Zdroj: WoodPlastic

Třináct důležitých kroků, na které nezapomeňte před stavbou terasy

14. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Terasa je jakési externí rozšíření domu – zejména v letních měsících v sobě spojuje komfort interiéru s přísunem čerstvého vzduchu, se zpěvem ptáků a s krásnými výhledy do zahrady. Přemýšlíte nad stavbou terasy? Dali jsme dohromady 13 bodů, nad kterými byste se měli zamyslet dřív, než začnete.

Umístění terasy

Je výrazně limitované samotným domem. Nejčastěji se staví v bezprostřední blízkosti domu. Samostatně stojící terasa v příjemném zákoutí dále od domu má též svoje výhody. Pokud však máte na výběr, resp. terasu budujete při rozsáhlé rekonstrukci či plánujete novostavbu, myslete na vhodné umístění.

Přečtěte si také:
9 způsobů, jak se osvěžit v zahradě

Terasa v přirozeném stínu stromů sice působí na první pohled ideálně, může vám však přinést starosti v podobě zvýšené vlhkosti i nutnosti odklízení listů. Stejně tak v případě umístění terasy k jezírku či bazénu myslete na důkladnou izolaci před vlhkostí.

vizualizace zahrady

Zdroj: Shutterstock

KOLIK MÍSTA POTŘEBUJETE NA SEZENÍ ?

Pro dva. Na jeden stůl se dvěma židlemi potřebujete prostor minimálně 1,5 × 2,5 m. Pro čtyři. Jídelní stůl se čtyřmi židlemi vyžaduje prostor minimálně 2 × 3 m. Pro šest. Okrouhlý stůl se šesti židlemi vyžaduje prostor minimálně 3,5 × 3,5 m.

Zvolte správnou orientaci

Terasa se v našich klimatických podmínkách využívá zejména v letním období. Jestli si rádi dopřejete snídani na terase, klidně dejte přednost východní straně domu. Pokud si, naopak, vychutnáváte raději večerní grilovačky s přáteli, východní strana může být pro vás později večer zbytečně chladná. Nejdéle vám slunce bude zahřívat terasu orientovanou na jihozápad. V tropickém létě na ní však může být k nevydržení, proto popřemýšlejte nad stíněním či zastřešením.

vizualizace zahrady

Pokud neplánujete samostatnou letní kuchyni či časté grilování, zvolte si co nejkratší přístup z kuchyně Zdroj: Miroslav Steiner

Aby ladila s domem

Design terasy by měl vycházet z architektury domu. Stejně tak se inspirujte i materiálem využitým při stavbě domu. Výborně vypadá i kontrast minimalistického domu s přísnými tvary a měkké terasy ze dřeva. Jestli si chcete postavit terasu k dřevěnému domu, zvolte též, dřevo nebo přírodní kámen.

Podklad je základ

Základem je správný podklad. Před začátkem realizace budete potřebovat přesně změřit finální výšku terasy tak, aby plynule navazovala na práh domu. Zaznačte si ji pomocí provázku natáhnutého na kolících, které jste používali při vytyčení velikosti. Provázek by měl lícovat s horní hranou terasových desek / podlahou / dlažbou. Následně se připraví výkop do cílové hloubky.

mramor

Zdroj: Shutterstock

Pod terasu musíte připravit vhodné podloží podle zvoleného materiálu a technologického postupu – zpravidla se používá hrubý a jemný makadam, případně štěrk, a následně písek. Každá z vrstev se musí důkladně zhutnit. Do jemného makadamu nebo písku se následně vkládají betonové desky.

Pokud plánujete terasu zastřešit, už v této fázi zohledněte zajištění nosných trámů. Jestli chcete z terasy následně přecházet do zahrady, nezapomeňte na schody!

Jaká by měla být její velikost?

Před samotnou výstavbou či nákupem materiálu si důkladně vyznačte, jak bude vaše terasa vypadat v reálné velikosti. Pro rodinu, tedy 4 až 6 osob a příslušenství, například v podobě grilu, byste měli počítat s rozlohou minimálně od 16 do 20 m². Při použití rozměrnějšího nábytku, jako jsou například lehátka, počítejte určitě s větší plochou, od 25 m².

Přečtěte si také:
Kouzelná zahrada s atmosférou starých časů

Velikost terasy by měla proporčně sedět s velikostí zahrady, měla by zabírat maximálně její třetinu. Použijte značkovací sprej nebo kolíky a provázek. Umístěte do navrhovaného prostoru klidně i nábytek, abyste si uměli představit, zda vám daný rozměr bude reálně stačit. Nezapomeňte na obrubníky, případně zábradlí, když půjde o vyvýšenou terasu. I těchto pár centimetrů vám může ve finále chybět.

Jednoúrovňová terasa propojená s domem. Posezení je situované v zadní části a je chráněné zástěnami. Všimněte si malé užitkové řádky na bylinky či zeleninu, kterou tak můžete mít vždy po ruce.

vizualizace zahrady

Vyvýšená terasa s malou letní kuchyňkou, pod kterou z druhé strany za zástěnou vzniklo místo i na zahradní pohovku. Kuchyňka je z obou stran chráněná stěnami, které jsou zároveň pilíři zastřešení.

vizualizace zahrady

Zdroj: Shutterstock

Konstrukce pro dřevěnou a PVC terasu

V současnosti patří k nejoblíbenějším WPC (dřevoplastové) nebo dřevěné terasy. Jejich konstrukce je více méně podobná. Do poslední vrstvy zhutněného podkladu se ukládají zmiňované betonové desky s rozestupem přibližně 50–60 cm, které budou držet nosné trámy terasy. Při kladení desek je třeba dodržovat přirozený spád tak, aby se voda nehromadila u domu, ale odtékala z terasy dolů.

Konstrukce terasy

Zdroj: Shutterstock

Na betonové desky následně jdou nosné podkladové trámy. Protože se podlahové desky obvykle umisťují rovnoběžně se stěnou domu, nosné trámy umístěte kolmo na stěnu tak, aby vytvořily požadovanou oporu. Nosné trámy můžete izolovat pomocí hydroizolační fólie, která zajistí jejich delší životnost (v případě použití přírodního dřeva). Z materiálů si můžete vybrat WPC, modřín, douglasku, ale i exotický a nesmírně trvanlivý bukit.

Myslete na elektrické přípojky

Nebudete potřebovat externí elektrickou zásuvku například na osvětlení či gril? Tímto začněte. Dodatečná instalace elektřiny může narušit výsledný estetický efekt i zkomplikovat pohodlí.

Konečná výška terasy

Základem je dodržet předem stanovenou konečnou výšku terasy tak, aby plynule navazovala na přechod do domu. Protože se terasa skládá z vícero konstrukčních vrstev, všechno si důkladně propočtěte a poznačte na papír, případně i čárkami na fasádu domu.

Dilatační spáry kvůli rozpínavosti

Mezi samotnou terasou a domem musí zůstat minimálně 5mm dilatační spára, která zajistí, že v případě teplotních změn a roztahování terasy vlivem horka či působení vlhkosti se neohrozí její konstrukce ani fasáda domu. Dilatační spára je též nutná na odvětrání podloží, tedy prostoru pod terasou.

Přečtěte si také:
Za dva roky se z malé zahrady na okraji Prahy stala krásná zelená džungle

Terasa musí být správně vyspádovaná

Terasa musí být správně vyspádovaná – tak, aby se srážková voda nehromadila u domu, ale přirozeně odtékala směrem od domu. Doporučuje se spádování alespoň 2 %. Ne však víc než 5 %, aby terasa zůstala bezpečná. Jak spádování dosáhnete? Pomohou vám opět provázek a kolíky. Na kolík nejblíže k domu (u nejbližší betonové desky) uvažte provázek ve výšce horního okraje této betonové desky. Kolíky si následně vytyčte na každý 1 m. Na každém dalším kolíku provázek přivažte o 2 cm níže. Opakujte, dokud nedojdete na konec terasy.

Konstrukce terasy

Zdroj: Shutterstock

Ohraničení terasy

Ohraničení terasy též závisí na materiálu zvoleném na konstrukci. V případě betonové terasy může jít o betonové obrubníky, případně palisády, dřevěná může být zakončená dřevěnými obrubníky vysypanými například i kamennou drtí, případně upravenými do podoby květináčů; dají se použít i prefabrikované záhonové obruby, do kterých můžete vysadit popínavky s opornou konstrukcí, a zajistit si tak přirozené soukromí. Též nezapomeňte na dostatečnou dilatační mezeru v závislosti na rozměrech terasy – min. 5 mm. Pokud stavíte např. terasu z WPC, obrubníkem začněte. V případě menší dřevěné terasy můžete obrubník klidně nechat na závěr.

Dělená terasa

Zdroj: Shutterstock

Výběr materiálu

Zatímco během léta se povrch terasy rozpálí až na 40 °C, v zimě, naopak, musí odolat někdy i třicetistupňovým mrazům. Těmto podmínkám by měl odpovídat materiál, pro který se rozhodnete. Kupujte výhradně ten, který je vhodný do exteriéru.

Zastřešení terasy

Myslete také na vhodné stínění, aby byl pobyt na terase příjemný během celého léta. Nenásilným řešením je listnatý strom, který bude svojí korunou zachytávat slunce zejména z jižní strany. Během léta vám poskytne příjemný stín i svěží vzduch. Na podzim shodí listy, takže během zimních měsíců nebude problém se světlem v domě. Mobilní střecha působí lehce, vzdušně a je finančně nenáročná.

Betónová terasa detail

Zdroj: Shutterstock

Stabilní zastřešení vám však umožní používat terasu častěji, a to i v případě nepříznivého počasí. Také vám odpadne starost o nábytek, kterému by jinak v případě deště bylo zapotřebí najít úkryt. Přemýšlejte, zda chcete terasu v úrovni terénu, pod jeho úrovní nebo dokonce víceúrovňovou terasu. Velmi důležité je dodržet správný spád, který z ní zajistí odtok vody. Terasa by měla ležet 2 až 5 cm pod úrovní podlahy místnosti, na kterou navazuje.

Text: Zuzana Tureková, Katarína Paukeje

Foto: Shutterstock, Premac, Woodplastic

Zdroj: Časopis HOME speciál

Kategorie: Zahrada
Tagy: PVC rady a tipy stavba terasy zahradní terasy zastřešení terasy
Sdílejte článek

Diskuze