Pivoňka – múza malířů

21. 06. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Její nádherné květy se podobají růžím, ačkoli s nimi nemají mnoho společného. Navzdory tomu ji renesanční i barokní malíři považovali za krásnější než růži (protože nemá trny) a zvěčnili ji na svých plátnech. Pivoňka. Možná vás okouzlí stejně jako velké mistry.

Hodna zlata
Původně se pivoňka několik století pěstovala jako léčivá rostlina v klášterech jižní Evropy. Pro svou krásu a léčivou sílu se časem rozšířila po celé Evropě a opustila zdi klášterů. V Asii, hlavně v Číně, ji pěstují už více než dva tisíce let. Byla neodmyslitelnou součástí zahrad, i císařských. Existovala období, kdy měla cenu zlata.
Přibližně před dvěma sty lety se do Evropy dostaly asijské druhy, mezi nimi i keřovité. Od té doby se lidé věnují jejímu šlechtění. Výsledkem je zhruba pět tisíc kultivarů v různých barvách, které se hodí do jakékoli zahrady, od venkovské až po japonskou.

Rychlokurz pěstování

  • Pivoňkám vyhovuje propustná, vápenatá a humusovitá půda.
  • Trvalkové druhy dobře snášejí slunce i mírný polostín, dřevité druhy jsou stínomilné.
  • Kvetou v květnu až červnu, podle odrůdy.
  • K těžkým květům umístěte oporu.
  • Květy po odkvětu ořežte.
  • U trvalek na podzim usychající listy zlehka svažte – v zimě poslouží jako ochrana, na jaře pak listy odstraňte. Z dřevitých pivoněk na jaře odstraňte suché dřevo.
  • Protože kořeny těchto rostlin sahají do hloubky dvou metrů, zbytečně je nepřesazujte. Obvykle potom reagují zastavením kvetení. Nejlépe kvetou staré rostliny – nerušené přesazováním a okopáváním.
  • Trvalkové druhy se množí většinou dělením starších trsů. Oddělenou část vysaďte tak, aby vrch trsu pokrývaly přibližně dva centimetry zeminy. Zasadíte-li trs hlouběji, rostlina nebude i několik let kvést.

Tip redakce
Řezané květy pivoňky krásně voní a dlouho vydrží ve váze. Řežte je ještě v zeleném puku, právě když se začínají otevírat a je vidět tenké pásky prozrazující barvu květu.

Zuzana Jakabšicová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: kvetiny okrasné rostliny pivoňka zahrada
Sdílejte článek

Diskuze