Objevte kouzlo vřesoviště

10. 09. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud milujete krásné barvy, zajímavé struktury a především efekt v době, kdy zahrada uléhá k zimnímu spánku nebo se z něj naopak ještě neprobudila, jsou pro vás vřesoviště a kompozice z vřesu jako stvořené.

S krásnými vřesy a vřesovci si spojujeme barevný podzim. Také, když se řekne kyselá půda chudá na živiny, opět si vybavíme krásné vřesoviště plné barev. Stejně tak je tomu u podzimních dekorací v nádobách nebo na okenním parapetu. S vřesovištěm si mnohdy spojujeme divoce rostoucí vřesy ve volné přírodě. Přesto má toto zajímavé společenstvo místo také na rodinných zahradách, ať již na velké ploše čítající i desítky metrů čtverečních nebo v podobě menšího záhonu doplňujícího výsadbu stálezelených jehličnanů. Na krásném vřesovišti oceníte hned několik důležitých aspektů − barvu květů a stejně tak i listů, působnost během roku, úžasné struktury, a také nenáročnou péči. Založení vřesoviště není příliš složité, musíte ovšem dodržet několik pravidel, která jsou stěžejní pro úspěch a tedy i pro budoucí fungování vřesoviště na vaší zahradě.

Když nadejde sezona vřesů, vřesoviště hrají nádhernými barvami. foto Lucie Peukertová

Když nadejde sezona vřesů, vřesoviště hrají nádhernými barvami. foto Lucie Peukertová

Krása, která neomrzí

Když se řekne vřesoviště, určitě si všichni vybaví vřesy a vřesovce ve všech možných barevných kombinacích. U těchto rostlin to rozhodně ale nekončí. Krásné a fungující vřesoviště většinou doplňuje celá řada rostlin, které si stejně tak dobře poradí se stejnými podmínkami. Ačkoliv vřesy a vřesovce bývají zastoupeny v početní převaze, jejich sousedy mohou být mnohé jehličnany nebo další kyselomilné rostliny. Dobrým společníkem jsou jalovce, borovice, mezi kterými kralují například nenáročné kleče, smrky, ale také pěnišníky a azalky různých druhů a kultivarů. Mnohdy jsou zastoupeny také brusnice, klikvy, bahenky, tlustoblizníky a mnoho dalších zajímavostí z rostlinné říše, které vřesovišti dodají opravdu nádhernou atmosféru.

Barevné kombinace vřesu jsou nepřeberné. Jen pamatujte –méně je někdy více. foto Lucie Peukertová

Barevné kombinace vřesu jsou nepřeberné. Jen pamatujte –méně je někdy více. foto Lucie Peukertová

Do jaké zahrady?

Není zcela jednoduché jasně určit, do jakého zahradního stylu se bude vřesoviště hodit a do jakého ne, záleží totiž na jeho provedení a celkovém propojení s ostatními částmi konceptu. Jeho hlavní funkcí je estetická působnost, ale kvetoucí druhy jsou zároveň i častými cíli hmyzích opylovačů, proto je lze stejně dobře uplatnit v ryze okrasné zahradě s celoročním efektem i tam, kde se snažíme dát prostor a útočiště běžným živočichům, kteří nacházejí stále méně vhodných stanovišť pro svůj nerušený život. Při rozhodování, zda si i na své zahradě vytvořit vřesovištní výsadbu, berte v úvahu jeho výrazný vzhled a specifické podmínky, které budete muset ještě před samotnou realizací pečlivě připravit. Výsledek pak ale stojí opravdu za to.

Vřesoviště dokáže zahradu zaplnit barvami i v zimě. foto Lucie Peukertová

Vřesoviště dokáže zahradu zaplnit barvami i v zimě. foto Lucie Peukertová

Na založení výsadby pěkně od lesa

Mnozí zahrádkáři se s vřesovištěm doslova trápí. Vysazené rostliny na stanovišti živoří, nerozrůstají se a mnohdy i postupně odumírají. Důvodem při tom může být pouze chybné založení výsadby, které bývá ve většině případů pravou příčinou. Do vřesoviště se rozhodně nepouštějte po hlavě, ale ještě než se vydáte do zahradnictví pro vytoužené rostliny, dobře si rozmyslete, kam ho umístíte. Ideální jsou slunné polohy klidně i poblíž stávajících jehličnanů. Opad jehlic se totiž postupně rozkládá a připravuje vřesovišti ideální podmínky, tedy kyselou půdu chudou na živiny. Stanoviště zbavte plevelů a pusťte se do tvorby terénních úprav. Úžasného efektu dosáhnete při tvorbě vyvýšených kopců s kompozicí kamene střídaných údolími. Tyto modelace totiž umožní zajímavé kombinace rostlin, které mohou vytvářet opravdu nevšední barevný efekt v podobě přirozených ornamentů.

Péče o vřesoviště není příliš náročná, jen byste neměli zapomínat na řez vřesů po odkvětu. foto Lucie Peukertová

Péče o vřesoviště není příliš náročná, jen byste neměli zapomínat na řez vřesů po odkvětu. foto Lucie Peukertová

S kombinacemi kultivarů vřesů a vřesovců to nikdy příliš nepřehánějte, méně je mnohdy více. Povrch terénu nakypřete rýčem a celoplošně navrstvěte čistou rašelinu nebo v případě přírodě blízkých výsadeb použijte listovku. Tento materiál prorýpejte s vrchní vrstvou stávající zeminy a plošně urovnejte. Aby se vřesoviště dobře rozrostlo a abyste se nedočkali zbytečného úbytku rostlin, vždy zahradnickou lopatkou nebo rukou narušte na několika místech kořenový bal. Rostlina pak lépe zakořeňuje a snižuje se riziko květináčového efektu. Vzniklou výsadbu můžete doplnit ztrouchnivělým kmenem stromu nebo většími solitérními nebo skupinovými kameny, se kterými se vřesovištní rostliny skvěle kombinují. Při tvorbě výsadby se vždy inspirujte přírodou. Pokud máte možnost, vydejte se na místa, kde se i v dnešní době vřesoviště vyskytují přirozeně. Při dokončování prací namulčujte povrch mulčovací kůrou, která omezí výpad především během léta a postupným rozkladem obohatí půdu organickou hmotou.

Inspiraci najdete v přírodě. Pokud hledáte vzor pro svoji výsadbu, nemusíte do botanické zahrady. Stačí na chalupě zajít do lesa. foto Lucie Peukertová

Inspiraci najdete v přírodě. Pokud hledáte vzor pro svoji výsadbu, nemusíte do botanické zahrady. Stačí na chalupě zajít do lesa. foto Lucie Peukertová

Kombinace druhů

Počet a konečný výběr barevných kultivarů především ze skupiny vřesů, vřesovců nebo trošku náročnějších dabécií vychází z velikosti osazované plochy a z celkového konceptu. Ve větších vřesovištích lze bez ostychu použít větší sortiment, zatímco výsadby o velikosti několika málo metrů čtverečních si vystačí třeba jen s jedním nebo dvěma barevnými kultivary. Jednotlivé barevné kultivary vysazujte vždy po více kusech, větší plochy vypadají vždy mnohem lépe. Větším vřesovištěm můžete také pohodlně procházet po cestičce pokryté mulčovací kůrou, která opticky zcela splyne s okolním mulčovacím materiálem.

Vřesovištní rostliny se skvěle kombinují s různými druhy kamenů. foto Lucie Peukertová

Vřesovištní rostliny se skvěle kombinují s různými druhy kamenů. foto Lucie Peukertová

Text a foto Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: borovice kleč brusnice vres vresoviste vřesy a vřesovce
Sdílejte článek

Diskuze