Podzimní úklid v zahradě

24. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Úkony, které jsou s podzimním úklidem zahrady spojené, závisí na tom, co všechno vaše zahrada skrývá.

Pryč s listím

Pravděpodobně nikdo se však nevyhne hrabání listí. I když představa popadaného barevného listí na zahradě muže vypadat hezky, důsledek neodklizeného listí už tak hezký být nemusí.

Tráva, která pod ním leží dlouhou dobu, začne po čase hnít, a to se podepíše na její kvalitě. Nejlepší, co můžete udělat, je listí shrabat a zkompostovat. V případě menší zahrady zvládnete úklid i klasickými hráběmi. Když vám listí zafouká i na terasu, skvěle vám poslouží univerzální koště, které navíc budete moci využít i v zimě na sníh.

Nůžky na silné větve

Nůžky na silné větve Fiskars LX98 jsou dvoučepelové nůžky, které jsou speciálně navrženy pro stříhání čerstvého dřeva až do průměru 55 mm. Do ruky se Vám tak dostanou vysoce odolné a lehké nůžky s patentovaným převodovým mechanismem, který zajistí několikanásobně vyšší střižnou sílu a menší námahu při práci. Doporučená cena 2 077 Kč. www.fiskars.cz

V případě, že máte zahradu větších rozměrů, můžete si usnadnit práci použitím fukaru a zahradního vysavače, kterým jednoduše listí shrnete nebo nasajete. Existuje navíc i kombinace obou těchto přístrojů, které dokážou listy vsát a ve vaku rozdrtit, čímž se dosáhne jejich menšího objemu a rychlejšího rozložení. Část zdravého listí (tedy takového, které není napadeno houbami) je naopak vhodné ponechat jako vrstvu pro okrasné rostliny (např. fialky) a výsadby cibulovin, která ochrání je i půdní povrch před mrazem.

Elektrický drtič

Elektrický drtič Fieldmann FZD 4020-E s příkonem 2500 W a dvounožovým systémem rozdrtí čerstvé větve až do průměru 4 cm. Je opatřen tepelnou pojistkou, která zabraňuje přetížení a přehřátí stroje. Disponuje sběrným boxem – jemná drť padá do plastového boxu o objemu 50 l. Je vhodná pro kompostování, protože se rychle rozkládá. Pevná ocelová konstrukce s kolečky zvyšuje stabilitu a usnadňuje manipulaci se strojem. Součástí je také plunger pro bezpečný posun zbytků materiálu k nožům. Doporučená cena 3 299 Kč.
www.fieldmann.cz

Věnujte své zahradě péči přes podzim.

Příští rok se vám za to odmění.

Nízké keře či vysoké větvě – v současnosti vám ulehčí život široký výběr techniky.

Na podzim se nedoporučuje stříhat všechny stromy.

Výběr nástrojů k úklidu je vhodné přizpůsobovat velikosti a složení zahrady.

S množstvím listí pomůže kvalitní fukar.

Drtiče a štěpkovače by měly mít kvalitní konstrukci i jednoduchou manipulaci.

Drť mnozí kupují, je přitom možné ji vyrobit z odpadu.

prořezávač větví

S AKU prořezávačem větví Greenworks G40PS20 pohodlně dosáhnete do koruny stromu a můžete přitom stát oběma nohama pevně na zemi. www.mountfield.cz FOTO Mountfield

Jak na stříhání a řezání

V rámci úklidu zahrady na podzim je vhodné provést i stříhání a řezání dřevin a keřů. Avšak pozor – předtím, než naběhnete do vaší zahrady s odhodláním a pilou v ruce, je potřebné vědět, které dřeviny je v tomto období vhodné zkrátit či proředit a které nikoliv. Například platí, že řez ovocných stromků je lepší provádět v lednu a únoru. Odumřelé a suché větve však můžete odstranit kdykoliv. Na řezání slabších větví vám poslouží nůžky nebo pilka, na ty silnější řetězová pila. Problémem nejsou ani vysoké stromy, na ty si můžete obstarat teleskopickou pilu.

Aku fukar na listí

Aku fukar na listí for_q FQ-ALB 40 Basic je bez baterie a nabíječky, její využití naleznou zejméne majitelé středně velkých zahrad. Nosný popruh a ergonomická rukojeť enormně usnadňují manipulaci s přístrojem. Rychlost foukání lze přímo regulovat a přístroj v sobě má zabudovaný TURBO mód, který vás doslova nadchne. Cena 3 190 Kč. www.hornbach.cz

Pokud rádi využíváte to, co vám vaše zahrada nabídne, zvažte pořízení drtiče či štěpkovače. Oba přístroje dokážou zpracovat dřevní odpad, který však obvykle slouží k odlišným účelům. Drtič dokáže dřevo rozdrtit na malé části, a ačkoli zvládne i silnější větve, je nutné mu je připravit a boční větvičky před štěpkováním odstranit. Tenčí větvičky lze štěpkovat bez přípravy. Štěpkovač je skvělým pomocníkem, když máte na zahradě k dispozici více dřeva. Dokáže ho rozsekat na větší části, které jsou vhodné dokonce i jako výhřevné palivo.

Elektrická teleskopická pila

Elektrická teleskopická pila Pattfield PE-EAS s délkou lišty 20 cm, výkonem 750 W a maximální délkou teleskopické násady 2,8 m Vám umožní dosáhnout i na špatně dostupné větve. www.hornbach.cz

Využití dřevního odpadu

Hrubá dřevěná štěpka je ideálním materiálem na zakládání přírodních chodníků v blátivém terénu. Jen pomalu podléhá rozkladu a stává se pevnou oporou pod nohama. Osvědčila se i při zpevnění výběhů v drobnochovu a jako drenáž při zakládání kompostů a vyvýšených záhonů. Pokud však máte dostatek místa na její vysušení, abyste zabránili jejímu plesnivění, můžete ji použít jako palivo při roztápění v kamnech či krbu.

suché vetve

Recyklace je in! Proč tedy nerecyklovat i odpad, který vám zůstane po podzimním úklidu – štěpkou můžete po vysušení topit, drť využít jako ochranu proti mrazům. FOTO ISTOCK

Drť z drtiče je hodnotným materiálem, za který mnozí zahrádkáři dávají v zahradních centrech nemalé peníze. Osvědčila se při nastýlání okrasných záhonů, kde v 10centimetrové vrstvě dokáže silně potlačit růst plevele. V průběhu několika týdnů její svěží barva získá přírodní odstíny a postupně bude tmavnout, až získá hezkou šedou patinu. Drť ochrání kořenové krčky před vymrzáním, lze ji kompostovat, drcené jehličnany prospějí borůvkám, brusnicím, klikvě, rododendronům i azalkám. A pokud jde o drť ze švestky, třešně, buku či hlohu, ta by neměla po zabíjačce chybět v ohništi žádné udírny.

PŘIPRAVILA: LUCIA BLAŽIOVÁ A MILAN GIGEL
FOTO: ARCHIV FIREM a ISTOCK
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: řez ovocných stromů stříhání keřů
Sdílejte článek

Diskuze