Jarní výsevy zeleniny

31. 03. 2022 Sdílet

Časné jarní období je pro zahrádky typické prvními výsevy zeleniny přímo na záhony. Půda je po zimě na povrchu dostatečně proschlá, ale současně ještě dobře zásobená cennou spodní vláhou, důležitou pro klíčení semen.

Mezi nejčastěji vysévané zeleniny přímo do volné půdy patří hrách, kde si postupným výsevem raných a poloraných odrůd v kombinaci můžeme zajistit prodloužení sklizňového období. Velmi dobře se na jaře daří většině odrůd ředkviček, kde máme širokou možnost výběru barevných a chutných variant. Výbornou kombinací jsou barevné odrůdy ESTER, ZLATA, DIANA, VIOLA, ALBENA. Díky slabšímu výskytu škůdců se v časném jarním období daří velmi dobře také špenátu a salátům.

Cibule, mrkev petržel semena

Cibule, mrkev petržel. Zdroj: Moravoseed

Vedle cibule sazečky vyséváme i skladovatelné odrůdy cibule ze semene, které poskytnou vysoký výnos cibulí k uskladnění. Odrůda AMFORA F1 dorůstá do hmotnosti jedné cibule 180 g. Zásoba půdní vláhy „od spodu“ je zásadní pro bezproblémové klíčení osiva mrkví a petrželí. Osvědčenými odrůdami jsou pak petržel kořenová ALBA, raná karotka MARION F1 a poloraná výnosná odrůda mrkve ANETA F1.

Sortiment dalších zajímavých odrůd vhodných k jarním výsevům naleznete na www.moravoseed.cz

Zdroj: Moravoseed

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: plánování výsevů termíny výsevu výsev zahony
Sdílejte článek