Levandule byla oblíbená již generací našich babiček.

Vypěstujte si na své zahradě krásnou levanduli

27. 04. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

V knihovně své babičky byste možná objevili knihy, v nichž je levandule označována lidovým názvem devandule, špikrnát nebo dulenka. Už před mnoha generacemi byla oblíbená, ale teprve dnes lze vybírat z bohatého sortimentu zajímavých kultivarů. Levandule patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny, ale pro její pěstování je mnohem více důvodů, než by se možná mohlo zdát.

V naší přírodě byste ji marně hledali, levandule k nám přicestovala ze Středomoří, kde roste jako běžná rostlina třeba i na loukách. Je zajímavé, že se jí na pastvinách pasoucí se ovce obloukem vyhýbají, může za to především obsah látek. Ovce tak levanduli naopak vytvářejí dostatečný prostor, díky kterému se tento polokeř může rozrůst. Ačkoli levanduli v obchodech najdete zařazenou do skupiny trvalek, jedná se opravdu o polokeř. Pokud rozhrnete bylinné výhony, zjistíte, že je jejich báze dřevnatá. Každý rok ovšem tato rostlina po obvodu obroste mladými bylinnými výhony. Dřevnatou bázi sledujte především tehdy, když se chystáte na řez této rostliny. Nůžkami nikdy nezasahujte příliš hluboko do dřeva, jen těžko by znovu obrůstala.

Sortiment krásné levandule

Na českých zahradách se nejlépe daří levanduli lékařské (Lavandula angustifolia), kterou lze objevit také pod druhovým názvem úzkolistá, čemuž také odpovídá i latinský název. Většina kultivarů je spolehlivě mrazuvzdorná, problémy ovšem mohou nastat u kultivarů s bílými a růžovými květy. Pokud tedy chcete spolehlivě přezimující levanduli, raději upřednostněte sortiment s květy modrými, fialovými nebo stříbřitě modrými. Doporučit lze například Hidcote Blue nebo Early Hidcote. Kultivary se ovšem neliší pouze barvou květů, ale také zbarvením lístků, jejichž barevná škála se pohybuje od svěže zelené až po sivě zelenou. Odlišnost lze hledat také ve vzrůstu.

Na trhu jsou dostupné i kultivary s bílými květy. Nebývají ovšem tolik mrazuvzdorné.

Na trhu jsou dostupné i kultivary s bílými květy. Nebývají ovšem tolik mrazuvzdorné.

Při výběru kultivarů se vždy informujte o velikosti rostliny, abyste nebyli překvapeni. Zatímco kompaktní kultivary dorůstají výšky okolo 25 centimetrů, bujně rostoucí dosahují v době květu výšky i více jak 60 centimetrů. Na trhu se ovšem setkáte ještě s dalším druhem levandule, a to s levandulí hlávkovitou (L. stoechas), která se liší především tvarem květů. Tento druh je ideální spíše pro výsadbu do nádob na terasu, kde poslouží jako krátkodobá dekorace. Příliš si totiž nerozumí s naší tuhou zimou, díky níž se chová spíše jako letnička.

Přehled některých kultivarů, které jsou dostupné na trhu

Blue River – kompaktní modře kvetoucí levandule dosahující výšky 25 – 35 cm, vhodná do nádob, skalek nebo jako obruba květinových záhonů

Early Hidcote – kultivar s tmavě modrými květy, dosahuje výšky okolo 45 cm

Elegance Goliath – purpurově fialové květy, rostlina v době květu dosahuje výšky až 60 cm

Munstead Strain – tmavě fialové květy, výška v době květu 40 – 50 cm, ideální do bylinkovišť nebo trvalkových záhonů

Ellagance Ice – kultivar s bílými květy a stříbrným olistěním, dorůstá výšky 40 cm

Aromatico Silver – květy světle růžové, výška okolo 50 cm

Hidcote Blue – kultivar s tmavě modrými květy vhodný do bylinkových a trvalkových výsadeb, dosahuje výšky 40 cm

Na slunce a do propustné půdy

Požadavky na stanoviště se vždy dají vyčíst z podmínek panujících v domovině, ze které rostlina pochází. Vzhledem k tomu, že levandule přicestovala ze Středomoří, je jasné, že se bez slunce rozhodně neobejde. V polostínu nebude příliš nakvétat, ačkoli i zde poměrně obstojně přežije. Vyžaduje ovšem dobře propustnou půdu bohatou na písek nebo štěrk. Tyto materiály vytvoří drenáž, která odvede přebytečnou vodu. Půda by měla být výhřevná, nikoli tedy studená a bohatá na jíl.

Levandule je oblíbená především pro svou specifickou vůni, je to ale i dobré koření a surovina pro výrobu kosmetiky.

Levandule je oblíbená především pro svou specifickou vůni, je to ale i dobré koření a surovina pro výrobu kosmetiky.

Pěstování levandule je ve své podstatě opravdu snadné, pokud ji vysadíte na správné místo na zahradě, vlastně se o ni nemusíte dále příliš starat, když pomineme jarní řez, který rostlinu udrží v dobrém stavu. Pokud se pro řez nerozhodnete, levandule bude i tak fungovat, jen se může časem rozklesávat a nebude kompaktní jako prořezávané rostliny. Levanduli rozhodně nepřelévejte, poradí si dobře i s letním přísuškem, právě proto se hojně vysazuje na střešní zahrady, do kamenných koryt, prérijních trvalkových záhonů i do bylinkovišť, v nichž rostou rostliny s podobnými požadavky.

Předpěstování

Jednou z možností, jak si levanduli namnožit, je její řízkování. To se provádí v létě z dřevnatých řízků. Bylinné výhony nezakoření, musí mít vždy dřevnatou bázi, kterou je třeba naříznout šikmo ostrým nožem. Pro urychlení zakořeněné je ideální řeznou ránu namočit do gelového nebo práškového stimulátoru a vysadit do předem vytvořené jamky v propustném, na písek bohatém, substrátu. Řízky se poměrně rychle ujímají, navíc z nich získáte už mírně vzrostlou rostlinu.

Levandule zajímavě doplní skalky i výsadby trvalek.

Levandule zajímavě doplní skalky i výsadby trvalek.

Další možností je jarní výsev semen, který se provádí v březnu nebo dubnu. Drobná semena pouze lehce zapravte do výsevního substrátu, nikdy je nepřekrývejte silnou vrstvou zeminy, mladé semenáčky by neprorašily. Pokud máte na zahradě levanduli vysazenou na stanovišti, které jí vyhovuje, a ponecháte na rostlině květy, z nichž postupně vzniknou semeníky plné semen, je možné, že se rostlina i sama přeseje. Mladé rostliny pak jen přesadíte na místo, kde je potřebujete mít.

Široké možnosti využití vonných květů

Květ levandule je bohatý na silice obsahující linalool, kafr, limonen, mastné kyseliny a nespočet dalších účinných látek. Kromě silic květ obsahuje také třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. Nať obsahuje především silice a třísloviny. Levandule se skvěle uplatňuje i v bylinném léčitelství. Levandulové květy se přidávají do bylinných směsí na dobrou náladu, pro dobrý spánek či proti nadýmání.

Modrokvěté kultivary bývají odolné vůči zimním mrazům.

Modrokvěté kultivary bývají odolné vůči zimním mrazům.

Dříve se levandule používala pro vyvolání potratu, proto by se této bylině měly raději vyhnout těhotné a kojící ženy. Pokud by přeci jenom chtěly levanduli i přes riziko užívat, měly by to rozhodně konzultovat s lékařem. Levandule je oblíbená především pro příjemnou vůni, kterou je prostoupena celá rostlina. Právě ta se využívá při zmírňování bolesti hlavy, u citlivých jedinců může levandule ovšem naopak bolesti hlavy způsobit. S ničím se to nemá moc přehánět, i levanduli užívejte s citem.

Levandule byla oblíbená již generací našich babiček.

Levandule byla oblíbená již generací našich babiček.

Zavěšené svazečky květů pomáhají v šatní skříni proti molům. Pro dobrý spánek si naplňte polštářek sušenou levandulí. Přidat můžete ještě šištice chmele a listy meduňky. Při výrobě kosmetiky se používá především levandulová květová voda a stoprocentní esenciální olej. Voda bývá přísadou v pleťových maskách a různých tělových krémech, olej pak skvěle ovoní přírodní mýdlo nebo jiné kosmetické produkty. Pokud se nemůžete levandule nabažit, můžete si doma vyrobit levandulový cukr nebo provensálskou kořenící směs, v níž nesmí levandule chybět.

Deset důvodů, proč pěstovat levanduli

  1. okrasná rostlina vhodná do trvalkových záhonů
  2. květy s výraznou vůní
  3. nenáročný druh vhodný na slunné stanoviště
  4. není nijak náchylná na choroby a škůdce
  5. levandule sama odpuzuje různé zahradní škůdce svou výraznou vůní
  6. květy se hodí pro řez – do kytic je lze použít v čerstvé i sušené podobě
  7. květy ozdobí sladké moučníky, jedná se o jedlou rostlinu
  8. z květů lze vyrobit studenou destilací květovou vodu, která poslouží na výrobu kosmetiky
  9. obsahuje celou řadu léčivých látek, díky kterým snižuje bolesti hlavy, zlepšuje trávení a je účinná i při nachlazení, viróze či chřipce
  10. účinný pomocník při aromaterapii

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: levandule levandule lékařská pěstování levandule zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze