Voda spoutaná do pravých úhlů

08. 08. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Neznamená to, že oblíbená jezírka nepravidelných tvarů se zvlněnými okraji nebo hustě osázenými břehy přestanou být v módě. Tyto měkké tvary nejlépe vyniknou ve starších, větších a přírodně laděných terénech, jezírka s geometrickými tvary zase […]

Neznamená to, že oblíbená jezírka nepravidelných tvarů se zvlněnými okraji nebo hustě osázenými břehy přestanou být v módě. Tyto měkké tvary nejlépe vyniknou ve starších, větších a přírodně laděných terénech, jezírka s geometrickými tvary zase sluší spíše zahradám městského typu. Samotná vodní plocha mívá tvar čtverce, obdélníku, dokonalého kruhu, dokonce půlměsíce různých rozměrů – to záleží na velikosti zahrady. Příliš malé plochy v prostoru nevyniknou, velké mohou naopak působit skličujícím dojmem. Ideální jsou slunná, nanejvýš polostinná místa, nejvhodnější terén pro ně je rovina.

Neznamená to, že oblíbená jezírka nepravidelných tvarů se zvlněnými okraji nebo hustě osázenými břehy přestanou být v módě. Tyto měkké tvary nejlépe vyniknou ve starších, větších a přírodně laděných terénech, jezírka s geometrickými tvary zase sluší spíše zahradám městského typu. Samotná vodní plocha mívá tvar čtverce, obdélníku, dokonalého kruhu, dokonce půlměsíce různých rozměrů – to záleží na velikosti zahrady. Příliš malé plochy v prostoru nevyniknou, velké mohou naopak působit skličujícím dojmem. Ideální jsou slunná, nanejvýš polostinná místa, nejvhodnější terén pro ně je rovina.

Jednoduché, rovné, ale půvabné
Obáváte-li se, že striktně rovné vodní plochy jsou fádní, mýlíte se. Ve spojení s udržovanou zelení jsou opravdu půvabné, nápadné a působí mimořádně harmonicky. Není nutné je velmi osazovat jako jezírka nepravidelných tvarů, ale to, co si ze sortimentu vhodných rostlin vyberete, musí být výjimečné, aby upoutalo. Dejte přednost vzácným pobřežním druhům, například tvarovaným dřevinám nebo těm s nápadnějším habitem (s převislými či vzpřímeně rostoucími větvemi). Vhodné jsou i okrasné trávy, bambusy, jehličnany s pomalým a kompaktním růstem či atraktivně kvetoucí trvalky (kosatce, kontryhel), nebo bohatě olistěné druhy (hosty, bergénie). Pozor, pokud si vyberete kvetoucí rostliny, rozhodně zapomeňte na paletu mnoha barev – k nádrži moderního tvaru se nehodí. Lépe bude, když si zvolíte jednu dvě barvy, například bílou a modrou, a k nim samozřejmě různé odstíny zelené. Použijte raději méně druhů rostlin v několika exemplářích. Efektní jsou minimalistické výsadby, či dokonce sousedství pravoúhlé nádrže s precizně udržovaným trávníkem. V některých případech lze osadit (ale jen velmi decentně) i samotnou vodní plochu, například pěkně kvetoucím leknínem či přesličkou (Equisetum fluviatile).

Přísnost tvarů pravoúhlých vodních nádrží je kompenzována měkkou poddajností okolní květeny. Střídmá barevnost, dokonce až strohost vyvolávají celkový pocit elegance.

Tajemná zrcadlení vody
Ideální je vybudovat vodní prvek v reprezentativním centru zahrady – u terasy, uprostřed udržovaného trávníku nebo přímo ve středu vydlážděné plochy. Z terasy potom můžete pozorovat život v jezírku a kolem něj, případně ji zkuste propojit s jezírkem prostřednictvím mola. (Pozor! Povrch mola nesmí být z kluzkého materiálu.) Vodní hladina osvěží vzduch v okolí terasy, vytvoří vlhčí mikroklima a bude zajímavě odrážet okolní prostor. Ten bude díky lesklým odrazům světla vypadat větší a pravděpodobně i tajemněji.

Chcete-li dosáhnout tohoto dojmu, zvolte tmavý podklad (nátěr) v nádrži – efekt zrcadlení bude intenzivnější. Světlý podklad zase prostor zjemní a osvěží. Vodní plochu můžete olemovat deskami z tropického dřeva, přírodním kamenem nebo kovem (dokonce i rezavým). Lem by neměl být příliš dominantní, musí však odolávat vlhkosti. Je dobré, objeví-li se stejný materiál na jiném místě zahrady, například na terase. Působivé mohou být i dvě geometrické vodní plochy v různých úrovních, navzájem spojené vodním přepadem. Hloubka nádrže strohých geometrických tvarů by měla být alespoň 70 cm, aby se v ní voda v létě nepřehřívala a nevytvořily se podmínky pro růst řas. U větších tvarově přísnějších nádrží se uplatňuje další trend: přechod přes vodní plochu po šlapácích, balvanech či lávkách. Také zde je přitom nutné dbát na určitou vyváženost – prvky umístěné ve vodní ploše by neměly zabírat více než její čtvrtinu. Taktéž platí, že přechod musí být bezpečný, neklouzavý a spíše užší než širší.

Chrliče a víry
Do velkých nádrží se dají umístit různé zajímavé prvky, například větší balvany uspořádané v menší skupince. I zde platí, že méně je více. Pokud budete chtít zkombinovat klidný prvek s dynamickým, můžete nechat vodu do nádrže přivádět chrličem. Ten by také měl mít čisté linie a moderní design. Působivé je, když voda teče z chrliče na zídce a propadá kamennými, skleněnými či kovovými deskami. V těchto nádržích rostliny pěstovat nemůžete. Pohyb vody by jim překážel. Zajímavým trendem je budování menších nebo větších vírů v nádržích čistých linií: vodu vtahuje do jakéhosi kovového trychtýře s lesklým povrchem a její šplíchání naplňuje zahradu energií. Oblíbené jsou i vodní sloupy či rafinované vodní hry. Mimochodem trend budování takovýchto vodních ploch dokumentuje skutečnost, že do zahrad se vracejí různé historické styly. Vodní nádrže geometrických tvarů totiž nejsou ničím novým – oblíbené byly hlavně v období baroka a intenzivně ovlivňují i současnou zahradní tvorbu.

Vodopády
Ve větších zahradách vyniknou i různé vodopády. Tady však už jde už o finančně náročný prvek, i když s mimořádně kouzelnými efekty. Vodopád by měl zaujímat reprezentativní místo v zahradě a  mělo by u něj být alespoň malé odpočívadlo, případně lavička. Ideální je spojit vodopád se skalkou nebo s umělým potokem či kaskádami. Pro stavbu tohoto prvku je nejlepší použít přírodní kámen, podle možnosti stejný, jaký byl použit na skalku či květinovou zídku. Budování zahradního vodopádu je poměrně náročné a při jeho stavbě často vznikají chyby. Proto je lepší práci svěřit odborné firmě.
Rostliny a geometrické vodní nádrže
Do vody: lekníny (Nymphaea), přesličky (Equisetum fluviatile), modrásky (Pontederia cordata), prustka (Hippuris vulgaris), vachta (Menyanthes trifoliata), orobinec (Typha) a další
K vodě do polostínu a do stínu: funkie (Hosta), čechravy (Astilbe), ostřice (Carex), kosatce (Iris sibirica), kontryhel (Alchemila mollis), bergénie (Bergenia cordifolia), toulcovka (Lysichiton americanus), okrasné trávy, nižší a středně vysoké bambusy, rododendrony a azalky
K vodě na slunce: Trendové jsou různé exotické sukulenty a tučnolisté trvalky, případně sezonní rostliny v záhonech pravidelných tvarů.

Text a Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: funkie jezirka trvalky na skalku zahrada
Sdílejte článek

Diskuze