Nádherný sukulent, kterému se bude dařit i u vás doma
Exotická Portulacaria afra bývá též nazývána zázračnou rostlinou. Je to díky její schopnosti bojovat proti klimatickým změnám, navíc absorbuje více oxidu uhličitého než jiné rostliny. Proto je tento sukulent stále populárnější v zahradách, ale též v domácnostech, školách či na pracovištích.
Tato velmi dekorativní rostlina je typická masitými, lesklými listy, které rostou do tvaru malých keříků. Poznáte-li pár základních pravidel péče o ni, obdaruje vás krásou a čistým vzduchem. Daří se jí ve světlých, teplých místnostech, ale průvan jí škodí.
Příliš jasné přímé sluneční světlo může způsobit opadávání listů. Venku dokáže narůst až do výšky šest a více metrů, v domácnostech pěstujeme nižší odrůdy. V zimě kvete malými růžovými kvítky a skvěle vynikne v závěsných koších. Existuje i ve zmenšené podobě – jako bonsaj.
Největší chybou je špatné zalévání
Portulacaria afra potřebuje kaktusovou půdu s pískem. Nejčastější chybou při pěstování sukulentních rostlin je zalévání. „Zázračná rostlina“ je odolná vůči suchu, ale vyžaduje zalévání od dubna do října. Mezi jednotlivými zálivkami však nechejte půdu proschnout. V zimě spí a nepotřebuje zavlažovat. Je důležité, aby přebytečná voda měla kam odtékat, protože nesnese přemokření. Ozdobný sukulent hnojíme koncem zimy nebo začátkem jara zředěným hnojivem na rostlinné bázi. Dávejte si pozor na škůdce: především molice, roztoče a pavouky.
Jak rostlinu rozmnožit
Chcete-li vzácnou rostlinu někomu darovat nebo ji mít ve více místnostech, rozmnožuje se snadno – z odřezků. Nejlepších výsledků dosáhnete odřezáním na jaře nebo v létě. Odřezky nejprve nechejte pár dnů vyschnout a potom je zasaďte do vlhké půdy v malém květináči.
Takto zasazené odřezky potřebují mírně světlé místo (než rostlina zakoření, tedy čtyři až šest týdnů ji nevystavujte přímému slunečnímu záření) s teplotou nejméně 18° C. Půdu udržujte nadále mírně vlhkou. Rostlinka za několik týdnů zakoření.
Potrava nejen pro slony
Možná netušíte, že tento sukulent jedí sloni, ale živí se jím i kozy a želvy. Používá se též v jihoafrické kuchyni, přidává se do salátů, polévek a dalších jídel, kterým dodává kyselou chuť. V domácnosti to však raději nezkoušejte.
Sabína Zavarská
foto: istock