hyacinty, tulipány, narcisy
Zdroj: Shutterstock

Jaro je v plném proudu! Oživte svou zahradu a balkon jarními květinami v těchto 4 krocích

14. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Zažeňte šeď odcházející zimy a rozzařte svůj exteriér co nejdříve sytými barvami a prosyťte příjemnými květinovými vůněmi.

Sáhněte po narcisech

Už od brzkého jara se na svém dvoře, balkoně či terase můžete potěšit pohledem na první kvetoucí rostliny. Stačí, pokud si v zahradnictvích obstaráte rychlené jarní cibuloviny, hlíznaté rostliny nebo trvalky. Z cibulovin sáhněte hlavně po rychlených narcisech.

narcisy v květináči

Z cibulovin sáhněte hlavně po rychlených narcisech. Zdroj: Shutterstock

Jestli si je koupíte ve stadiu, kdy mají mírně vyrostlé první listy a náznaky květních pupenů, vydrží vám v atraktivním stavu déle. Více prodávané odrůdy narcisů, například ‘Tête-à-Tête’ či ‘Cheerfulness’, se vyznačují postupným rozkvétáním, a tedy celkově delším obdobím kvetení.

Dobrou volbou jsou i hyacinty či tulipány

Využít však můžete i modřence, také patří k déle kvetoucím druhům a zvolit si můžete modře i bíle kvetoucí odrůdy. Květy modřenců i narcisů krásně voní. Dobrou volbou jsou i hyacinty či tulipány, ale v porovnání s předcházejícími druhy kvetou kratší dobu.

Vysadit si tyto rostliny můžete nejen do květináčů, ale i stylových truhlíků, které volte vždy tak, aby zapadly do vašeho exteriéru. Nejlépe uděláte, když soustředíte do jedné vegetační nádoby více kusů těchto rostlin. Nic se však nestane, pokud zvolíte i méně kusů.

Přečtěte si také:
Máte balkon nebo terasu? Těchto 10 nejkrásnějších rostlin je oživí

DOBRÁ RADA: Odkvetlé cibuloviny si můžete později na jaře vysadit do volné půdy v zahradě.

KROK ZA KROKEM Výsadba cibulovin do truhlíku

1. TRUHLÍK

například z proutí, nejdříve připravte, jestli je to třeba, vystelte ho fólií. Na dno potom nasypte trochu keramzitu a vnitřek vyplňte do dvou třetin propustným substrátem s trochou písku.

2. ROSTLINY

před výsadbou do vybrané nádoby předem zavlažte. Postupně je potom už jen vysázejte s neporušeným kořenovým balem. Pracujte opatrně, abyste nepoškodili květní pupeny.

sázení cibulovin

Před výsadbou do vybrané nádoby předem zavlažte. Zdroj: Shutterstock

3. VLÁHA

je předpokladem rychlého ujmutí, svěžího vzhledu a dalšího růstu zvolených cibulovin. Vysazené rostliny nakonec zavlažte, ale nezapomínejte, že nadbytek vláhy je pro cibuloviny škodlivý.

4. MECH

podpoří delší udržení vlhkosti v substrátu, kompozici nebude potřeba často zalévat, čímž předejdete možnému přelití. Stačí, když vrstvou lesního mechu zakryjete povrch substrátu v nádobě.

Text a Realizace: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj: časopis jaro v zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: jarní cibuloviny výsadby cibulovin
Sdílejte článek

Diskuze