Pokud máte na zahradě jen trochu volného místa, určitě si vlastní jahody vypěstujte. foto: Lucie Peukertová

Praktické rady pro pěstování jahod na zahradě

06. 03. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Zřízení užitkové zahrady je zvláště lákavé pro ty zahrádkáře, jejichž cílem je stát se samostatným při pěstování některých plodin.

Není nic složitého si na větším pozemku vypěstovat cibuli či česnek v takovém množství, abyste si pro ně již nemuseli chodit do obchodu. Úplně stejně to tak může být také s druhem zeleniny, který je často zaměňován za ovoce. Kdo jednou v životě ochutná jahody, už se k nim vrací neustále. A právě tyto červené plody si můžete vypěstovat i na své zahradě.

Díky slámovému mulči nebudou jahody znečistěny po dešti. foto: Lucie Peukertová

Díky slámovému mulči nebudou jahody znečistěny po dešti. foto: Lucie Peukertová

Se sadbou jahod se setkáváme prakticky po celou sezonu. Na jaře je nejširší nabídka tak zvané frigo sadby, která je typická jak pro jednouplodící tak i pro stáleplodící jahody. S tímto typem se setkáte přibližně v polovině března, záleží ale na průběhu počasí. Během podzimu, ale i na jaře, pak koupíte jahody pěstované v kontejnerech či v multipacku, jejichž nástup do vegetace je spolehlivý a poměrně rychlý. Obávat se ale nemusíte ani u frigo sadby. Rostliny sice působí drobně, většinou se skládají pouze z kořenového systému a z několika ne zcela rozvinutých listů, rostliny se ale rychle ujmou a povyrostou, jen musíte dodržet několik základních pravidel, aby byl jejich start rychlý.

Jahodník měsíční lze pěstovat jako podsadbu pod kyselomilnými borůvkami chocholičnatými. foto: Lucie Peukertová

Jahodník měsíční lze pěstovat jako podsadbu pod kyselomilnými borůvkami chocholičnatými. foto: Lucie Peukertová

Jak je to s frigo sadbou?

Mnozí zahrádkáři se tohoto typu sadby poněkud zbytečně obávají. Rostliny totiž na první pohled působí ne příliš vitálně, ale obavy jsou zcela zbytečné. Tato sadba byla sklizena v zimních měsících a po odstranění listů byla uložena do chladicích boxů, kde vydržela do jarních měsíců. Kromě nabídky nepřeberného množství odrůd na jaře vás jistě potěší i jejich velice příznivá cena. Navíc můžete nakoupit z klidu domova na některém z internetových obchodů. Obchodníci u všech položek v nabídce uvádějí i poměrně podrobné informace. Všeobecně se zajímejte o dobu dozrávání plodů, dále by vás měla zajímat odolnost vůči chorobám a škůdcům a samozřejmě také typ plodnosti – tedy zda rostliny plodí hlavně nárazově v červnu nebo jestli plody nasazují až do podzimu.

Jednouplodící odrůdy jsou obíbené hlavně u těch zahrádkářů, kteří ocení jednorázovou velkou sklizeň. foto: Lucie Peukertová

Jednouplodící odrůdy jsou obíbené hlavně u těch zahrádkářů, kteří ocení jednorázovou velkou sklizeň. foto: Lucie Peukertová

Výsadba frigo sadby

Pro úspěšné ujmutí frigo sadby je třeba dodržet hned několik doporučení. Vzhledem k tomu, že se jedná o vyzrálé sazenice s dostatkem zásobních látek, bývá ujímání spolehlivé. Rostliny by se ovšem měly skládat pouze ze srdíčka a kořenového systému. Pokud sadba obsahuje i vzrostlé listy, může s ujímáním zvláště v pozdější době nastat problém. Výsadbu je třeba stihnout optimálně v březnu či dubnu, ovšem někteří prodejci uvádějí i pozdější období, ale v něm je třeba počítat s pravidelnou zálivkou. Před výsadbou je třeba na hodinu namočit kořenový systém do vody a pak ho o ¼ zkrátit nůžkami. Při výsadbě by měl směřovat směrem dolů, nikdy kořenový systém nenecháváme příliš na povrchu. Srdíčko musí být nad povrchem půdy, nesmíme ho do ní utopit.

Měsíční jahodník plodí od června do podzimu. foto: Lucie Peukertová

Měsíční jahodník plodí od června do podzimu. foto: Lucie Peukertová

Jak postupovat při podzimní výsadbě jahodníku v kontejneru či multipacku?

Při podzimní výsadbě postupujeme jako při výsadbě jiných kontejnerovaných rostlin, jen je třeba u stáleplodících odrůd vyštípat případné květy, aby se sazenice nevysilovaly násadou plodů v pozdním období a v době, kdy ještě nejsou zcela ujmuté. Srdíčko opět zůstává nad povrchem zeminy.

Předpěstování sadby jahodníku měsíčního

V posledních letech je zvláště oblíbený jahodník měsíční, přičemž na trhu seženeme osivo především odrůdy Rujana. Drobná semínka vyséváme do výsevního substrátu v březnu a dubnu. Osivo zasypáváme kvůli jeho malé velikosti pouze slabou vrstvou zeminy, a to o mocnosti 0,2 cm. Tento druh jahodníku se vyznačuje trsnatým charakterem růstu a drobnými plody, které jsou sice do jisté míry podobné jahodám lesním, ale jsou mnohem větší a nemají tolik aromatickou vůni.

Pěstování stáleplodících jahod na záhonu s mulčovací textilií. foto: Lucie Peukertová

Pěstování stáleplodících jahod na záhonu s mulčovací textilií. foto: Lucie Peukertová

Příprava záhonu pro pěstování jahod

Ideálním stanovištěm pro pěstování jahodníku je slunná část pozemku. Záhon by neměl být vystaven průvanu a zemina by rozhodně neměla být podmáčená. V polostínu jahodník bude taktéž plodin, ale počítejte s menší úrodou. Půdu je třeba zpracovat přibližně dva až tři týdny před výsadbou a perfektně ji odplevelit. Pro počáteční hnojení používáme například Cererit nebo NKP. Další možností je pěstování jahodníku na záhonu po pěstování brambor nebo jiné zeleniny, který byl pohnojen hnojem.

Výběžkaté odrůdy jahod lze snadno množit. foto: Lucie Peukertová

Výběžkaté odrůdy jahod lze snadno množit. foto: Lucie Peukertová

Mulčování záhonu

Pokud nechcete záhony neustále plít a stejně tak se snažíte zamezit nadměrnému výparu vody, zvažte jejich mulčování. Ideální možností je pokrytí záhonu černou nebo hnědou mulčovací netkanou textilií, díky které nebudou plody znečištěny od zeminy. Další možností je mulčování organickým mulčem v podobě dřevěné štěpky nebo slámy.

Jahodník Měsíční ´Rujana´. foto: Lucie Peukertová

Jahodník Měsíční ´Rujana´. foto: Lucie Peukertová

Odrůdy jahodníku měsíčního

Rujana – trsnatá odrůda

Odrůdy jednouplodící

Elsanta
Elvíra
Florence
Honeoye
Karmen
Korona
Senga Sengana
Rumba
Sonáta

Odrůdy stáleplodící

Anabel
Albion
San Andreas
Aromas
Selva
Diamante
Evie

Odrůdy převislé

Maranell – stáleplodící
Fragoo Deep Rose – odrůda s tmavě růžovými květy, plody střední velikosti
Elan – stáleplodící, ideální do truhlíků
Rosana – květy světle růžové, velmi výnosná odrůda s plody s výraznou vůní lesních jahod
Mara De Bois – stáleplodící
Camara – výrazně růžové květy, plody podlouhlé

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: frigo sadby hnojení jahod jahodník měsíční jahody pěstování jahod
Sdílejte článek

Diskuze