Tipy na květen

Tipy na květen

20. 03. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Zdánlivě nešťastnými partiemi zahrady jsou ty, kam se dostane jen málo slunečních paprsků. Právě zde však můžete uplatnit trend posledního období – kombinovat různé druhy trvalek s okrasnými listy, ať už v různých odstínech zelené nebo se zajímavou kresbou – tečkovanými, pruhovanými, žlutě či bíle panašovanými. Mnohé z těchto rostlin (kopytníky, škornice, barvínek, tlustonitník, hosty, plicníky, ostřice, bergénie, kapraďorosty a podobně) se totiž výborně hodí právě do stínu. Můžete k nim přidat i bíle kvetoucí trvalky, jimž taktéž polostín či stín nepřekáží (srdcovka, kakost, náprstník, hortenzie). Bílé květy kompozici oživí a navíc mají zajímavou vlastnost – dokážou prosvětlit i velmi tmavá a ponurá místa.

Romantické lekníny
Lekníny patří bezpochyby k nejkrásnějším vodním rostlinám. Chcete-li je mít ve svém jezírku, měli byste je vysadit koncem května nebo v červnu. Dají se však pěstovat i na balkoně či terase, ve speciálních nádobách s vodou. Mezi jednotlivými kultivary mohou být velké rozdíly, proto vybírejte podle toho, do jaké šířky narostou a jak hlubokou vodu potřebují – některým stačí hloubka 30 cm, jiné potřebují až 80 cm. Hloubka jezírka se měří od hladiny po povrch substrátu, v němž je rostlina zasazená. Lekníny je lepší pěstovat ve speciálních koších, protože je tak spíše udržíte na uzdě. Koš je třeba vystlat jutovinou, leknín zasadit do substrátu pro vodní rostliny a povrch substrátu zatížit kameny dříve, než ho vložíte do vody. K tomu, aby vykvetla, potřebuje rostlina dostatek živin, nevyhnutelné je tedy přihnojování – tyčinku s hnojivem jednoduše zapíchnete ke kořenům do substrátu. Lekníny potřebují též dostatek slunce – minimálně 6 až 8 hodin denně – a klidnou vodu, kterou nevíří fontánky či vodotrysky.

Tam, kde pálí slunce a je extrémně teplo

Tam se bude dařit vitálce. Roste velmi rychle, ne však příliš bujně a má atraktivní kompaktní tvar. Vyhovuje jí i pořádné vedro a při pravidelném zavlažování a přihnojovaní se vám odmění krásným květinovým převisem, jehož si budete užívat až do prvních mrazů. Sanvitálie neboli vitálka má výbornou schopnost sama se čistit – nově vytvořené květy překrývají ty už odkvetlé, které tak není nutné odstraňovat. Výhodou je také to, že neopadává. Můžete ji vysadit samostatně, ale i v kombinaci s jinými balkonovými květinami, například surfíniemi. Slunce a sucho nepřekáží ani řimbabě, která vytváří během celého léta obrovské množství květů. Teplá a slunečná místa má v oblibě také osteospermum či dvouzubec. Obě tyto rostliny jsou však náročné na pravidelný přísun živin.

Rostliny pro domov / Geneviève Chaudet a Ariane Boixiere
Zřejmě si to ani neuvědomujete, ale i ve svém bytě denně dýcháte množství škodlivin, které mohou mít negativní vliv na vaše zdraví. Tento problém mohou vyřešit i pokojové rostliny – mnohé z nich totiž dokážou čistit vzduch. V této zajímavé publikaci se dozvíte, co je příčinou znečištěného vzduchu ve vaší domácnosti a jakým způsobem to můžete napravit. Autorky popisují třicet osm jinak zcela běžných pokojových rostlin, které mají výjimečné schopnosti – například pohlcují ze vzduchu organické sloučeniny a jiné chemické látky, které se uvolňují z materiálů používaných k zařizování domácnosti. V publikaci najdete druhy vhodné do každé místnosti, které zohledňují světelné i další podmínky místnosti. Praktická jsou nejen vyobrazení jednotlivých rostlin, pěstitelské rady a informace, ale i nejnovější poznatky o čištění vzduchu.

Jak pěstovat fíkovník
Po fíkách z vlastního fíkovníku v zahradě zřejmě touží nejeden milovník zeleně, ne každému se však daří vytvořit mu vhodné podmínky. Této subtropické dřevině byste v prvé řadě měli vybrat to nejteplejší místo v zahradě, ideálně v závětří, na jižní straně domu. Tady se jí bude dařit velmi dobře. Také na tomto místě je však třeba především mladší rostliny v zimě chránit tím, že je zakryjete. Starší, dobře zakořeněné fíkovníky, snesou bez zakrytí i pokles teploty na –10 °C. Do výživné, ne kyselé půdy se vysazují alespoň dvouletí jedinci, asi o 10 cm hlouběji, než rostli v kontejneru na předpěstování. Fíkovník můžete pěstovat i ve větší nádobě, v zimě ho však budete muset přenést dovnitř, na světlé a chladné místo. V létě mu musíte dopřát bohatou zálivku a dostatek slunce, ideální je zapustit celý květináč do země, aby se kořeny nepřehřívaly.

V květnu nezapomeňte

  • Vysadit do okenních truhlíků a nádob na terasách kvetoucí letničky, subtropické dřeviny či trvalky. V polovině měsíce se mohou předpěstované sazenice letniček vysadit i na zahradní záhony.
  • Vysadit jehličnany a vždyzelené dřeviny, kvetoucí opadavé keře, trvalky, stromy a okrasné trávy s kořenovým balem.
  • Založit nový trávník – ať už výsevem nebo položením hotových travních koberců.
  • Začátkem měsíce vysadit cibuloviny a hlíznaté rostliny, které pokvetou v létě – gladioly, acidantery, montbrécie, jiřiny a tygřice. Ven mohou jít už i sazenice begonií.
  • Přihnojit růže a ovocné stromy.
  • Během suchých dní pravidelně zavlažovat trvalky. Ty se za to odvděčí pěkně hustými trsy a bohatým kvetením.
  • Vysadit sazenice letních košťálovin a salátu, v polovině měsíce i předpěstovaná rajčata, papriky, patisony a celer. Začátkem měsíce je ještě možné vysévat cukety, patisony a cukrovou kukuřici.
  • Odstraňovat odkvetlá soukvětí rododendronům, cibulovinám, šeříku a čilimníku.
  • Vysadit rostliny do okrasných jezírek a na jejich břehy.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: autor a archiv firem
ZDROJ: Časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: dvouzubec gladioly kveten montbrécie okrasni osteospermum sanvitalie sazenice škornice zahrada
Sdílejte článek

Diskuze