Ochraňte auto dřevěným přístřeškem
Přístřešek pro auto je spolehlivým řešením ochrany auta před nepříznivým počasím i UV zářením, které dlouhodobě poškozuje jeho povrch. Jeho stavba je rychlá, snadná a poměrně levná. Pusťte se směle do realizace, s našim návodem to zvládnete i bez odborné pomoci.
Střešní přístřešek můžete využít nejen na parkování, ale také jako úložný prostor. Na trhu najdete velký výběr hotových dřevěných nebo hliníkových konstrukcí, jejichž montáž je snadná. Materiál přizpůsobte stylu domu, dřevo působí přirozeněji, ale bude vyžadovat pravidelnou údržbu, zatímco hliníkové konstrukce jsou levnější. Stavba nevyžaduje rozsáhlý zásah do okolí domu a díky radám a tipům odborníků z Hornbachu ji zvládnete snadno.
Výběr místa
Před montáží přístřešku je důležité vybrat dostatečný prostor pro jeho umístění. Podstatnou otázkou je, pro kolik vozidel ho budete budovat. Standardní délka přístřešku pro jedno auto je 5 metrů, šířka 3 metry a výška 2,8 metrů. Vždy je dobré myslet na rezervu, která by měla být přibližně 1 metr délky a šířky. Pod přístřeškem tak budete moct uskladnit i kolo, sekačku a jiné nářadí.
Příjezdová cesta k přístřešku by měla být snadno přístupná, při parkování a couvání oceníte, když prostor nebude příliš stísněný. Důležité je také nezapomenout na ohlášení stavby a stavební povolení. V případě rozsáhlejších staveb nad 25 metrů čtverečních se této povinnosti nevyhnete.
Příprava pro stavbu
Ať už se rozhodnete pro montáž hotového přístřešku nebo si troufnete na dřevěnou stavbu podle svého plánu, veškerý potřebný sortiment se zárukou trvale nejnižších cen najdete v projektových marketech Hornbach. Ideální je, pokud potřebné prvky dřevěné konstrukce budete mít připravené do požadovaných rozměrů už při samotné koupi.
Při stavbě přístřešku se vždy řiďte navrhnutého plánu nebo montážního návodu. Základ stavby musí tvořit pevná, vodorovná plocha, nejlépe betonová deska nebo zámková dlažba. Pokud nechcete provádět uvedené nebo podobné stavební úpravy, které jsou pracné a spojené s nevratnou změnou části pozemku, doporučuje se výstavba přístřešku na zemních vrutech s připevněným samonosným roštem.
Jak postavit přístřešek na auto?
V prvním kroku vykopejte jámy na čtyři základové patky, které by měly sahat do hloubky minimálně 60 cm. Tím zabezpečíte stabilitu stavby. Na dno nasypte menší vrstvu štěrku a zalijte betonem, do kterého umístíte ocelové kotvící prvky. Na ně nasuňte nosné sloupy. Počkejte 4-5 dní, dokud beton pořádně nezaschne, až potom pokračujte ve stavbě.
Do předního a zadního trámu vyvrtejte otvory na kotvící prvky. Abyste zachovali dodatečný spád přístřešku, měli by být zadní sloupy minimálně o 10 centimetrů níž. Trámy vytvoříte složením ze dvou sloupů, dvou vzpěr a jedné vaznice – vodorovného trámu. Vaznici připevněte na horní část sloupu a mezi vaznici a sloup vložte vzpěru. Každé spojení navzájem zajistěte vždy minimálně na dvou místech z obou stran. Nezapomeňte na práci s vodováhou, sloupy s vaznicí musí svírat 90 ° úhel.
Vytvořené trámy postavte na kotvící prvky v patkách a přišroubujte je. Na vztyčenou konstrukci umístěte okrajové krokve, které spojí přední trám se zadním, a připevněte je k vaznici. Mezi takto nasazené okrajové krokve a sloupy vložte vzpěry. Zajistěte je na dvou místech z každé strany. Dále k vaznicím připevněte ostatní krokve. Připravenou konstrukci můžete pokrýt polykarbonátovými deskami.
Obstarejte si potřebný materiál on-line a nechte si vše pohodlně doručit až domu, ať můžete s realizací svého projektu začít.
ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach