Pes na zahradě aneb Jak zachránit cibule

Pes na zahradě aneb Jak zachránit cibule

05. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Pes je pro mnohé nejlepší kamarád. Nekritizuje, netváří se pochybovačně a vždycky, ale opravdu úplně vždycky se na vás těší. Pes jakéhokoli plemene bude na vaší zahradě šťastný. Na vás ale je, aby pro něj byla zároveň i bezpečná a aby se vám podařilo uchránit před jeho aktivitou i samotnou zahradu.

pes v zahrade

Foto iStock

Co NE

Nejprve se podíváme na to, čemu se budete muset v zahradě vyhnout a čeho se vzdát. Rozhodně to budou jedovaté rostliny. Nevhodné do zahrady, kde pobývá psí mazlík, jsou hortenzie, vistárie, lýkovec, tis, ostrožka stračka, ale problémy může způsobit i dub a překvapivě rajčata – ač ta někteří pejsci milují. Buď tyto rostliny rovnou zavrhněte, nebo je umístěte na místech, kam se pejsek nedostane.

Zlo, a to nejen pro vaše čtyřnohého člena rodiny, jsou i chemické postřiky a hnojiva. Udělejte proto ze zahrady bio ráj, a pokud už musíte používat chemii, dělejte to častěji a v méně koncentrovaných dávkách. Mulčování povrchů, které je jinak skvělou záležitostí, není úplně nejlepším způsobem úpravy záhonků v psí zahradě.

Psům voní, ale mulč je pro ně nestravitelný a může poranit zažívací ústrojí. K snědku nejsou ani slimáci, přestože si to pejsek může často myslet. Máte na zahradě založený kompost a jste na něj pyšní? Tak si jej dobře zabezpečte. Pyšný by mohl být i pes, že se v té vůni rozkládajících zbytků zvládl pěkně vyválet.

pes v zahrade

Foto iStock

Co ANO

Plot, kudy pes nezdrhne, je nutností. Nechcete se o dezertéra bát ani ho hledat ve vzdáleném okolí. Mít dostatečně vysoký, zpevněný plot, kudy se pes nepodhrabe, je slušností i vůči sousedům. Kvalitní plot s menší světlostí také minimalizuje případná zranění, třeba i neopatrných kolemjdoucích. Myslete i na to, že jsou psi teritoriální zvířata a rádi kolem plotu pobíhají a hlídají domov. Nechte jim tedy kolem plotu prostor. Udělejte v zahradě stupně.

Psi nepochopí rozdíl mezi čerstvě upraveným záhonkem, osetým trávníkem či prostorem, kde mohou jančit. Když ale vyvýšíte záhony a pomůžete jim pochopit, že jsou v zahradě místa, kam se neleze, zvládnou to a nebudou vyhrabávat čerstvé sazeničky ani plenit úrodu. Stejného efektu můžete dosáhnout i jednoduchým ohrazením, s pomocí několika tyček a provázků, které vedete po obvodu záhonků.

pes v zahrade

Foto iStock

Na co NEZAPOMENOUT

Rozvrhněte zahradu tak, aby měl prostor pro pejska jasné funkce. Tady se můžu proběhnout, tady si ve stínu schrupnu, tady najdu misku plnou vody a tady je moje toaleta. Asi nejobtížnější bude psa naučit, aby nekálel po celé zahradě, ale držel se jednoho místa, které může být snížené oproti ostatnímu terénu a je pokryté pískem. Dá se to ale natrénovat, když psa odměníte vždy, když se trefí.

Text: Martina Paulová
Foto: istock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: plánování zahrady
Sdílejte článek

Diskuze