Zdroj: Hornbach

Vytvořte si balkonovou zahrádku

12. 04. 2023 Sdílet

Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či ovoce se zde bude dařit. Postačí vám pěstební truhlíky nebo kbelíky na květiny či květináče.

Pro malý prostor jako balkon je ideální vertikální pěstování. „Vyberte zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Jsou levné, lehké a dostupné. Stačí je obrousit a nalakovat. Můžete si koupit i hotovou paletu Buildify,“ radí David Benda, odborník na zahradu v projektových marketech Hornbach.

Jak na to

Už máte paletu, a co dál? „Vyrazte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých “záhonků” vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou. K vytvoření vertikálního záhonku opět vyrazte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijte na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A lze začít sázet,“ vysvětluje Benda.

Balkonová zahrada z palet

Zdroj: Hornbach

Bylinky, zelenina i ovoce

K balkonovému pěstování se skvěle hodí bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček, středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule či meduňka lékařská. „Bylinky se dají obecně rozdělit na jednoleté (bazalka, kopr, lichořeřišnice) a dvouleté nebo víceleté mrazuvzdorné bylinky (třeba potočnice lékařská, pažitka, tymián, máta peprná). Pokud si chcete balkonové bylinkové zahrádky dlouho užívat, dejte přednost druhé kategorii,“ doporučuje specialista.

Ze zeleniny jsou pro tento typ pěstování vhodná rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek nebo chilli papričky. Z ovoce i na malém prostoru hravě vypěstujete jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi či sloupovitou jabloň.

Bylinky na balkoně

Zdroj: Hornbach

Na co nezapomenout

Kvůli dostatku slunečního svitu jsou pro zahrádku ideální jižní balkony. Tmavé květináče přitahují sluneční paprsky a nádoba se tak zahřívá rychleji, což může rostlině uškodit. Vhodnější jsou světlé nebo hliněné nádoby. Pokud se váš balkon nachází na severní straně, vyberte porosty nenáročné na slunce – třeba zelí nebo hrách.

Na velikosti záleží

Při zařizování balkonové zahrádky dbejte na správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. „Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o číslo větší než menší. U pěstebních nádob nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Kořeny rostliny potřebují vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina vyžadují každodenní zavlažování, jež musí být nejintenzivnější v horkých letních měsících. Dobře poslouží samozavlažovací truhlíky,“ říká odborník z Hornbachu.

Samozavlažovací truhlík

Zdroj: Hornbach

S pěstováním začněte až když nebude hrozit žádná zima. Chlad a mráz mohou mladým rostlinkám uškodit. Vhodnou dobou na pěstování bývá zpravidla květen. V létě domácí sklizeň jistě oceníte. Více na www.hornbach.cz.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: balkony malé zahrádky Od partnerů pestovani bylinek pěstování na balkoně pestovani zeleniny
Sdílejte článek