Zdroj: Istock

Vše o brzkém výsevu: 8 rostlin, které můžeme sít už v lednu

15. 01. 2021
Diskuze (2)
Sdílet

S prvními týdny nového roku začíná zahrádkářům a pěstitelům krásnější období. Už nyní máme možnost zasít semínka některých rostlin v interiéru, abychom z nich vypěstovali zdravé sazenice. Víte o tom, že tento brzký start můžete dopřát i takovým rostlinám, jako jsou chilli papričky či lilky? A nejsou jediné.

Když chceme sít v těchto dnech, potřebujeme znát některá pravidla brzkého výsevu. V prvé řadě – brzký výsev vyžaduje určitou trpělivost. Nízká úroveň osvětlení a vysoké teploty v interiéru jsou často důvodem slabších sazenic.

Je-li to možné, vyseté rostliny neukládejte na parapety, pod kterými sálá radiátor, a postarejte se o dobré osvětlení během dne. Vyplatí se použít dobrý a čerstvý kompost bez rašeliny.

Přečtěte si také:
Rostliny, kterým ani zima neubere na kráse

Jaká semínka můžete už v lednu vysít?

Pelargonie

Tyto oblíbené květiny kvetou od června do října, někdy až do listopadu, proto se je vyplatí pěstovat. Jejich semínka vyséváme na řídko do malých květináčů s kompostem, ke kterému přidáme 10 % písku. Semínka jen mírně přikryjeme hlínou. Při teplotě 24 °C trvá klíčení tři až dvanáct dnů.

Pelargonie

Pelargonie Zdroj: Istock

Hrachor vonný

Kvete v květnu až v srpnu. Semena vyséváme hlouběji do květináče naplněného kompostem s přidáním písku. Na klíčení je pro hrachor ideální teplota 12 °C, což je ve sklenících nebo na verandách, případně zasklených balkónech. Klíčení trvá deset až čtrnáct dnů.

Hrachor vonný

Hrachor vonný Zdroj: Istock

Jiřiny

Kvetou od července do října. Sejeme jedno až dvě semena do pěstitelských buněk nebo malých květináčů. Ke kompostu přidáváme 10 % vermikulitu. Ideální teplota je 18 až 21 °C, klíčení trvá pět až dvacet dnů.

Jiřiny

Jiřiny Zdroj: Istock

Stračka

Kvete v červnu a v červenci. Semínka vyséváme na plytko do nádob s kompostem s přidáním 10 % vermikulitu. Povrch stačí jemně pokrýt vermikulitem. Nejprve nechejte zasetá semínka tři týdny v lednici, potom je umístěte na místo s teplotou 15 až 21 °C. Klíčení trvá sedm až osmadvacet dnů.

Stračka

Stračka Zdroj: Istock

Petúnie

Kvetou koncem června až do září. Vyséváme je do malých květináčů s kompostem a vermikulitem (10 %) – na povrch zeminy. Pokryjeme je tenkou vrstvou vermikulitu. Semínka petúnií potřebují na klíčení teplotu 24 až 27 °C a dostatek světla. Klíčí přibližně čtrnáct dnů.

Petúnie

Petúnie Zdroj: Istock

Bazalka

Úrodu přináší od května do října. Semínka bazalky vyséváme na povrch květináčů nebo podnosů s kompostem a pokryjeme vermikulitem. Ke klíčení potřebují teplotu 15 až 25 °C. Klíčení trvá čtrnáct až jednadvacet dnů v závislosti na teplotě.

Bazalka

Bazalka Zdroj: Istock

Chilli papričky a lilky

Úrodu přinášejí od července do října. Do samostatného květináče s kompostem, do kterého přidáme 10 % písku, vysejeme dvě až tři semínka. Jemně vtlačíme do půdy – jen do vlastní hloubky – a posypeme vermikulitem. Ideální teplota je 21 až 27 °C, klíčení trvá tři až deset dnů.

Chilli

Chilli papričky Zdroj: Istock

Lilek

Lilky Zdroj: Istock

Na co dát pozor při brzkém výsevu?

 • Vždy používejte nový kompost. Je důležité, aby se v něm nehromadila voda, ale aby volně odtékala.
 • Na výsev si vyhraďte parapet na slunném místě, kde je teplota stále poměrně stabilní – ne nad sálajícím radiátorem, ani tam, kde je průvan.
 • Zalévejte semena jen mírně, aby měly sazenice prostor pro růst.
 • Dopřejte klíčícím semenům dostatek vzduchu pravidelným větráním.
 • Denně semena a sazenice kontrolujte, poškozené odstraňte.

Sabína Zavarská
Zdroj: foto Istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bylinky kvetiny leden plánování výsevů
Sdílejte článek

Diskuze

 • Kompost bez rašeliny jako výsevní substrát, to je ničím nepodložený nesmysl.
  Kvalitní výsevní substrát rašelinu obsahuje.
  Je možné použít i zeolit nebo agroperlit, ve kterých se nešíří houby a plísně.

  Josef Jirovský
 • To na obrázku s popisem „stračka“ ale není ostrožka stračka, nýbrž šalvěj hajní…nemůžete těm obrázkovým databázím taky všechno zbaštit…

  Lenka