Pět důvodů, proč mulčovat půdu

12. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Mulčování půdy se mnoha začínajícím zahrádkářům zdá jako zbytečná námaha. Ti zkušenější však vědí, že přináší pozitiva, která se několikanásobně vrátí. Znáte hlavní výhody mulčování?

Mulčování znamená pokrývání půdy vhodným materiálem, který půdu chrání. Jako organický mulč se používá biologický odpad ze zahrady či z domácnosti – sláma, spadané listí, drcená kůra, dřevěná štěpka, surový kompost. Použít můžete i vytrhaný plevel, pozor však, aby neobsahoval semena. Anorganický mulč představuje hlavně štěrk a drobné kamení.

Základní funkce mulčování půdy

Mulčování půdy

Foto: istock

Reguluje teplotu půdy a zabraňuje odpařování

Mulč nastlaný na půdu působí jako izolátor – ochranná vrstva, která chrání půdu před sluncem a větrem. Pomáhá ji udržovat v chladu a redukuje odpařování během teplých dnů. V zimě zase chrání rostliny před mrazem a zabezpečuje jim dostatečnou vlhkost.

K zadržování vody v půdě je nejvhodnější organický mulč – například rozdrcená kůra. Anorganický mulč, například štěrk, tuto schopnost nemá, navíc udržuje teplo.

Udržuje na uzdě plevel

Mulčování půdy je dobrým způsobem, jak minimalizovat růst plevele. Snižuje množství světla, které dopadá přímo na půdu, čímž ztěžuje růst nechtěných rostlin.

Nejvhodnějším mulčem na boj proti plevelu je rozdrcená kůra nebo novinový papír, z anorganických mulčů pomáhají drobné kamínky nebo štěrk.

Mulčování půdy

Foto: istock

Obohacuje půdu o živiny

Organický mulč se postupně rozkládá, čímž zlepšuje kvalitu půdy – odevzdává jí živiny. Takže když na podzim chráníme půdu mulčováním, na jaře je připravena na sázení.

Kromě rozdrcené kůry jsou pro tento účel vhodné skartované listy a odřezky trávy, ale též kompost.

Snižuje erozi půdy

Ochranná vrstva mulče zabraňuje tomu, aby deště vymyly půdu u kořenů rostlin, chrání ji i před větrem. Důležitou ochranu proti erozi poskytuje na svazích a nerovných pozemcích.

Na ochranu před erozí nejlépe fungují z anorganických mulčů kamínky a štěrk, z organických novinový papír a kůra.

Mulčování půdy

Foto: istock

Zahrada vypadá krásněji

Mulčování půdy má též estetickou hodnotu. Tím, že maskuje holou půdu, zahrada vypadá příjemněji, zajímavěji, dekorativně.

Organický mulč vytváří rustikální vzhled zahrady, vynikne v přírodních prostředích. Anorganický mulč je nápadnější a vypadá formálněji.

Náš tip: Pokud k mulčování používáme zelený, vlhký, čerstvý bio-materiál, vytvoříme z něj tenčí vrstvu, a když seschne, doplníme další. Snížíme riziko hniloby. Suchý materiál můžeme na půdu uložit v silnější vrstvě – deset a více centimetrů. Nezapomeňme ho mírně zvlhčit. Uhlíkatý mulč vždy kombinujte s dusíkatým, například slámu a dřevěnou štěpku s nadrobno nasekanou trávou.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Mulčování půdy
Sdílejte článek

Diskuze