Naplánujte si letničkové záhony, které dodají zahradě šťávu
Ještě nedávno to vypadalo, že letničkové záhony mizí nejen z rodinných zahrad, ale jejich množství se výrazně zmenšovalo dokonce i v sektoru veřejné zeleně.
Důvodem byly snahy o šetření nákladů na zakládání i následnou údržbu těchto sezonních výsadeb. Jenže dnes se na jejich funkci na zahradách díváme trochu jinak. Jedině letničky totiž dokáží zahradu perfektně rozzářit intenzivními odstíny barev a navíc nastává doba ekologicky vypěstovaných květin k řezu.
Zima je jako stvořená pro plánování výsadeb, kterými si během příští sezony připravíte krásnou podívanou. Během prosince a ledna si už můžete v klidu domova objednat osivo a výsevní substráty a tím si udělat náskok na jaro. Pěstování letniček má už opravdu dlouhou tradici.
Už před mnoha staletími právě letničkové ornamenty zdobily zahrady šlechtických sídel, některé skromné druhy pěstovaly již naše prababičky na venkovských předzahrádkách a naše generace si už z nepřeberného množství odrůd a kultivarů pomalu už ani nemůže vybrat.
V první řadě si ujasněte, co od letniček očekáváte. V současné době se můžete setkat s trendem pěstování vlastních květin k řezu, oblíbené jsou ovšem také letničkové výsadby „divokého“ charakteru, které se snaží napodobit druhově pestré louky, ale stejně tak se setkáte se stálicemi, tedy s letničkami vysazenými v nádobách na okenních parapetech nebo na terase.
Termín výsevu nepodceňujte
Letničkové výsadby si naplánujte opravdu dopředu, některé druhy se totiž dají vysévat dokonce již v lednu, ačkoli většina běžných druhů se vysévá až v průběhu jarních měsíců.
Květiny s nádechem ekologie
Pokud si sem tam rádi koupíte řezané květiny v květinářství, určitě byste měli vědět, že většina k nám dovážených květin procestuje pomalu celý svět, aby se k nám doslala do vázy na jídelním stole. Tyto květiny jsou sice na pohled takřka dokonalé, ale věřte, že právě tato dokonalost je vykoupena použitím nepřeberného množství chemie na jejich ošetření. Svým způsobem jsou tyto květiny zdraví škodlivé, zvláště pokud si jimi chcete nazdobit dezerty nebo jiné pokrmy. Na tento záměr jednoduše zapomeňte.
Pokud si tedy chcete svůj domov vyzdobit ekologicky vypěstovanými květinami, máte možnost si je nakoupit u lokálních pěstitelů, anebo si je vypěstujte sami. K řezu se hodí především rostliny s pevným a dlouhým stonkem. Ne všechny letničky ve váze vydrží v dobré kondici déle, ačkoli se u těchto druhů uvádí, že se k řezu hodí. Zatímco některé vydrží sotva dva dny, jinými se můžete kochat klidně i déle jak týden.
U některých druhů je třeba počítat s výraznou vůní, což je typické například pro aksamitníky (Tagetes), s příjemnější vůní počítejte u hledíků (Antirrhinum) nebo popínavých hrachorů (Lathyrus). Pokud se rozhodnete pro pěstování letniček k řezu, je možné si rovnou pořídit jejich směs, některá osiva je třeba si předpěstovat ve skleníku či pařníku, jiná lze vysévat rovnou na stanoviště.
Vhodné druhy letniček pro řez:
aksamitník vzpřímený – Tagetes erecta – kultivary Duble Grande, Pollux, Kolimanjaro White, Taishan F1
astra čínská – Callistephus chinensis – kultivary American Beauty, Andrella Super Mix, Elestric, Pivoine
černucha východní – Nigella orientalis
fiala letní – Matthiola incana
hledík větší – Antirrhinum majus – kultivary Majestic, Maximum
laskavec – Amaranthus hypochondriacus
ostálka lepá – Zinnia elegans – kultivary Canary Bird, Caroussel, Cherry Queen, Envy, Geant de California, Luminosa
Letničky vhodné k sušení
černucha damašská – Nigella damascena – kultivary Duo Mix, Persian Jewels
kraspédie – Craspedia globosa
nevadlec klasnatý – Celosia spicata
pestrovka kulovitá – Gomphrena globosa
slaměnka – Helichrysum bracteatum
smilek růžový – Helipterum roseum – kultivary Goliath, Pierrot
limonka, statice – Limonium sinuatum
suchokvět roční – Xeranthemum annuum
světlice barvířská – Carthamus tinctorius – kultivary Grenade, Orange Bowl
sametovka, zaječí ocásek – Lagurus ovatus
Květiny na obruby a do nádob
Od této skupiny očekáváme kompaktní a hustý růst, proto většina kultivarů šlechtěná pro tyto účely dorůstá výšky okolo 30 centimetrů. Tyto květy se rozhodně kvůli krátkým stonkům nehodí k řezu.
Vhodné druhy
aksamitník drobnokvětý – Tagetes tenuifolia
aksamitník rozkladitý – Tagetes patula – kultivary Bonanza Bee, Bonanza Deep Orange, Carmen, Durango
astra čínská – Callistephus chinensis – kultivary Carpet, Matsumoto, Průhonický trpaslík
begónie stálokvětá, voskovka – Begonia semperflorens
iberka okoličnatá – Iberis umbellata
lobelka – Lobelia erinus – kultivary Crystal Palace, Cascade
netýkavka sultánská – Impatiens walleriana
nevadlec hřebenitý – Celosia argentea
vitálka položená – Sanvitalia procumbens
Jedlá krása
Pokud se nechcete letničkami kochat pouze na záhonech nebo ve váze, pak možná oceníte ty druhy, které jsou jedlé. Některé řadíme dokonce do skupiny léčivek, takže si z nich můžete připravit domácí kosmetiku i lahodné léčivé čaje. Jedlé květy je možné použít na doplnění zeleninových salátů i jako krásnou dekoraci sladkých moučníků a dezertů. Jinými si zase okořeníte život, což je případ oblíbených okrasných papriček (Capsicum annuum).
Jedlé letničky
brutnák lékařský – Borago officinalis
lichořeřišnice větší – Tropaeolum majus
měsíček lékařský – Calendula officinalis – kultivary Cablouna, Gitana Yellow, Neon, Orange Daisy
okrasné papričky – Capsicum annuum
Jednoleté popínavky
Zajímavé možnosti použití na zahradě umožňují také popínavé letničky. Většina z nich krásně kvete, některé květy je možné dokonce použít také k řezu. S jejich pomocí lze ozelenit ploty, treláže nebo zahradní altány.
Doporučené popínavky
tunbergie, černooká Zuzana – Thunbergia alata
svlačec trojbarevný – Convolvulus tricolor
povijnice – Ipomoea purpurea
mina – Mina lobata
kvamoklit – Quamoclit cardinalis
kobea – Cobaea scandens
hrachor vonný – Lathyrus odoratus
fazol šarlatový – Phaseolus coccineus
chmel japonský – Humulus scandens
Text a foto: Lucie Peukertová