšem je, pokud máte na zahradě založený intenzivní okrasný trávník.

Naprostá většina zahrad se bez travnatých ploch neobejde. Jedná se totiž o všeobecně nejčastěji používané vegetační prvky, které umožňují široké využití. Také jim věnujeme náležitou péči, za kterou se tento zelený koberec odvděčí perfektním vzhledem. Ten ovšem není zadarmo, rozsah a typ údržby se odvíjí od intenzity údržby, kterou ovlivňují naše požadavky na výsledný vzhled. Stejně tak se liší údržba trávníků plnících pouze estetické aspekty a porostů určených například pro rekreační a sportovní vyžití. Ať váš okrasný trávník slouží k jakémukoliv účelu, je pro něj zvláště důležitá péče na jaře. Právě v tomto období můžete výrazným způsobem ovlivnit vzhled tohoto porostu i během následující sezony. Termín první údržby ovlivňuje průběh teplot. Zatímco některé roky se do práce pustíte již v březnu, jiný rok to může být třeba i v polovině dubna. I v tomto směru tedy platí důležité pravidlo, že je potřeba sledovat aktuální průběh počasí.

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Čím začít

Jakmile se počasí více ustálí a už nebudou hrozit výrazné teplotní výkyvy, je na čase spustit automatický závlahový systém. Ačkoliv brzy na jaře ještě nehrozí akutní sucha a horké počasí, první zálivku budete potřebovat hned po první jarní vertikutaci, která je spojená s aplikací hnojiva. Právě vertikutace, neboli prořez trávníku, je jednou z nejdůležitějších činností, kterou pro trávník můžete po zimě udělat. Pomocí vertikutátoru a nebo vertikutačních hrábí z porostu odstraníte odumřelou hmotu trav a mechu, které spolu tvoří plsť. Ta často bývá zdrojem houbových chorob a navíc zamezuje výměně vzduchu a vstřebávání vody spolu s rozpuštěnými živinami. Nože vertikutátoru navíc rozruší i zhutněnou vrchní vrstvičku půdy, která tak lépe absorbuje vodu i živiny, a zároveň se poškodí přízemní růžice listů plevelů, takže se přirozeně sníží jejich množství v porostu. Při vertikutaci zároveň dojde i k mírnému poškození samotného trávníku, ale rostliny na něj začnou reagovat zvýšenou obnovou. Pokud se rozhodnete provést vertikutaci i na svém trávníku, můžete si na ni povolat odbornou zahradnickou firmu nebo si ji proveďte sami pomocí zapůjčeného stroje. Vybírejte raději výkonnější vertikutátory s noži, které z trávníku odstraní větší množství plsti.

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Vertikutace se nejčastěji provádí ve dvou na sebe kolmých směrech, ale zvláště u silně plstnatých porostů se může stát, že budete muset provést ještě jeden nebo více směrů. Ve finále je potřeba z trávníku důkladně vyhrabat plsť optimálně švédskými hráběmi a celou plochu pohnojit trávníkovým hnojivem. V tomto případě je vhodné zvolit hnojivo určené pro jarní období, požadavky trávníku na živiny se totiž v každém období liší. Pomalu rozpustné typy uvolňují živiny delší dobu po malých dávkách, takže je riziko popálení porostu mnohem nižší než v případě rychle rozpustného hnojiva, jehož aplikaci navíc musíte zopakovat mnohem častěji. Výživa je pro trávník zvláště v tomto období opravdu stěžejní. Dodané živiny totiž nastartují růst a obnovu trávníku, navíc se rychle změní i zbarvení trávníku na sytě zelené. Počítejte také s častější nutností seče, živiny trávník totiž opravdu nastartují. Abyste trávník pohnojili opravdu rovnoměrně, využijte raději rozmetadlo nebo strojky určené na aplikaci hnojiva. Ruční rozhoz je vhodný spíše na velké plochy nebo tam, kde neočekáváte perfektní výsledek. Po nahnojení je nutné trávník důkladně zalít, aby se granulky hnojiva dostaly k půdnímu povrchu.

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Boj se zhutněným trávníkem

Zvláště na silně zatěžovaném trávníku založeném na jílovité půdě se může stát, že dojde k výraznému zhutnění vrchní vrstvy půdy. Ta znemožňuje přístup vzduchu a vody ke kořenům. Tento aspekt se časem projeví i na kvalitě trávníku. V tomto případě si mnohdy s vertikutací opravdu nevystačíte, ale budete muset provést náročnější aerifikaci nazývanou také jako provzdušnění. Ta se provádí speciálním strojem, který do půdy vykrajuje nebo vytlačuje válečky různého průměru i délky. Plochu je pak nutné zapískovat ostrohranným křemičitým pískem, který se většinou ještě doplňuje trávníkovým osivem. Stejně tak je možné jako v případě vertikutace trávník nahnojit a pak i zalít. Aerifikace je poměrně náročná na kvalitu práce, proto na ni raději povolejte zahradnickou firmu.

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Co ještě můžete dělat

Kromě první seče se pusťte také do likvidace plevelů pomocí selektivního herbicidu nebo do úpravy trávníkových okrajů. Pokud není trávník ohraničený obrubníkem, budete muset na okraje jednou až dvakrát do roka dohlédnout a jasně jim vymezit hranice. K tomuto účelu dobře poslouží například ostrý rýč nebo speciální technika určená k tomuto účelu. Pokud se na trávníku vyskytují po zimě nerovnosti, plochy zapískujte křemičitým pískem. Větší nerovnosti upravte pomocí směsi písku a trávníkového substrátu. Opravené místo pak dosejte trávníkovým osivem.

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

TEXT A FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hnojení trávníku hnojivo na trávník jarní trvalky jaro péče o trávník provzdušnění trávníku travnik trávník na jaře zahrada
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, jak to dělate ted s trávníkem při suchu? Vždy nám uplně zrezne , tedy uschne. 🙂 A popřípadě to hnojení právě nevím zda používát i přitomto suchu, které momentálěn je.

    Alča K.