Vybíráme oplocení

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Při výběru oplocení je třeba zohlednit více faktorů – bezpečnost, životnost, terénní podmínky, vizuální stránku oplocení a podobně.   U nás je oblíbené zejména drátěné oplocení. V rámci něho rozlišujeme tři typy: •  čtyřhranné pletené pletivo v rolích. •  […]

Při výběru oplocení je třeba zohlednit více faktorů – bezpečnost, životnost, terénní podmínky, vizuální stránku oplocení a podobně.

 

U nás je oblíbené zejména drátěné oplocení. V rámci něho rozlišujeme tři typy:
•  čtyřhranné pletené pletivo v rolích.
•  svařované pletivo v rolích,
•  plotové panely.

Čtyřhranné pletené pletivo

Toto klasické a ekonomicky nejvýhodnější řešení se dokáže přizpůsobit terénním nerovnostem. Standardem jsou pletiva vyrobená z pozinkovaného drátu s poplastovanou úpravou. Jejich nevýhodou je nižší pevnost ve srovnání s ostatními typy oplocení. Standardně se poplastovaná pletiva vyrábějí z drátu o minimálním průměru 1,6 mm; s plastem je průměr takovéhoto pletiva 2,4 mm. U poplastovaných pletiv je na zvážení, zda zakoupit velmi levné výrobky – pod plastem může být velmi tenký drát, případně není odolný proti UV záření, takže plast po čase vybledne a začne z drátu opadávat.

Novinkou jsou pletiva vyráběná z drátu ze speciální slitiny zinku a hliníku, která jsou pevnější a odolnější proti deformacím a jejichž životnost se pohybuje kolem 30 let. S touto novou úpravou v zelené barvě se odstraňuje nevýhoda pozinkovaných pletiv (kratší životnost) a běžných poplastovaných pletiv (nižší pevnost). Pro tento typ oplocení se doporučují sloupky kruhového průřezu o průměru 48 mm. Doporučená osová vzdálenost sloupků je 2,5 až 3 m.

Svařovaná pletiva v rolích

Tento typ pletiv je vhodný na rovinatý nebo mírně šikmý terén, je-li sklon terénu větší, dělají se odskoky. Pro svařovaná pletiva není potřebný šponovací drát, protože pletivo je samonosné. Svařovaná pletiva jsou vyrobená z pozinkovaného drátu a opatřená vysoce adhezní PVC vrstvou. Na kvalitní výrobky je standardně poskytována záruka minimálně 10 let na povrchovou úpravu. Pozor, někteří výrobci však dávají záruku 10 let pouze na životnost pletiva. Při výběru pletiva a porovnání typově stejných produktů od více výrobců doporučujeme zjistit průměr drátu, který je ukrytý pod plastovou vrstvou, protože čím má drát hrubší průměr, tím pevnější a odolnější bude oplocení a tím delší bude i jeho životnost. K tomuto typu pletiv se používají sloupky částečně kruhového průřezu s montážním nosem, na který se pletivo přichytává spinkami. Standardní průměr sloupků je 50 mm. Doporučená osová vzdálenost sloupků je 2,5 m.


 
Plotové panely

Robustní design, tuhost a variabilita je předurčují k použití při rezidenčních oploceních rodinných domů, firem, průmyslových areálů, škol a podobně. Oplocení je vhodné do rovinatého i šikmého terénu. Plotové panely mohou být vyrobeny s úpravou v žárovém zinku nebo z pozinkovaného drátu a následně je celý panel poplastován vysoce adhezní polyesterovou (PVC) vrstvou. V současnosti se používají panely ekonomické verze oplocení s drátem 4,0 mm, případně v pevnější verzi s drátem 5,0 mm. Velikost oka bývá standardně 50 × 200 mm. Panely jsou vyztuženy zpevňovacími prolisy – čím je počet prolisů na panelu větší, tím je oplocení odolnější proti deformaci. Většina výrobců panelů dodává na trh kompletní systém oplocení s určenými sloupky a přichytávacími úchyty, takže montáž kompletního oplocení bývá většinou jednoduchá. Sloupky k panelům se vyrábějí v různých tvarech i rozměrech, u ekonomické verze to bývají sloupky s montážním nosem a o průměru minimálně 50 mm. Pokud je důležitý celkový vzhled oplocení, používají se speciální tvarované sloupky s moderním designem.

Betonové panely

V současnosti je při stavbě drátěných oplocení trendem používání betonových panelů pod pletiva jako náhrada betonové zídky. Výhodou betonových panelů je, že je není třeba betonovat po celé délce, ale připevňují se pouze úchyty ke sloupkům a částečně se přibetonují k betonové patce sloupku, tj. odpadá množství práce potřebné pro výkop základové zídky a přípravu betonu.

TEXT:Vladimír Martinec
FOTO: ArcelorMittal
ZDROJ: Vše o výstavbě a rekonstrukci svépomocí, 2010, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: oploceni zahrada
Sdílejte článek

Diskuze