Na konci zimy ošetřete okrasné trávy. foto: Lucie Peukertová

Probuďte svou zahradu k novému životu

24. 02. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Také se vám zdá, že vaše zahrada vypadá po zimě jako po boji? Není se čemu divit, toto roční období na ní vždy nějaký ten šrám zanechá. Příroda je ovšem všemocná a navíc i vy sami pro svou zahradu můžete něco udělat. Vaše zelená oáza se pak velice rychle díky několika šikovným zásahům dostane do kondice.

Doplňte mulčovací materiály do všech výsadeb. foto: Lucie Peukertová

Doplňte mulčovací materiály do všech výsadeb. foto: Lucie Peukertová

V předjaří nebo na jaře většinou nevíme, kam dříve skočit. Příliš nás totiž netěší neutišený vzhled trvalkových záhonů, výmoly v trávníku, myší díry, kam se člověk jen podívá a k tomu ještě okrasné keře a ovocné stromy, které čekají na řez. Ovšem na některé práce si raději vezměte pomocníky, trávníku vdechne nový život vertikutace, se kterou vám pomůže výkonný vertikutátor. Na řez dřevin si zase připravte pákové a ruční nůžky, stejně tak se neobejdete ani bez pilky. Nářadí si ještě před prací očistěte, nabruste a spojovací komponenty promažte olejem. Uvidíte, jak vám pak půjde práce pěkně od ruky.

Nezapomeňte ani netrvalkové záhony. foto: Lucie Peukertová

Nezapomeňte ani netrvalkové záhony. foto: Lucie Peukertová

Péče o trávník

V průběhu března je již možné se pustit do jarní vertikutace. Na větší plochy trávníku je vhodné použít motorový vertikutátor. Pokud nemáte vlastní, pomůže půjčovna zahradní techniky. Na okraje nebo méně přístupné plochy použijte vertiktační hrábě. Trávník je třeba vertikutovat ve dvou na sebe kolmých směrech, pokud ani to nestačí, proveďte vertikutaci ještě v jednom směru. Pokaždé z trávníku pečlivě vyhrabejte plsť hráběmi švédského typu. Ačkoli ani po vertikutaci trávník nevypadá úplně dobře, jarní hnojivo a spuštění automatické závlahy ho rychle dostanou do kondice.

Nezapomeňte na vertikutaci trávníku. foto: Lucie Peukertová

Nezapomeňte na vertikutaci trávníku. foto: Lucie Peukertová

Po zimě se ovšem na trávníku mohou objevit i další neduhy. Mezi ty nejčastější počítáme nerovnosti vzniklé nejčastěji propadem nor od hryzců. Ty upravte pomocí trávníkového substrátu nebo dorovnáním křemičitým pískem. Větší plochy dosejte trávníkovým osivem. V případě, že nejsou na okrajích záhonů nainstalované obruby, bude třeba ostrým rýčem odrýpnout okraje trávníku.

Péče o vodní prvky

Na jaře nezapomeňte vyčistit filtrace okrasného či koupacího jezírka a vysavačem odstranit ze dna napadané nečistoty. Spusťte jezírkovou technologii a ošetřete okolní výsadby, abyste zamezili dalšímu znečištění vodní plochy.

Vyčistěte okrasné i koupací jezírko. foto: Lucie Peukertová

Vyčistěte okrasné i koupací jezírko. foto: Lucie Peukertová

Péče o trvalkové záhony

Pokud jste nezasáhli již na podzim, bude vás čekat i brzy na jaře údržba květinových záhonů. Ještě než začnou rašit nové listy, je ideální doba na odstranění odumřelé hmoty trvalek. Stejně tak si pozornost zaslouží okrasné trávy. Při údržbě záhonů postupujte opatrně, abyste nepoškodili rašící cibuloviny.

Péče o jádroviny

Na řez peckovin je ještě stále čas, do čeho je ovšem nutné se co nejdříve pustit, je řez hrušní a jabloní. Ten se běžně provádí během zimy, ale ani brzy na jaře není pozdě. Techniku řezu je třeba přizpůsobit pěstebnímu tvaru. Vždy v první řadě odstraňte suché nebo chorobami a škůdci napadené větve či výhony zahušťující korunu. U štíhlých vřeten dohlédněte na odstranění již odplozených větví, které by měly nahradit mladé, poblíž rostoucí, výhony.

V předjaří se pusťte do prořezu okrasných dřevin, u nichž jste nemohli provést řez v zimě. foto: Lucie Peukertová

V předjaří se pusťte do prořezu okrasných dřevin, u nichž jste nemohli provést řez v zimě. foto: Lucie Peukertová

Okrasné keře také vyžadují péči

Jaro a předjaří je ideální dobou na řez ovocných i okrasných keřů. U nich je třeba zohlednit charakter růstu. Zatímco rychle rostoucí druhy, jako jsou vrby nebo svídy, snesou hluboké zmlazení až k povrchu půdy, některé pomalu rostoucí dřeviny se neprořezávají prakticky vůbec. S řezem buďte tedy opatrní například u vilínů či asijských javorů.

Okrasnému trávníku dopřejte jarní hnojivo. foto: Lucie Peukertová

Okrasnému trávníku dopřejte jarní hnojivo. foto: Lucie Peukertová

Připravte skleník na novou sezonu

Pokud jste tak neučinili již v průběhu zimy, je teď skvělá příležitost na přípravu skleníku. Záhony je třeba nahnojit chlévskou mrvou nebo zetleným kompostem. Stejně tak umyjte a vydezinfikujte skla, která by mohla být zdrojem zárodků chorob napadajících pěstovanou zeleninu. Nakupte si do zásoby výsevní substráty a v internetových obchodech si zavčasu objednejte osivo zeleniny, bylinek a květin, abyste byli připraveni na první výsevy, které probíhají již od února.

Péči věnujte také vřesovištním rostlinám. foto: Lucie Peukertová

Péči věnujte také vřesovištním rostlinám. foto: Lucie Peukertová

Na co byste neměli v předjaří zapomenout

únor
– řez jádrovin – jabloně a hrušně
– prořez a zmlazení vybraných druhů okrasných keřů
– kácení dřevin
– je možné již začít připravovat skleník pro nové výsadby
– již se vysévají některé druhy zeleniny s dlouhou dobou klíčivosti

březen
– péče o trvalky
– péče o okrasné trávy
– řez růží
– řez okrasných dřevin, které jsou citlivé na mráz
– řez jádrovin, pokud nebyl proveden dříve
– péče o trávník – vertikutace, hnojení, spuštění automatického závlahového systému
– odřáznutí okrajů trávníku
– vyčištění okrasného a koupacího jezírka
– doplnění mulčovacíh materiálů
– příprava zeleninových záhonů
– přeházení a založení nového kompostu
– příprava skleníku
– termín výsevu mnoha druhů zeleniny, trvalek, letniček a bylinek

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: okrasné keře péče o trvalky trvalkové záhony vertikutace
Sdílejte článek

Diskuze