Nejčastější problémy při pěstování mrkve a jak si s nimi poradit

13. 05. 2020
Diskuze (3)
Sdílet

Většina zeleniny se pěstuje snadno: zasadíte, zaléváte a vyrostou vám chutné a zdravé plody. Ne každá zelenina je však takto nenáročná. Existuje pět druhů plodin, které znamenají pro zahrádkáře výzvu.

Někdy prostě nevyrostou, jak mají, jindy nechutnají tak, jak bychom očekávali. Patří k ním mrkev, celer, květák, hlávkový salát a také melouny. Dnes si přečtěte o problémech při pěstování mrkve a jejich řešeních.

Hlavní problémy při pěstování mrkve

Semeno mrkve nevyklíčí

K tomuto stavu nejčastěji dochází, když je půda tvrdá, hutná a výhonek ji nedokáže prorazit. Stává se to i tehdy, je-li půda příliš vlhká. Samozřejmě semínka po zasetí je nutno zalít, ale tak, aby se nevyplavila a aby půda neztěžkla. Má byt vlhká, ne přemokřená. Mezi zaléváním ji nechejte proschnout.

pěstování mrkve

Foto iStock

Náš tip: Znáte starý trik, jak udržíte půdu vzdušnou a mrkvi se bude dařit? Hned vedle řádku mrkví vysaďte řádek ředkviček. Ředkvičky vyklíčí dříve a udržují půdu volnou, vzdušnou. Dalším trikem je pokrytí vysetých semen pískem, nebo přírodním inkubačním substrátem – vermikulitem. Výhonky se podstatně snáze proderou na světlo.

Mrkev jde hned do květu a semena netvoří kořeny

S tímto problémem se setkávají pěstitelé, kteří semínka vysejí příliš brzy. Mrkev je dvouletá rostlina a v době, kdy jsou ještě nízké teploty, si může „myslet“, že už přešla zima a je čas „jít na semeno“, tedy do květu.

Horní část mrkve je zelená a hořká

V tomto případě je pomoc jednoduchá. Zakryjte celý kořen půdou. Vystavení slunečnímu záření způsobuje, že se v horní části kořene, která trčí nad půdu, vytváří chlorofyl.

Kořeny mrkve jsou malé, slabé, tenké

Důvodem je obvykle plevel v okolí mrkve, který s mrkví bojuje o živiny a vodu. Udržujte řádky bez plevele.

pěstování mrkve

Foto iStock

Mrkev má krátké, mohutné kořeny

S největší pravděpodobností je půda příliš teplá. Když se zahřeje na více než 21 °C, kořeny zakrsají. Použijte mulč a udržujte půdu dobře zavlaženou, aby se během horkých dnů mrkev ochladila.

Mrkev má zdeformované kořeny

Rozvětvená nebo ohnutá mrkev je znakem toho, že něco brání rozvíjejícím se kořenům. Může to být těžká půda, skála nebo je velmi blízko zasazená další mrkev. Pomůže třídění vysázené mrkve a provzdušňování půdy. Zdeformované kořeny však mohou být i znakem napadení kořenového uzlu nematodami.

Mrkev má popraskané kořeny

Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.

pěstování mrkve

Foto iStock

Mrkev má hodně malých kořenů

Tento stav vzniká, je-li v půdě velké množství dusíku. Nepřekrývejte ji a nepoužívejte hnojivo s vysokým obsahem dusíku.

Mrkev je hořká

Mrkev má ráda chladnou půdu. Pokud se teplota v noci nesníží alespoň na 15 °C, využívá k aklimatizaci vlastní uložený cukr, a tím pádem hořkne.

Přečtěte si také:

Nejčastější problémy při pěstování květáku a jak je řešit

Nejčastější problémy při pěstování řapíkatého celeru

Jak řešit nejčastější problémy při pěstování hlávkového salátu

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: pěstovani mrkve pestovani zeleniny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Skvělý článek. Konečně pravdivé informace.Díky. Viktor zahradník

    viktor
  • Prosím, čím mulčovat mrkev?

    Ludmila Fischerová
  • Pravdivé informace

    Lenka