Nechte popínavé rostliny zkrášlit vaši zahradu

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Popínavé rostliny mají v zahradách všestranné využití. Zatraktivní problematická místa, vytvoří dělicí stěny, obrostou altány, pergoly a treláže. Chrání také před hlukem, prachem, sluncem, a hlavně nežádoucími pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Ve prospěch popínavých rostlin mluví i to, […]

Popínavé rostliny mají v zahradách všestranné využití. Zatraktivní problematická místa, vytvoří dělicí stěny, obrostou altány, pergoly a treláže. Chrání také před hlukem, prachem, sluncem, a hlavně nežádoucími pohledy sousedů nebo kolemjdoucích.

Ve prospěch popínavých rostlin mluví i to, že většinou jde o nenáročné a rychle rostoucí druhy nevyžadující mnoho místa. Není problém je sehnat, dokonce nejsou ani tak drahé. Vybrat se dá mezi kvetoucími i nekvetoucími druhy, na slunce i do polostínu, do města i na venkov, dokonce na balkon či terasu. Ideální je vždy je vysázet s kořenovým balem.

Pestrobarevné plaménky milují slunce a kvetou téměř po celou sezonu. Na výběr máte mnoho nových kultivarů, například s plnými květy. Místo, z kterého plaménky (Clematis) vyrůstají, musí být zastíněné listy trvalek. Černooká Zuzana – tak se lidově říká popínavé letničce smatovce (Thunbergia alata). Kvete skutečně bohatě  od konce jara do pozdního podzimu a je překrásná hlavně na balkonech a terasách ve vegetačních nádobách. Pěkně se rozrůstá a přispívá tak k zintimnění prostoru. Důležité je pravidelně ji zavlažovat a přihnojovat.
Fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) patří mezi letničky, a protože pochází z tropů, potřebuje hodně slunce.
Akebie (Akebia quinata) je nádherná dřevina, která je však v našich končinách stále málo známá. Překrásná je u altánů, na plotech, hlavně v době kvetení. Květy pěkně voní a každoročně se objevují ve velkém množství. Jde o ovíjivou liánu vhodnou na chráněné slunečné nebo polostinné místo. Vytrvalé vistárie působí vznešeně, především během kvetení na jaře. Nádherné jsou u stěn, na pergolách – avšak vždy potřebují velmi pevnou oporu. Pozor, jejich výhonky se nesmějí dostat k anténám, satelitům, okapovým rourám a střešním krytinám. Potřebují chráněné místo na slunci. Vistárie je ovíjivá liána – soukvětí nejdéle nabízí vistárie květnatá (Wisteria floribunda).

Jak vysadit popínavé dřeviny
1.  Nezbytná je důkladná příprava půdy, je třeba ji zpracovat do hloubky – většina popínavek totiž zakořeňuje hlouběji.
2.  Na dno jámy dejte dobře rozložený kompost, případně hnojivo s postupným uvolňováním živin.
3.  Kořenový bal popínavé rostliny zasypte kvalitním zahradnickým substrátem.
4.  Půdu v okolí vysazené rostliny dobře přitlačte.
5.  Rostlinu pravidelně zavlažujte – minimálně první rok po výsadbě.

Mnohé popínavky mají atraktivní nejen květy a celkový habitus, ale i listy. Tyto mohou být netradičně zbarvené a pěkně doplní celkovou barevnost v zahradě. Ideálním příkladem je tato aktinidie (Actinidia kolomikta), která se může pěkně vyjímat v moderní městské zahradě. Mistryně šplhu. Popínavé růže by neměly chybět ve venkovských zahradách, a už vůbec ne v těch, které jsou určeny pro romantiky. Aby se růže vyjímaly na obloucích, pergolách a zdech, měl by jim mezi listy proudit vzduch – nebudou je napadat choroby. Vysadit s kořenovým balem si je lze ještě i v tomto období. Pozor, nutné je slunečné místo.
Máte-li v zahradě nevzhledné ploty, tak se s pohledem na ně rozlučte alespoň v sezoně. Stačí, když k nim každoročně na jaře vysejete několik semínek povijnice (Ipomoea tricolor). V mírně vlhké půdě a na slunečném místě roste tato jednoletá popínavka opravdu velmi rychle. Kvete velmi bohatě, květy jsou výrazně barevné a trychtýřovité, rozkvétají ráno a během dne mění barvu. Je to nenáročná rostlina, takže je vhodná i pro pěstitele začátečníky.

TEXT: Daniel Košťál 
FOTO: Daniel Košťál, thinkstock.cz 
ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: Dominika Záveská
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Zahrada
Tagy: hnojivo na růže návrh zahrady popínavé dřeviny popinave rostliny popínavé růže povijnice rady a tipy vistárie
Sdílejte článek

Diskuze