Jímka nebo septik? A co je vlastně žumpa?

04. 10. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud stavíte dům, ohledně koupelny debatujete zpravidla o barvě obkladaček, rozhodujete se mezi vanou a sprchovým koutem a možná se zamyslíte nad bidetem. Přesto by však bylo krátkozraké zůstávat u koupelny pouze v interiéru, zásadní otázku totiž budete řešit také venku, a totiž: Septik nebo jímku?

Běžný smrtelník se o kanalizaci za normálních okolností příliš nezajímá. Jestliže bydlí ve městě, nic o tom vědět vlastně nepotřebuje, vyrůstal-li na vesnici, už to někdo před ním vyřešil. Při stavbě domu se však dostane i na toto téma, které ovlivňuje celá řada faktorů – namátkou například využití objektu, možnosti pozemku nebo blízkost vodního toku. Pojďme si proto vysvětlit, jaký je rozdíl mezi jímkou a septikem.

Jímka: Na první pohled nejjednodušší řešení

Jímka, neboli žumpa, vyžaduje ke své instalaci a obsluze nejmíň námahy. Jedná se o bezodtokovou nádrž například z trvanlivého a odolného polypropylenu, kterou si umístíte na pozemku a necháte je pravidelně vyvážet. K její stavbě potřebujete jen povolení stavebního úřadu, ale protože odpadní vody z ní nikam nevypouštíte, povolení k vypouštění odpadních vod nepotřebujete.

Nicméně si uvědomte, že, protože odpadní vody nemůžete vypouštět, budete muset jímku nechat pravidelně vyvážet. A spočítáte-li si, že člověk za den vyprodukuje zhruba 100 litrů odpadních vod a vynásobíte to počtem členů rodiny, pravděpodobně dospějete k názoru, že jímka je řešením sice snadným, ale vhodným spíše k rekreačním objektům.

Septik: Dokonalejší řešení odpadních vod

Septik patří k lepšímu způsobu, jak si poradit s odpadními vodami v tom smyslu, že si s odpadními vodami umí poradit dokonaleji. Oproti jímce, která odpadní vody jen sbírá, je septik umí předčistit. Septik totiž bývá tříkomorová nádrž s odtokem, přičemž v každé komoře se odpadní vody důkladněji a důkladněji zbavují kalu, až z něj na konci vyteče předčištěná voda, kterou stačí dočistit odpadním filtrem a můžete ji vypustit do půdy. V septiku tak zůstává jen kal, na kterém si pochutnávají bakterie a tím zmenšují jeho objem, proto ho stačí vyvézt jednou za rok. Ke stavbě septiku i zřízení filtru potřebujete stavební povolení a souhlas vodoprávního úřadu s vypouštěním odpadních vod.

Pokud si ještě stále nejste jistí, jestli bude pro váš dům vhodnější septik nebo jímka, obraťte se na profesionály v oboru. Firma NaseJimky.cz má za sebou už desetitisíce instalací obou zařízení, proto jejich specialisté dokáží přesně vyhodnotit vaši situaci a poradit vám optimální řešení.

Tip na závěr: Pokud vás článek zaujal, věnujte pozornost i dalšímu zajímavému čtení o tom, jak ušetřit energii v domě.

ZDROJ PR článek

Kategorie: Zahrada
Tagy: odpadní vody rady a tipy septik nebo jímka
Sdílejte článek

Diskuze