Jana Bernášková
Zdroj: Jana Bernášková

Pod závojem éterické víly, se skrývá žena plná tajných erotických přání

09. 04. 2024 Sdílet

Jana Bernášková je rodačka z Krnova , která začínala se svou kariérou herečky na severní Moravě, ale nakonec se rozhodla zkusit štěstí v Praze. Její první velké role byly Bety v Ulici, Iveta ve Vyprávěj, bílá paní Albína v seriálu Mazalové. Nakonec Lucie v komedii Jak přežít svého muže, která je zpracována dle její bestsellerové knižní předlohy, kde ztvárnila hlavní roli. 

Jste skvělá herečka, ale i spisovatelka. Co je Vám bližší? Psaní nebo hraní?

Hraní je má vnitřní potřeba, jsem jako divoký kůň, který potřebuje pořád běhat, a tak to mám i s hraním na jevišti. Potřebuji tam být, hrát si, předávat divákovi příběh, žít v té magii. A hraní je hlavně velký adrenalin, který když jednou ochutnáte, tak ho v životě nechcete ztratit.

Zato psaní je velmi introvertní věc. Jste pořád sám se svými myšlenkami. Já to miluji, ale nedokážu tam být věčně. Potřebuji to takhle krásně střídat. Od divokého představení k počítači, samotě a brýlím na nose.

Vaše knihy Jak přežít svého muže, Coura a Koloušek, získaly velkou popularitu.  Co vás inspirovalo k napsání této navazující série knih a co od nich mohou čtenáři očekávat?

Nevím přesně co mě inspirovala, spíš jsem měla potřebu se posunout dál, zkusit něco nového a při psaní i hraní vždycky musíte vycházet ze sebe, a tak jsem to udělala, začala jsem psát o světě, který tak dokonale znám. To je divadlo, film, televize, castingy, vztahy mezi herečkami, také svět mateřství a těch komplikovaných můžu.

Vše, co tak dokonale znám jsem vložila do svých knih, pak jsem každou knihu protkla vášní, ta totiž za mě patří ke každému silnému příběhu o lásce. Takže můžete očekávat smích, míchající se slzami a pak zase ten smích. Mé knihy jsou jako horská dráha.

Jana Bernášková

Vše, co tak dokonale znám jsem vložila do svých knih. Zdroj: Jana Bernášková

Vaše knihy jsou známé svou autenticitou a emocionální hloubkou a erotikou. Jak moc se vaše psaní opírá o Váš osobní život?

To je velmi často otázka a já jen chci říct, že každá má kniha má ze mě mnoho, každá postava jsem z velké části já. Příběhy jsou to literární, ale zároveň je tam spoustu autentických situaci, které jsem zažila a jen je pro příběh upravila.

Je tam tisíce detailu z mého života nebo z života mých blízkých, ale příběh sám o sobě je vystavěný tak aby bavil a měl napětí. To by mi život asi v takové zkratce nepřinesl. Přestože knihy působí jako lehké čtení, snažím se pro čtenáře mezi řádky schovávat různé otázky a myšlenky, nad kterýma se já sama zamýšlím.

Obálka knihy Koloušek

Zdroj: Jana Bernášková

Právě teď probíhá hlasování pro váš aktuální román „Koloušek“. Kde mohou lidé pro knihu hlasovat?

Ano Koloušek je nominovaný ve čtenářské kategorii v Magnesia Litera a je teda potřeba pro něj hlasovat. Má z toho velkou radost a věřte, každý hlas se počítá, je po hlasování ještě potvrdit mejl co dorazí, aby byl hlas uznán. Trvá to celé asi jen půl minutky. Stačí zadat mé jméno a Koloušek a jde to jako po másle.

https://ml2024.kosmas.cz/

Plánujete pokračování této série románů? Kdy můžeme očekávat další knihu?

Moc ráda bych vydala čtvrtou a vím, že se na ní čeká, ale vydala jsem tři během tří let a do toho natočila dva seriály a jeden film a musím říct, že jsem fakt unavená. A když si sednu k psaní, tak mi to jde všechno strašně pomalu, a tak vůbec nevím, kdy chytnu tu správnou slinu. Vlnu, na které se povezu. Hlava je dost unavená. Ale mám připravený krásný příběh.

Obálka knihy Coura

Zdroj: Jana Bernášková

Můžete nám prozradit něco o vašich aktuálních hereckých projektech? Co právě točíte nebo na co se těšíte v nejbližší budoucnosti?

Momentálně natáčím seriál Zoo a na podzim asi roztočím nový seriál, takže práce je zatím dost, ale pokud by mě chtěl někdo potkat naživo, tak může v představení Jsem doma , Zlato! v divadle Radka Brzobohatého. Tohle představení mám moc ráda, tam vás ráda potkám.

Vaše kniha „Jak přežít svého muže“ byla filmově zpracována. Váš muž Rudolf Merkner ji režíroval a vy jste si zahrála hlavní roli, což se podaří málokteré herečce. Jaké to bylo?

Vlastně mi nakladatelství řeklo, že je to světový unikát. Aby autor, co napíše bestseller, podle kterého se natočí film, ještě aby v něm hrál hlavní roli.

To jsem nevěděla a musím říct, že to bylo úžasná, i když neuvěřitelně náročná jízda. Bylo skvělé, že můžeme s manžel společně vytvořit příběh, kterému jsme dokonale rozuměli, užívali si ho, ale někdy se kvůli tomu i pěkně pohádali. Na place to bylo příjemný v tom, že jsem se jeden druhému nestyděli cokoliv říct, byli jsme k sobě upřímní a doplňovali se navzájem. Ale celkově to bylo extrémně náročné.

Jana Bernášková

Kniha „Jak přežít svého muže“ byla filmově zpracována. Zdroj: Jana Bernášková

Prozradíte nám něco o Vás? O vašich dětech, manželovi a životě?

O sobě bych vám asi prozradila to, že umí být někdy pěkně vzteklá, dělám si věci po svém, i když si nechám ráda poradit, ale jdu vždycky trochu protivětru. Mé děti jsou každé úplně jiné. Dcera je rychlá a bláznivá a syn je pomalý, bohém, který všechno ztratí, ale to má po mě. Já ztratím úplně všechno. Snad jen srdce a rozum ne.

Ráda bych upřímně poděkovala za příležitost uskutečnit tento rozhovor. Vážím si času, který jste mi věnovala, děkuji vám za vaši otevřenost a sdílení vašich myšlenek. Bestseleru Koloušek přeji to nejlepší umístění v Magnezia Litera.

Obálka knihy Jak přežít svého muže.

Kniha „Jak přežít svého muže“ byla filmově zpracována. Zdroj: Jana Bernášková

Zdroj: PR článek Jana Bernášková
Rozhovor: Markéta Šimoníčková

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Jana Bernášková tipy na knihy
Sdílejte článek