Tipy do zahrady na ZÁŘÍ

05. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Koncem léta na záhonech postupně odkvétají letničky a nahrazují je kvetoucí podzimní trvalky. I ty ale časem odkvetou a zahrada zůstává bez barev. Některé druhy květin však kvetou neúnavně a bohatě od léta až do pozdního podzimu.   Rostlina […]

Koncem léta na záhonech postupně odkvétají letničky a nahrazují je kvetoucí podzimní trvalky. I ty ale časem odkvetou a zahrada zůstává bez barev. Některé druhy květin však kvetou neúnavně a bohatě od léta až do pozdního podzimu.

 

Rostlina měsíce: Neúnavná třapatka

Takové jsou i pěstitelsky nenáročné třapatky. Nejznámější je jednoletá třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta). Má mnoho krásných kultivarů s květy v odstínech žluté, oranžové či hnědavé, dokonce i dvoubarevnými. Rostliny jsou asi 90 cm vysoké, typické jsou pro ně drsné listy. Krásné jsou na záhonech, například v kombinaci s okrasnými trávami (dochanem), ale i ve vegetačních nádobách na balkonech a terasách. Řezané vydrží ve váze velmi dlouho. Třapatky potřebují slunečné místo, mírně kyselou až mírně zásaditou půdu a pravidelnou zálivku. Když je necháte na záhoně uschnout, budou pěknou zimní dekorací, zároveň se tu vysemení a za rok se objeví ve větším množství.


Trendy: Barevné okrasné trávy

 V září se můžete v zahradnictvích setkat se širokým sortimentem okrasných trav. V poslední době přitom obohatilo nabídku několik zajímavých druhů – například s výrazně barevnými stébly. Patří mezi ně i australská ohnivá tráva (Uncinia rubra), která je má téměř tmavohnědé, světlehnědými listy zase upoutá ostřice Buchananova (Carex buchananii). Zajímavý je také lalang (Imperata cylindrica), jehož listy jsou zářivě červené, bezkolenec (Molinia) se sytě žlutými stébly, případně kostřava sivá (Festuca glauca) s výrazně stříbřitým zbarvením. Při hledání vhodného místa pro ně nezapomeňte, že trávy se nejkrásněji vybarví na slunečném a sušším stanovišti.

Tip do zahrady:
Tykve podtrhnou atmosféru

Jestli si chcete v zahradě navodit příjemnou podzimní atmosféru, pořiďte si různé druhy tykví a rozmístěte je v zahradním prostoru – rozložte je na zídky, na okraje schodišť, do trávníků, na terasy či do květinových záhonů. Za slunečných podzimních dní tu budou pěkně vybarvené plody tykví doslova zářit.


Knižní Tip : Jakou rostlinu kam zasadit / Thomas Hagen, Ursel Borstell

Na podzim je možné do zahrady vysadit různé nové a zajímavé rostliny, založit novou zahradu nebo změnit starší. Většina lidí však má problém s tím, co kam zasadit. Pomocníkem v tomto směru by mohla být tato publikace. Její autoři vám doporučí, co vysadit na slunečná, nebo naopak stinná místa, co se hodí k jezírku, co bude kvést na jaře či na podzim, jak založit záhony v různých barvách a jak rostliny navzájem kombinovat. Kniha je plná fotografií nejkrásnějších zahradních rostlin a přináší mnoho praktických informací a rad, jak je použít.


Tip na nákup: Zahradní drtič

Zahradní drtič je užitečným pomocníkem v každé zahradě, v níž rostou dřeviny či živý plot. V nabídce jsou převážně drtiče s elektromotorem vhodné do menších a středně velkých zahrad. Vyplatí se přitom vybírat ze značkových výrobků, které jsou vyrobeny z materiálů odolných proti korozi. Všímejte si, zda má drtič přepínač – když se ucpe, můžete změnit směr otáčení a zbytky vybrat. Praktická jsou velká kolečka, díky nimž ho snadno přemístíte tam, kam potřebujete. Prospěšné je i samočinné vtahování drceného materiálu (urychluje to zpracování zahradního odpadu) či řezací systém s protiběžným kolem (díky němu je drtič méně hlučný). Ideální je koupit k drtiči i sběrný koš.

  

Tip do zahrady: Tykve podtrhnou atmosféru

Jestli si chcete v zahradě navodit příjemnou podzimní atmosféru, pořiďte si různé druhy tykví a rozmístěte je v zahradním prostoru – rozložte je na zídky, na okraje schodišť, do trávníků, na terasy či do květinových záhonů. Za slunečných podzimních dní tu budou pěkně vybarvené plody tykví doslova zářit. 
 

Tip čtenáře: Místo trávníku trvalky

Máte v zahradě stinné místo, kde byste chtěli mít zelenou plochu, ale trávník vám tu nechce růst? Náš čtenář si na takové problematické místo vysadil půdopokryvné trvalky. Ty mu za krátkou dobu plochu zazelenily, a co je důležité, výsadbě nemusí věnovat mnoho času. K vytvoření souvislého zeleného příkrovu je vhodných několik druhů trvalek – tlustonitník (Pachysandra terminalis), barvínek (Vinca minor), škornice (Epimedium rubrum), která má pěkně zbarvené listy, zběhovec (Ajuga reptans), pitulník (Galeobdolon luteum), kakost (Geranium macrorhizum) či mochnička (Waldsteinia geoides). Na 1 m2 plochy se zpravidla v tomto období vysazuje 10 až 15 rostlin. Asi za rok vytvoří souvislou vrstvu zeleně. Hustě vysázené rostliny brání růstu plevelů a zadržují v půdě vlhkost, takže tato zelená plocha vyžaduje jen minimální péči.
 

V září nezapomeňte:

• Začít s výsadbou cibulovin, které budou kvést na jaře. Nejprve by měly přijít do půdy narcisy. Nezapomínejte přitom, že efektnější je vytvářet malé skupinky, než vysadit sem tam jednu cibulku. Když budete cibulky kupovat, měly by být suché, pevné a nepoškozené, čím větší, tím lépe. Vyplatí se vysázet je do speciálních košíků – jsou spolehlivou ochranou proti hlodavcům.
• Naposledy přihnojit trávník – použijte k tomu hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Nadále pokračujte v sekání, můžete ho i prořezat a provzdušnit. Když začne opadávat listí, hned jej z trávníku odstraňujte, jinak by mohlo být příčinou šíření chorob.
• Zakládat nové trávníky a zazeleňovat svahy výsadbou půdopokryvných rostlin.
• Zkontrolovat skalku, vytrhat z ní plevel, případně vysadit nové skalničky. K rostlinám, které mají na povrchu viditelné kořeny, přisypte kamennou drť.
• Odstraňovat řasy, zežloutlé či hnilobou napadené listy a napadané listí z jezírek.
• Je ideální doba k založení vřesoviště. V obchodech je široký sortiment vřesů, dřevin, trav a dalších vhodných rostlin.
• Ukončit letnění pokojových rostlin na zahradě či na balkoně. Dříve než je přenesete do interiéru, zkontrolujte, jestli nejsou napadeny chorobami a škůdci.
• Rozdělit staré trsy trvalek a vysadit je na nová místa. Když je deštivo, můžete v tomto období přesazovat i keře či menší stromy. Po přesazení je vydatněji zalévejte.
• Začátkem září lze ještě vysázet jahody a koncem měsíce i ovocné stromy.
• Během sucha zalévat jehličnany, vždyzelené dřeviny a rododendrony, především ty nově vysázené.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: barvínek kostřava Krásná zahrada Od partnerů okrasné rostliny pestovani škornice trvalky na skalku zahrada zari
Sdílejte článek

Diskuze