Vypěstovat si vlastní chilli papričky není v domácích podmínkách složité
Jde o menší papričky s výraznou vůní a různě výraznou pálivou chutí. Jsou zdravé, podporují chuť k jídlu a jejich obliba neustále roste. Vypěstovat si vlastní chilli papričky není v domácích podmínkách složité.
Osivo seženete ve specializovaných prodejnách se zahrádkářskými potřebami nebo na internetu. Vysévat ho je třeba brzy, už v lednu nebo únoru. Vhodnější je použít osivo lokálních nebo evropských pěstitelů, mělo by být čerstvé, tedy ne starší než tři roky. Před výsevem můžete semena namočit asi na tři hodiny do vody, čímž podpoříte rychlejší klíčení. Předpokladem dobrého rovnoměrného klíčení je použití kvalitního substrátu, umístění výsevů na světlém místě a při teplotě asi 25 °C. Důležité je též dbát na to, aby byl substrát neustále mírně vlhký, ne však zmáčený. Vhodnější je vysázet do menších květníků, a když budete vysévat více druhů nebo kultivarů, nezapomeňte si výsevy řádně označit.
DOBRÁ RADA
Nedostatek světla způsobuje vytahování rostlin. Pomůže přisvětlování.
Výsev semen chilli papriček krok za krokem
Substrát
Naplnění. Plastové květináče nejdříve naplňte čerstvým supresivním substrátem, který je určen na výsevy rostlin.V úrovni asi dvou centimetrů od horního okraje už nenaplňujte.
Výsev
Na povrch substrátu vysejte připravená semena chilli papriček. Snažte se vysévat rovnoměrně a tak, aby se jednotlivá semena nedotýkala.
Zavlažení
Semena opatrně zasypejte tenkou vrstvou výsevního substrátu. Nakonec substrát zavlažte. Vhodné je použít rozprašovač, abyste semena nevyplavili.
Označení
Výsevy si nezapomeňte označit. Na plastový štítek uveďte název druhu či odrůdy a též datum výsevu. Později snáze poznáte, co vám vzešlo, a co ne.
Vybrat si můžete z vícera druhů a odrůd, které mají více či méně pálivé plody.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, Shutterstock
Zdroj: Časopis V zahradě