Foto: istock.com

Výsadba ovocných stromků v listopadu a odebírání roubů

16. 11. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Letošní podzim překvapil vysokými teplotami, a nejen proto je stále možné vysazovat ovocné stromky. Druhá věc je, zda zahrádkáři nejsou příliš nadšeni z toho, že některé rostliny začaly kvést. Podívejme se však na to, jaké ovocné stromy si stále můžeme vysadit:

Dokud nepřijdou první mrazy

I tehdy, když listopad není tak teplý, jako byl ten letošní, na začátku je možné stále vysazovat ovocné stromky. Většinu z nich je prakticky možné vysazovat, dokud nepřijdou první mrazy – bez ohledu na to, jaké je datum. Při výsadbě je nejdůležitější, abyste nechali místo očkování nebo roubování nad povrchem půdy. Keříčkové rybízy vysazujeme zhruba do hloubky 10 až 15 centimetrů pod místem rozvětvení.

Foto: istock.com

Foto: istock.com

Teplomilné druhy potřebují ochranu

Vysazovat můžeme také borůvky, jabloně, švestky, maliny, ale také aronii a jeřabinu. Pokud jste vysadili i teplomilné druhy – broskve, meruňky, ořech královský a mandle, které je lepší vysazovat na jaře, ochraňte je jutovinou nebo bílým papírem. Tak se z nich v zimě odpaří méně vody a mají větší šanci ve zdraví přežít.

Foto: istock.com

Foto: istock.com

Proč vysazovat na podzim?

Někteří laici se diví, proč by měli vysazovat před zimou, když na jaře je to přirozenější. Je – i není. Výsadba ovocných stromků na podzim má velké výhody. Na kořenech se totiž do jara vytvoří kalus a kořen se „uchytí“ a rostliny na jaře budou lépe růst. Stromky vysazené na podzim v zimě čerpají vláhu a jsou odolnější vůči pozdějším obdobím sucha, která teoreticky mohou nastat. Při výsadbě nezapomeňte zkrátit stromečku kořínky a dodat kompost do jámy na výsadbu.

Co je dobré vědět?

Při výsadbě ovocných stromků je vhodné plodiny střídat – nevysazujme tedy stejné druhy na totéž místo po sobě. Proč? Protože každá plodina má jiné nároky na živiny, a když jsme na jednom místě roky pěstovali jabloně, půda na tomto místě bude ochuzena o živiny, které jabloně nejvíce potřebují. Taková únava půdy se nejvýrazněji kromě jabloní projevuje na půdě, kde vyrůstaly broskve, višně, třešně a rybíz.

Foto: istock.com

Foto: istock.com

Jak odebrat a skladovat rouby?

Důležitou činností, kterou můžeme dělat v listopadu a v prosinci, nejpozději začátkem ledna, je také odebírání roubů. Dbejte o to, aby rouby byly jednoleté, nepoškozené, silné a zdravé, abyste je mohli na jaře bezpečně použít. Rouby je vhodné odebírat zejména z jižní strany a ze středu stromu.

Nezapomeňte je uskladnit na vhodném stanovišti, optimálně ve vlhkém písku v chladném sklepě. Pokud nemáte takovou možnost, vložte je do mikrotenového sáčku a uložte v chladničce, nezapomeňte je pravidelně kontrolovat, zda neplesniví nebo nezačínají předčasně rašit.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: broskve jabloně meruňky odebírání roubů rouby Výsadba ovocných stromků
Sdílejte článek

Diskuze