Tipy na květen

Zdánlivě nešťastnými partiemi zahrady jsou ty, kam se dostane jen málo slunečních paprsků. Právě zde však můžete uplatnit trend posledního období – kombinovat různé druhy trvalek s okrasnými listy, ať už v různých odstínech zelené nebo se zajímavou kresbou – tečkovanými, pruhovanými, žlutě či bíle panašovanými. Mnohé z těchto rostlin (kopytníky, škornice, barvínek, tlustonitník, hosty, plicníky, ostřice, bergénie, kapraďorosty a podobně) se totiž výborně hodí právě do stínu. Můžete k nim přidat i bíle kvetoucí trvalky, jimž taktéž polostín či stín nepřekáží (srdcovka, kakost, náprstník, hortenzie). Bílé květy kompozici oživí a navíc mají zajímavou vlastnost – dokážou prosvětlit i velmi tmavá a ponurá místa.
Reklama

Romantické lekníny
Lekníny patří bezpochyby k nejkrásnějším vodním rostlinám. Chcete-li je mít ve svém jezírku, měli byste je vysadit koncem května nebo v červnu. Dají se však pěstovat i na balkoně či terase, ve speciálních nádobách s vodou. Mezi jednotlivými kultivary mohou být velké rozdíly, proto vybírejte podle toho, do jaké šířky narostou a jak hlubokou vodu potřebují – některým stačí hloubka 30 cm, jiné potřebují až 80 cm. Hloubka jezírka se měří od hladiny po povrch substrátu, v němž je rostlina zasazená. Lekníny je lepší pěstovat ve speciálních koších, protože je tak spíše udržíte na uzdě. Koš je třeba vystlat jutovinou, leknín zasadit do substrátu pro vodní rostliny a povrch substrátu zatížit kameny dříve, než ho vložíte do vody. K tomu, aby vykvetla, potřebuje rostlina dostatek živin, nevyhnutelné je tedy přihnojování – tyčinku s hnojivem jednoduše zapíchnete ke kořenům do substrátu. Lekníny potřebují též dostatek slunce – minimálně 6 až 8 hodin denně – a klidnou vodu, kterou nevíří fontánky či vodotrysky.

Tam, kde pálí slunce a je extrémně teplo

Tam se bude dařit vitálce. Roste velmi rychle, ne však příliš bujně a má atraktivní kompaktní tvar. Vyhovuje jí i pořádné vedro a při pravidelném zavlažování a přihnojovaní se vám odmění krásným květinovým převisem, jehož si budete užívat až do prvních mrazů. Sanvitálie neboli vitálka má výbornou schopnost sama se čistit – nově vytvořené květy překrývají ty už odkvetlé, které tak není nutné odstraňovat. Výhodou je také to, že neopadává. Můžete ji vysadit samostatně, ale i v kombinaci s jinými balkonovými květinami, například surfíniemi. Slunce a sucho nepřekáží ani řimbabě, která vytváří během celého léta obrovské množství květů. Teplá a slunečná místa má v oblibě také osteospermum či dvouzubec. Obě tyto rostliny jsou však náročné na pravidelný přísun živin.

Rostliny pro domov / Geneviève Chaudet a Ariane Boixiere
Zřejmě si to ani neuvědomujete, ale i ve svém bytě denně dýcháte množství škodlivin, které mohou mít negativní vliv na vaše zdraví. Tento problém mohou vyřešit i pokojové rostliny – mnohé z nich totiž dokážou čistit vzduch. V této zajímavé publikaci se dozvíte, co je příčinou znečištěného vzduchu ve vaší domácnosti a jakým způsobem to můžete napravit. Autorky popisují třicet osm jinak zcela běžných pokojových rostlin, které mají výjimečné schopnosti – například pohlcují ze vzduchu organické sloučeniny a jiné chemické látky, které se uvolňují z materiálů používaných k zařizování domácnosti. V publikaci najdete druhy vhodné do každé místnosti, které zohledňují světelné i další podmínky místnosti. Praktická jsou nejen vyobrazení jednotlivých rostlin, pěstitelské rady a informace, ale i nejnovější poznatky o čištění vzduchu.

Jak pěstovat fíkovník
Po fíkách z vlastního fíkovníku v zahradě zřejmě touží nejeden milovník zeleně, ne každému se však daří vytvořit mu vhodné podmínky. Této subtropické dřevině byste v prvé řadě měli vybrat to nejteplejší místo v zahradě, ideálně v závětří, na jižní straně domu. Tady se jí bude dařit velmi dobře. Také na tomto místě je však třeba především mladší rostliny v zimě chránit tím, že je zakryjete. Starší, dobře zakořeněné fíkovníky, snesou bez zakrytí i pokles teploty na –10 °C. Do výživné, ne kyselé půdy se vysazují alespoň dvouletí jedinci, asi o 10 cm hlouběji, než rostli v kontejneru na předpěstování. Fíkovník můžete pěstovat i ve větší nádobě, v zimě ho však budete muset přenést dovnitř, na světlé a chladné místo. V létě mu musíte dopřát bohatou zálivku a dostatek slunce, ideální je zapustit celý květináč do země, aby se kořeny nepřehřívaly.

V květnu nezapomeňte

  • Vysadit do okenních truhlíků a nádob na terasách kvetoucí letničky, subtropické dřeviny či trvalky. V polovině měsíce se mohou předpěstované sazenice letniček vysadit i na zahradní záhony.
  • Vysadit jehličnany a vždyzelené dřeviny, kvetoucí opadavé keře, trvalky, stromy a okrasné trávy s kořenovým balem.
  • Založit nový trávník – ať už výsevem nebo položením hotových travních koberců.
  • Začátkem měsíce vysadit cibuloviny a hlíznaté rostliny, které pokvetou v létě – gladioly, acidantery, montbrécie, jiřiny a tygřice. Ven mohou jít už i sazenice begonií.
  • Přihnojit růže a ovocné stromy.
  • Během suchých dní pravidelně zavlažovat trvalky. Ty se za to odvděčí pěkně hustými trsy a bohatým kvetením.
  • Vysadit sazenice letních košťálovin a salátu, v polovině měsíce i předpěstovaná rajčata, papriky, patisony a celer. Začátkem měsíce je ještě možné vysévat cukety, patisony a cukrovou kukuřici.
  • Odstraňovat odkvetlá soukvětí rododendronům, cibulovinám, šeříku a čilimníku.
  • Vysadit rostliny do okrasných jezírek a na jejich břehy.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: autor a archiv firem
ZDROJ: Časopis HOME

Reklama

Komentovat