Tři jednoduché způsoby, jak se zbavit plevele na chodnících, terasách nebo cestičkách
Plevel mezi dlaždicemi, na chodníčcích v zahradě a příjezdových cestách není nijak zřídkavý. K tomu, abyste se ho zbavili, nepotřebujete agresivní chemikálie. Plevel lze z těchto míst dostat zcela snadno, bezpečně a přirozenými způsoby.
Poškození cestiček, chodníků, cest a teras plevelem je způsobováno rozrůstáním kořenů pod pevnými plochami. Toto poškození je nejen neestetické, ale když se včas plevele nezbavíme, odrazí se to i na naší peněžence. Co proti plevelu na těchto místech zabírá?
Zahradnický ocet
Nejpopulárnějším přírodním prostředkem na ničení plevele po domácku je ocet. Ne však ten běžný kuchyňský, ale vysoce účinný zahradnický ocet. Zahradnický ocet má vyšší obsah kyselosti (15 až 45 %) než běžný kuchyňský ocet (5 %), právě proto funguje podstatně účinněji. I když někteří pěstitelé používají klasický ocet smíchaný se solí, nikdy nebude mít proti plevelu tak ničivou sílu a dlouhodobý účinek. Použijte zahradnický ocet s kyselostí kolem 20 až 25 %, funguje neuvěřitelně dobře na většinu plevele, včetně bodláků.
Máte-li místo mimořádně zarostlé plevelem, aplikujte ocet jednou týdně, několik týdnů po sobě. Když dostanete plevel pod kontrolu, stačí jedna ze dvou následujících metod, které výborně fungují na mladé rostliny plevele či menší porosty.
Myslete však na to, že octové přípravky na ničení plevele nedokážou rozlišovat mezi plevelem, rostlinami a květinami. Postřik octem tedy není vhodný k použití na trávník a v zahradě v blízkosti jiných rostlin.
Náš tip: Při používání zahradnického octu vždy používejte ochranu očí a rukou. Může způsobit popálení.
Horká voda
Jednoduchou, levnou a každému dostupnou alternativou proti plevelu na zpevněných plochách je horká voda. Ideální řešení, když potřebujete zlikvidovat jen pár trsů plevele. Zahřejete hrnec vody a nalijete ji na plevel. Vroucí voda plevel okamžitě zničí, bez obav, že se vrátí.
Jak to funguje? Horká voda rozkládá vnější buněčné stěny listů plevele, čímž ničí jeho schopnost opravit poškození.
Někteří uživatelé přidávají do směsi trochu soli, aby zvýšili účinnost. Není to však nutné. Zbytky soli mohou navíc cihlu, dlažbu nebo asfalt zabarvit.
Spálení plamenem
Také toto je způsob, jak zničit plevel na chodnících, cestičkách a terasách. Důležitá je samozřejmě opatrnost a bezpečný přístup. Jisté je, že pomocí horkého plamene plevel zničíte rychle a dokonale. Tento proces funguje týmž způsobem jako vroucí voda, ničí buněčnou strukturu listů. Plevel se při kontaktu s plamenem okamžitě spálí a rozpadne.
Na trhu najdete zahradní hořáky či vypalovače plevele v různých podobách. Většina modelů se připojuje k propanové nádobě nebo nádrži, která poskytuje palivo potřebné pro vznik plamene.
Zahradní hořáky mají i další využití kolem domu. Založíte jimi oheň na opékání či pečení pizzy ve venkovní peci a výborně fungují i na roztápění sněhu a ledu.
Nepoužívejte je v suchých prostorách, kde hrozí nebezpečí vzniku požáru, a skladujte je mimo dosah dětí.
Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com
Rady k n ijčemu. Kde se sežene zahradnický ocet, nikdy jsme o něm neslyšeli. Spálení listů ohněm je k ničemu, když zůstanou v zemi kořeny.
Horka voda funguje, jenze nic neni na vzdy. Zase se ta no misto dostane dalsi plevel.
Ocet, pro Martina, prodava se i koncentrovany pro kuchyn 20%, vetsina jej pouziva hlavne proti vodnimu kameni. Ja kupuju od firmy Surig. Plamen nici jen nadzemni casti, taky jsme zkousely, moc se to neosvedcilo. Rozhodne ne sul, obec konecne nesoli, jsme radi za to, a ja si mam zasolovat pozemek????