Nejčastější chyby při zalévání rostlin a jak se jim vyhnout
Zalévání rostlin – to, jak, kdy a jak často je zaléváte – sehrává velkou roli v jejich celkovém zdraví. Při správném zalévání jsou rostliny schopny vytvořit silné a hluboké kořeny. Bez něj však rychle nastanou problémy. Špatné zavlažovací návyky mohou poškodit rostliny, způsobit jejich hnilobu, učinit je náchylnějšími k chorobám a snížit úrodu. Bohužel někdy vedou až k úplnému selhání rostlin.
Potřeba zalévání zahrady a jednotlivých rostlin se samozřejmě liší v závislosti na klimatických a povětrnostních podmínkách. Avšak bez ohledu na to, kde máme zahrádku, existuje několik způsobů zavlažování, kterým bychom se měli vždy vyhnout.
1. Příliš časté a vydatné zalévání
Příliš vody je nejčastější chybou při zalévání zahrady – přinese více škody než užitku. Denní zalévání je nutné jen tehdy, když mladé sazenice přesadíte do země. Zalévání každý den potřebují během prvních pěti až sedmi dnů. Potom už každodenní zalévání vytváří více problémů než prospěchu.
Proč je tomu tak? Rostliny budou zdravější, když si vypěstují hlubokou a silnou kořenovou strukturu. Rostliny, které dostávají vodu každý den, nikdy nevysílají své kořeny hlouběji – nepotřebují hledat vlhkost a živiny. Pokud tedy budete zalévat rostliny každý den, kořeny zůstanou u povrchu a nikdy se úplně nerozvinou. Rostliny, které mají hluboké kořenové systémy, absorbují více vody a živin. Jsou též mnohem méně náchylné na extrémní povětrnostní podmínky a jsou odolnější vůči chorobám. V době, kdy se rostliny usadí a na vrch použijete mulč, obvykle potřebují vodu jen co čtyři až pět dnů.
2. Příliš plytké zalévání
K plytkým kořenům vede i nedostatečná zálivka. Když zaléváte rostlinky, musíte je zalévat hluboko. Každá rostlina potřebuje ke kořenům zhruba litr vody – podle velikosti, prostředí, druhu. Zalévejte pomalu, aby rostliny vodu dokázaly průběžně absorbovat.
3. Zalévání během poledne
Další chybou je zalévání zahrady během poledne, kdy jsou nejvyšší teploty. Takto způsobíte rostlinám mnoho problémů – krátkodobých i dlouhodobých. Ačkoliv se může zdát, že jim poskytujete úlevu od pálivého slunce, zalévání během horka způsobuje vážné škody. Rostliny jsou uprostřed dne na vrcholu stresu. Zalévání v této době ho ještě zvýší.
Listy, květy, a dokonce i plody se mohou snadno spálit od vodního proudu, který se zahřívá slunečním zářením. Voda, která se dostane do půdy, se v důsledku horkého slunce a tepla vypařuje mnohem rychleji. Výsledkem je, že rostlinám zůstane mnohem méně vody tam, kde to nejvíce potřebují – u kořenů. Nejlepší dobou na zalévání zahrady je brzy ráno. Slunce je nízko, teploty jsou nižší a rostliny jsou schopné rychle a lehce vsáknout vlhkost.
Nemáte-li možnost zalít zahrádku ráno, další dobrou volbou je zalévat v podvečer. Opět platí, že rostliny jsou na nižší úrovni stresu a je malá šance, že se spálí listy horkými slunečními paprsky. Nevýhodou večerního zavlažování však je, že rostliny a jejich půda mohou být během noci příliš vlhké. To vytváří podmínky pro vznik plísní a houbových onemocnění.
4. Zalévání proudem vody z hadice
Zdá se to jako rychlý a jednoduchý způsob, ale zalévat zahradu velkým proudem vody ze zahradní hadice není dobrý nápad. Tento způsob přináší rostlinám nespočetné množství problémů. Kromě toho, že ničí mladé květy, může též poškodit listy a zvýšit jejich náchylnost k plísním. Voda se dostane na celé rostliny, a ne ke kořenům, kde je potřebná.
Roste riziko nemocí, kapičky vody mohou za slunného počasí spálit listy. Při zalévání se zaměřte na půdu kolem kořenové zóny rostlin. Budou mnohem zdravější. Pomalé a jemné zalévání kořenové zóny je absolutně nejlepší způsob zalévání. Pokud přece jen chcete použít hadici, odstraňte všechny trysky a nastavte pomalý, jemný, stálý proud vody. Rostliny zalévejte jen ke kořenům, nikdy ne shora.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com