Předpěstování sadby ze semen a čím si pomoci
Výsev je jednou z možností, jak si zajistit na novou sezonu dostatek rostlin. Tato metoda je ideální hlavně pro ty, kteří požadují větší množství sadby.
Můžete k tomu použít tradiční materiály v podobě komerčních výsevních substrátů nebo si tuto směs namíchat sami. Dobrým pomocníkem bude i Perlit nebo třeba kompresované rašelinné tablety.
Při plánování výsevů se můžete také inspirovat naším souhrnem oblíbených rostlin, které se běžně během jara vysévají. V přehledu najdete vhodný termín i hloubku výsevu u bylinek a zeleniny. Pokud přemýšlíte nad tím, jak si předpěstování sadby ze semen usnadnit, máte hned několik možností. Můžete k tomuto účelu použít klidně i recyklované plastové nádoby od potravin nebo si pořiďte praktické sadbovače. Zajímavé možnosti nabízejí také nádoby z rašeliny.
Perlit a křemičitý písek
Při výsevu semen je opravdu důležitá sterilita použitých materiálů. Právě touto vlastností disponuje Perlit, tepelně zpracovaná vulkanická hornina, která se běžně používá jako součást výsevních a jiných substrátů. Můžete přímo do něj vysévat nebo ho přidat k ostatním materiálům do vlastního substrátu. Jeho nevýhodou je absence živin, přesto díky svým fyzikálním vlastnostem podporuje rychlé klíčení. Pokud se rozhodnete pro výrobu vlastního substrátu, určitě se neobejdete ani bez křemičitého písku. Ten zvýší propustnost pro vzduch i vodu, takže se na povrchu nádob nebude vytvářet silná krusta.
Pomůcky s obsahem rašeliny
Na trhu se setkáte také s lákavou nabídkou výrobků s obsahem rašeliny. Řeč je především o sadbovačích nebo květináčích. Květináče mívají kruhový nebo obdélníkový půdorys a jejich průměr se často pohybuje okolo 6 až 8 cm. Květináče jsou vyrobeny z rašeliny a dřevní buničiny s obsahem vápence na úpravu pH. Rašelinu najdete také v kompresovaných rašelinných tabletách, které lze sehnat po sadách nebo i po jediném kuse. Usnadňují výsev hlavně větších semen. Semeno se jednoduše přiloží do prohlubně v horní části tablety, položí se do misky s vodou a nechá se nabobtnat. K jejich výrobě se nejčastěji používá rašelina sphagnová s obsahem vápence. Tablety jsou zpevněny sítí, díky které se ani při nabobtnání nerozpadnou.
Dodržte doporučený termín výsevu
Někteří zahrádkáři samou nedočkavostí začnou s výsevy poněkud dříve, než je u daných druhů doporučeno. Jenže přírodě se v tomto směru nedá příliš poručit. Při časném výsevu je většinou problém s výkyvy teplot, komplikace zvláště v nevytápěných sklenících způsobí noční teploty. Výhodou rozhodně není ani nedostatek světla, který panuje ještě koncem zimy. Rostliny sice i v takových podmínkách vyklíčí, nejsou ale silné a jsou mnohem více náchylné k napadení chorobami a škůdci. Dodržení termínu i hloubky výsevu je opravdu smysluplné. Tyto informace najdete na rubové straně sáčku s osivem.
Bylinky
bazalka pravá (Ocimum basilicum) – březen až duben – hloubka výsevu 1 cm
brutnák lékařský (Borago officinalis) – duben až květen – přímý výsev na záhon, hloubka výsevu 2 cm
divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) – květen až červenec, osivo nezasypáváme
dobromysl obecná (Origanum vulgare) – březen až duben, hloubka výsevu 0,5 cm
heřmánek pravý (Matricaria recutita) – říjen až červen, přímý výsev bez zasypávání osiva
jablečník obecný (Marrubium vulgare) – předpěstování v březnu a hloubka výsevu 1 cm, při přímém výsevu v květnu a hloubce 2 cm
levandule lékařská (Lavandula angustifolia) – únor až březen, hloubka výsevu 0 až 0,5 cm, osivo se jen lehce smísí se zeminou
majoránka zahradní (Origanum majorana) – při předpěstování v únoru a březnu hloubka výsevu cca 0,2 cm, přímý výsev v dubnu a hloubka výsevu 0,5 cm
máta (Mentha) – předpěstování v březnu až dubnu hloubka výsevu 0,5 cm, přímý výsev v dubnu a hloubka 1 cm
mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) – březen až duben, hloubka 0,5 cm
meduňka lékařská (Melissa officinalis) – březen až duben, hloubka 0,4 cm
měsíček lékařský (Calendula officinalis) – přímý výsev v dubnu až červnu, osivo stačí promísit se zeminou
Zelenina
brokolice – předpěstování v únoru a březnu, hloubka výsevu 0,5 cm, přímý výsev v květnu a červnu, hloubka výsevu 1 cm
celer bulvový – předpěstování v lednu a únoru, hloubka výsevu 0,1 cm
kapusta růžičková – předpěstování v březnu a dubnu, hloubka výsevu 0,5 cm
kedluben – předpěstování od ledna do července, hloubka výsevu 0,5 cm
květák – předpěstování v únoru, hloubka 0,5 cm
lilek – výsev v únoru až březnu, hloubka 0,2 cm
paprika – předpěstování od ledna do března, hloubka výsevu 0,5 cm
patizon – předpěstování v dubnu, hloubka 1 cm
rajčata – předpěstování v březnu a dubnu, výsev 0,2 až 0,4 cm
salát hlávkový pro rychlení – výsev od listopadu do ledna, hloubka výsevu 0,2 cm
Text a foto: Lucie Peukertová