Jarní péče o okrasný trávník

02. 05. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Trávník je korunou krásy každé okrasné zahrady, ale aby tomu tak opravdu bylo, je potřeba mu právě v tomto období věnovat trochu té pozornosti. Péče o jednotlivé typy okrasných trávníků se může v mnoha drobnostech lišit. Záleží především na vašich časových možnostech a nakonec i na finančních prostředcích, které chcete do zeleného koberce investovat.

Plst z travniku odstranite pri jarni vertikutaci.

Plst z travniku odstranite pri jarni vertikutaci.

Možná si říkáte, že okrasný trávník je jen jeden, ale v praxi je to mnohem složitější. I mezi těmito typy trávníků se najdou velké rozdíly především v intenzitě údržby. Zatímco u některých postačí seč jednou týdně, pouze jedenkrát provedená vertikutace s hnojením a pravidelná zálivka, u jiných můžete sekat až třikrát týdně a hnojit prakticky každý měsíc. V první řadě tedy záleží hlavně na vašich požadavcích. Pokud od trávníku očekáváte nízký vzrůst, sytě zelenou barvu od jara do podzimu a bezplevelný stav, připravte se na poměrně náročnou údržbu, kterou ovšem za vás může provádět i odborná firma. Pokud se do této práce chcete pustit sami, pojďme se společně podívat na to, co byste určitě neměli vynechat na jaře.

Poskozeny travnik na jare dosejte.

Poskozeny travnik na jare dosejte.

Žrout živin

Okrasný trávník je neskutečně náročný na dodávku živin. Hnojení se nejčastěji provádí buď samostatně nebo po provedené vertikutaci, kterou také známe pod pojmem prořez. Právě při této činnosti, která porost poměrně oslabí, je nutné plochu pohnojit. Jarní vertikutaci můžete provést hned ve chvíli, kdy už nehrozí dlouhodobý pokles teplot pod bod mrazu. Zatímco některý rok to bývá již v březnu, jindy to může být až v dubnu. Na trhu seženete mnoho odlišných druhů hnojiv, které jsou určené přímo pro toto období. Bývají značné rozdíly v ceně i četnosti aplikace, proto si ještě před nákupem zjistěte nejdůležitější informace. Pokud například zvolíte pomalu rozpustné hnojivo, které obsahuje granulky obalené voskem nebo jiným méně rozpustným materiálem, nebudete muset hnojit tak často jako rychle rozpustným hnojivem. Většinou postačí aplikace na jaře, v létě a pak na podzim.

Přečtěte si také:
Důležité rady pro zdravou půdu na zahrádkách
Hnojeni travniku pomoci vysevniho strojku.

Hnojeni travniku pomoci vysevniho strojku.

Hnojiva určená pro různá období mívají jiný poměr živin, na jaře je například vysoké zastoupení dusíku, který zrychlí růst trávníku i jeho regeneraci například po vertikutaci. Další velkou výhodou pomalu rozpustných hnojiv je nižší riziko popálení trávníku, z granulek se totiž živiny uvolňují pozvolna, takže se tak nemusíte bát poškození porostu i při vyšší dávce. Rychle rozpustná hnojiva vás zase zaujmou nízkou cenou, ale hnojit budete muset téměř každý měsíc a riziko popálení je už mnohem větší než v případě dražších pomalu rozpustných hnojiv. Čím hnojiva aplikovat? I zde máte celou řadu možností. Pokud se bojíte ručního rozhozu, na který už musíte mít více zkušeností a musíte odhadnout správnou dávku hnojiva, vyzkoušejte rozmetadla nebo výsevní strojky, které stejně tak dobře nadávkují i hnojivo.

Travnik na-jare vyzaduje hodne dusiku.

Travnik na-jare vyzaduje hodne dusiku.

Hlavně nezanedbat seč

Ačkoliv se to tak nemusí zdát, právě dobře provedená seč stojí za velkou částí úspěchu. Pokud si například trávník naučíte na dvě seče týdně, určitě na něm pak poznáte, když ho týden neposečete. Trávník pak může při častějším vynechání řídnout a ztrácet tak svoji původní hustotu. Při seči nikdy neodstraňujte více jak jednu třetinu výšky, proto určitě nezapomínejte na pravidelnost. Při častém sečení je možné používat i sekačku s funkcí mulčování, takže se obejdete bez sběrného koše. Jemně posečená tráva pak zůstane na trávníku a vrátí se do půdy v podobě důležité organické hmoty.

Po jarni vertikutaci se travnik dostane rychle do kondice.

Po jarni vertikutaci se travnik dostane rychle do kondice.

Bez vody to nepůjde

V našich podmínkách je poměrně důležité trávník pravidelně zalévat. O pravidelnou zálivku se samozřejmě postará nejlépe automatický závlahový systém. Pokud o něm také přemýšlíte, určitě zvažte instalaci jímky na dešťovou vodu, abyste nemuseli zalévat studenou vodou ze studně nebo dokonce z vodovodního řadu. Nejen že výrazně ušetříte, ale dešťová voda je pro trávník i mnohem vhodnější, nehledě na ekologickou stránku problematiky. Voda totiž bývá zvláště v posledních letech v některých oblastech problém, proto je lepší zalévat nashromážděnou dešťovou vodou, která se v jímce naukumuluje třeba ze střechy domu nebo ze zpevněných povrchů na vaší zahradě.

Přečtěte si také:
Trávnik za jeden den. Jak na to?
Travnik je na vodu opravdu narocny.

Travnik je na vodu opravdu narocny.

Okraje jako třešnička na dortu

Jaro je také spojené s péčí o okraje trávníku. Pokud okraje neohraničuje žádný obrubník, určitě trávník u květinových záhonů odrýpněte ostrým rýčem nebo zařezávačem okrajů, který si můžete vypůjčit v půjčovně nářadí.

Co ještě můžete dělat

Pokud trávník udržujete v perfektním stavu, určitě vás nemine postřik selektivním herbicidem určeným na likvidaci plevelů. Tyto herbicidy se zaměřují na dvouděložné rostliny, proto se nebojte, že si jimi poškodíte trávník. Trávní rostlinky jsou totiž jednoděložné, takže na ně tento typ herbicidu nemá negativní účinek. Po zimě mohou být na trávníku také různé výmoly, které dorovnejte křemičitým pískem nebo směsí křemičitého písku a trávníkového substrátu. Povrch pak můžete dosít travním osivem, abyste se brzy dočkali zapojeného trávníku.

Pokud vás trápí silně zhutněný trávník, který už neplní svoji původní funkci, budete muset zřejmě přistoupit k radikálnějšímu řešení v podobě aerifikace, neboli provzdušnění. Ta se provádí pomocí techniky, která pomocí válečků do trávníku vytlačuje nebo z něj naopak vykrajuje různé dlouhé a široké válečky. Trávník se pak přehrne vrstvou křemičitého písku a plošně se doseje osivem. Tento postup se volí u zvláště zatěžovaných trávníků, které jsou založené na těžké půdě, která má tendenci se zhutňovat. Trávník se pak opět brzy dostane do kondice.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hnojení trávníku hnojivo na trávník péče o trávník postřik provzdušnění trávníku starostlivost travnik trávník na jaře typy domů zahrada
Sdílejte článek

Diskuze