Příprava trávníku k zimnímu spánku

21. 10. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Vydatný zimní spánek potřebuje celá příroda a vaše zahrada spolu s ní. Pokud jí chcete pravidelný odpočinek usnadnit a následující jaro se radovat z krásného a zdravého trávníku, zkuste se inspirovat následujícími radami.

foto OBI

foto OBI

Sestřih dopřejte trávě jen občas

S příchodem podzimu můžete sekat trávník v delších intervalech. Trávník v tomto období neroste tak rychle a většinou jej udržíte upravený i sekáním méně než jednou týdně. Poslední úprava vás čeká někdy v listopadu, kdy se teploty začnou přibližovat k bodu mrazu.

Vertikutace zbavuje půdu tzv. travní plsti (zbytky trávy, mechů, listí atp.) a umožňuje tak trávníku získávat větší přísun kyslíku.schema Mountfield

Vertikutace zbavuje půdu tzv. travní plsti (zbytky trávy, mechů, listí atp.) a umožňuje tak trávníku získávat větší přísun kyslíku. schema Mountfield

Dejte trávníku nadechnout

Po celé sezóně může být půda stlačená a nemůže tak dobře dýchat. Pokud se pod povrchem zplstnatělé trávy půda dusí, pak jí provzdušnění umožní právě vertikutace. Že je provzdušnění třeba vám ukážou krátké a tlusté travní kořínky. Pokud je najdete ve vyrýpnutém vzorku půdy, znamená to, že tráva má nedostatečný přísun kyslíku a je třeba půdu provzdušnit. Vertikutaci nejsnáze a nejefektivněji provedete za pomoci vertikutátoru.

Elektricky vertikutátor Viking LE 540.

Elektricky vertikutátor Viking LE 540. Vertikutátory se podobně jako jiná zahradní technika dělí na elektrické a benzínové. Platí u nich podobné pravidlo jako u sekaček: čím větší zahrada, tím spíš oceníte sílu přístroje s benzinovým motorem. Vedle klasického nožového vertikutátoru, jehož pracovní část tvoří ocelové nože rovnoměrně rozmístěné na hnané hřídeli, můžete zvolit i drátkový provzdušňovač, který je opatřen určitým počtem ocelových drátků. foto Stihl

„Na menší plochu budou stačit vertikutační hrábě, na větší se hodí travní fréza. Ta zároveň zvládá hlubší provzdušnění než několik centimetrů. Motorový vertikutátor přesekává rotujícími noži travní výběžky a podpoří tvorbu nových výhonků. Půda se tak konečně nadechne a brzy poznáte, jak jí to udělá dobře. Trávník vertikutujte nejlépe dvakrát ročně, na jaře a na podzim,“ radí Radovan Bureš, šéf českého zastoupení amerického výrobce sekaček Briggs & Stratton.

Úklid listí – ano či ne? Je to na vás foto Briggs & Stratton

foto Briggs & Stratton

Úklid listí – ano či ne? Je to na vás

Na nutnost shrabávání listí se názory odborníků různí. Pokud listí neshrabete, může začít tlít a pod neprodyšnou vrstvou by se mohla vytvořit plíseň. Podle pojetí bezúdržbové zahrady se listí naopak hrabat nemá, protože je to výborný mulč a ušetří vám zalévaní. Zlepšuje život v půdě pod ním, rozkládá se na živiny, které hnojí strom a vytváří novou půdu. A na podzim se v něm v neposlední řadě krásně brouzdá, což jistě potvrdí každý.

foto OBI

foto OBI

Podpořte výživu hnojivem

Sekáním a shrabáváním odebíráme trávě prvky, které potřebuje. Hnojení jí pomůže ke zdravému vývinu i k obraně proti plevelům. Hnojit můžete průmyslovými hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Vždy podle návodu, aby nedošlo k poškození trávníku. „Provzdušňování je dobrou příležitostí, kdy přidat vhodné hnojivo, které napomůže zacelení trávníku. Ve specializovaném obchodě se poohlédněte po podzimním hnojivu s vyšším množstvím draslíku, které trávníku dodá živiny a zároveň jej připraví na zimu,“ upozorňuje Radovan Bureš.
Před zimou je pro trávník prospěšné rozprostřít po celé ploše vrstvičku kompostu, který dodá přesně ty prvky, které postrádá.

Text: red
Zdroj: Briggs & Stratton
Foto: archiv firem

Kategorie: Rady a Tipy Zahradní technika
Tagy: hnojivo na trávník Od partnerů provzdušnění trávníku rady a tipy zahradni technika zimni zahrady
Sdílejte článek

Diskuze