Připravte ptáčkům v zahradě krmítko se zdravou vyváženou potravou
V zamrzlé nebo zasněžené přírodě je těžké najít potravu nebo vodu. Najděte si v zahradě místo, které můžete pozorovat z okna, a nachystejte tam ptáčkům zastřešené krmítko se zdravou vyváženou potravou. Odmění se vám barevnou podívanou.
Domečku prostři se
Vhodné krmítko můžete koupit, nebo i sami vyrobit. Do vlastní výroby, stejně tak jako do samotného krmení ptáčků, můžete zapojit i děti – na internetu najdete dostatek návodů. Ať už se pustíte do tvoření, nebo spíš zapátráte v obchodech, krmítko musí mít stříšku, aby v něm semínka nezvlhla a nezačala plesnivět, nebo v případě mrazů nebyla pro ptáčky nedostupná pod ledovou krustou.
Při umístění krmítka volte bezpečné místo, kam se nedostane kočka nebo pes a ze kterého budou mít ptáci rozhled a možnost v případě nebezpečí odletět. Vyhněte se umístění krmítka v blízkosti velkých zasklených ploch, do kterých by mohli ptáci narazit a zranit se.
Oblíbené dobroty našich nejběžnějších ptáčků
červenka obecná – larvy hmyzu, drobná semínka trvalek a letniček, plody dřevin
kos černý – hmyz a jeho larvy, bobule, jablka, tukové krmivo
sýkora modřinka a sýkora koňadra – hmyz a jeho larvy, mšice, pupeny a květy dřevin, semena a bobule, tukové krmivo, slunečnicová semínka, vlašské ořechy
vrabec polní – semena trvalek a trav, pupeny dřevin, hmyz a jeho larvy, obiloviny, slunečnicová semena, proso, tukové krmivo
vrabec domácí – semena a ořechy, hmyz a jeho larvy
zvonek zelený – semena, bobule dřevin, pupeny dřevin, ovoce
Dokrmováním pomůžete mnoha ptáčkům přežít zimu.
Krmítka můžete vyrobit z přírodních materiálů, ale dobře poslouží i koupená.
Každé krmítko musí být nainstalované na bezpečném místě.
K hodujícímu ptactvu se nesmí dostat jejich přirození nepřátelé – kočky, kuny nebo potkani.
Užitečná záliba
Z toho, že zajistíte ptáčkům v zimě pomoc, můžete hodně profitovat i vy. Při výhledu z okna uvidíte živou zahradu, i když budou stromy, keře i záhony bez listí nebo pod sněhem. Navíc si zajistíte pomocníky v boji se škůdci. Pro listnaté stromy je v tomto ohledu nejužitečnější sýkorka koňadra i o něco menší sýkorka modřinka.
Podle literatury devět mláďat sýkory koňadry dokáže za devatenáct dní pobytu v budce spořádat až 7 580 housenek a jiného hmyzu. Podle anglických zdrojů dokonce zničí sýkorky kolem 47 % přezimujících larev obaleče jablečného. Kromě toho můžete povzbudit ve vašich dětech zvědavost a vychovat z nich třeba budoucí ornitology, nebo alespoň ochránce přírody.
Tip pro šikovné ruce
Krmení si můžete vyrobit i sami. Směsí z loje, semen a larev hmyzu lze pomazat větší borové šišky. Ty pak jen na provázku zavěsíte do koruny stromu, na který máte dobrý výhled z okna, a film z ptačí říše může začít.
Zahrada může být pro ptactvo zdrojem potravy po celý rok.
Předpokladem pro pestrý jídelníček je přírodní a místy trochu i divoká zahrada.
Dostatek vhodné potravy poskytují především rostliny tvořící plody.
Suché semeníky trvalek, semeníky plevelů nebo květenství trav jsou ideálním zdrojem semínek bohatých na živiny.
TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM a istock.com
ZDROJ: časopis HOME